панічні атаки

Панічні атаки: симптоми і лікування в домашніх умовах

Панічні атаки або напад невмотивованого страху, тривоги виникають несподівано не тільки для самого пацієнта, але й оточуючих. Стан негативно позначається на якості життя, оскільки людина втрачає здатність адекватно оцінювати події. Більш того, воно може стати безпосередньою загрозою. Тому так важливо знати які причини, симптоми панічної атаки і яке підтримуюче лікування можна організувати в домашніх умовах.

Клінічна картина стану

Фахівцями виділяється ціла група явищ, які найчастіше спостерігаються на тлі нападу паніки:

 • неприємні відчуття в горлі, ускладнена мова;
 • «холодний» піт;
 • задишка;
 • больові відчуття в грудях;
 • озноб або, навпаки, жар;
 • запаморочення;
 • втрата здатності контролювати власні дії;
 • оніміння рук і ніг;
 • нудота;
 • болі, спазми в животі.
панічні атаки
Чому виникає панічна атака

До зовнішніх проявів відносять:

 • тремтіння верхніх і нижніх кінцівок;
 • збліднення шкірних покривів;
 • нездатність утримувати погляд на предметі тривалий відрізок часу;
 • неконтрольовані дії;
 • плутана мова;
 • поверхневе і дуже часте, переривчасте дихання.

Для того, щоб поставити діагноз панічна атака, у пацієнта повинно спостерігатися кілька симптомів, існувати зовнішні або внутрішні причини. Все це важливо і для того, що призначити лікування в домашніх умовах.

Від моменту появи симптомів до їх повного розвитку проходить всього кілька хвилин. Спаду варто очікувати не раніше ніж через півгодини від їх виникнення. Причому відбувається це самостійно, без будь-якого втручання з боку медиків. Однак пацієнти не відмовляються повністю від відчуття страху. З часом, при відсутності адекватної терапії, стан тільки буде посилюватися.

Чому виникають напади

Стан супроводжується неврологічними, моторними і психічними порушеннями. Іншими словами, в основа природа — порушення неврологічного типу. Причини панічної атаки, так само як і симптоми, цілком не вивчені, з-за чого ускладнюється лікування в домашніх умовах. До можливих причин стану спеціалісти відносять:

паник атака симптоми
Симптоми панічного атаки
 • вегетосудинна дистонія;
 • спадковість;
 • психічні патології;
 • стресові ситуації;
 • хронічні дисфункції внутрішніх органів;
 • інфекційні ураження.

Особливість панічної атаки в тому, що вона виникає спонтанно. Достатньо будь-якого негативного фактора, щоб почався напад. Це може бути, наприклад, стресова ситуація, перенапруження фізичного та емоційного типу, перебування у великому скупченні людей.

Також напади можуть стати наслідком перенесених захворювань. Це може бути ішемія або інсульт. Нерідко стан діагностується у пацієнтів з нестабільною емоційною сферою. Тому групу ризику становлять пацієнти з наркотичною та алкогольною залежністю.

Лікування панічної атаки

Після того як закінчиться напад пацієнти відчувають страх. Це почуття не тільки стає причиною чергової атаки, але є великою перешкодою успішності терапевтичної програми. Позбавлення від страху не тільки допоможе знизити частоту нападів, але і направити пацієнта на шлях видужання. Тому першим етапом лікування є самопереконання в тому, що терапія дасть свої результати.

панічні атаки лікування
Як лікувати панічну атаку в домашніх умовах

Боротьба з хворобою базується на прийомі медикаментів, народних засобів і психологічного впливу. Останній елемент має особливу важливість. Пацієнту важливо навчитися методам розслаблення, основ техніки дихання. Це дозволить попередити черговий напад. Однак слід пам’ятати, що лікування повинне бути комплексним. Використання тільки одного методу результату не дасть. Єдине, що вдасться добитися — полегшити приступ.

Лікування медикаментами

Встановивши причини і симптоми панічної атаки, можливо визначити медикаментозний напрямок лікування в домашніх умовах. Будь-які лікарські засоби, їх дозування призначає виключно лікар, оскільки кожен з них має протипоказання, а також побічні ефекти.

Найчастіше пацієнтам виписуються нейролептики, антидепресанти, транквілізатори. Такі препарати особливо ефективні для випадків, коли для нейтралізації панічної атаки недоступні інші методи. Наприклад, така ситуація може виникнути у громадському транспорті.

панічні атаки лікування
Як впоратися з панічною атакою

Найбільш безпечний препарат, який застосовується при лікуванні панічних дітей — Гліцин. Приймати його слід тривалим курсом, щоб діюча речовина встигла накопичитися в організмі і почала діяти. Препарат надає розслабляючу і заспокійливу дію.

Народні засоби

Страх, який завжди супроводжує панічну атаку, вдало купірується народними засобами. Вони доповнюють медикаментозне лікування. В якості лікувальних складів використовуються:

 1. Настій материнки. Для його приготування траву подрібнюють. Одну чайну ложку матеріалу заливають 300 мл окропу, настоюють 15 хвилин. Готовий чай проціджують і приймають по 150 мл перед їдою тричі на день. При відсутності порушень з боку ШКТ роблять настоянку на спирту. Пропорції і схема прийому аналогічні, тільки для настоювання потрібно не менше 10 днів.
 2. Сік кропиви собачої. Свіжу траву дрібно насікають, перекладають в марлю і віджимають сік. Макуху залити 100 мл води і повторно віджимають. Отриману рідину приймають по 30 крапель чотири рази на день незалежно від прийому їжі.
 3. Меліса та й м’ята. Потрібно 10 г суміші сухих трав і 0,5 л гарячої води. З’єднують, настоюють близько двох годин. Приймати по дві столові ложки до їжі.
панічні атаки як боротися
Меліса для зняття перших симптомів

Фізичні вправи

Серед причин, які провокують появу симптомів панічного атаки — стрес. І лікування в домашніх умовах обов’язково має включати вправи. Краще заспокоїтися і повернути впевненість допоможуть такі заняття:

 1. Розтяжка. Досить просто нахилитися вперед, не згинаючи коліна. Якщо пацієнт може зробити шпагат, така вправа також підійде. За рахунок розтяжки м’язів у кров, легені та головний мозок надходить більше кисню. За рахунок цього весь організм розслабляється.
 2. «Дерево». Пацієнт стоїть прямо, ноги розставлені, руки підняті. Нахиляємо кінцівки і тулуб поперемінно. Всі рухи повинні бути плавними і легкими, як дерево на вітрі. Допомагає зняти м’язову напругу.
 3. «Кішка». Положення — сидячи на підлозі, ноги підігнуті до сідниць. Руки спрямовані вгору, потім нахиляємо вперед, торкнувшись підлоги. Розслаблені м’язи спини. Потім треба повернутися у вихідне положення.

Якщо при виконанні будь-якої вправи у пацієнта щось не виходить, краще відмовитися від її виконання. В іншому випадку можна наблизити панічну атаку.

Лікування медитацією

До цього методу психотерапевти вдаються сьогодні все частіше. Для занять потрібно спокійна обстановка. Вихідне положення — лежачи на спині. Руки витягнуті уздовж тулуба, очі закриті. Подумки уявляють власне тіло і дають установку на розслаблення.

Якщо після вправи в області нижніх кінцівок виникає легке поколювання, відчуття жару, значить медитація проведена правильно. Так проявляє себе реакція організму на м’язове розслаблення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *