рак мозку перші ознаки

Перші ознаки пухлини головного мозку

Пухлина головного мозку лякає багатьох. Це найнебезпечніший вид раку, але при цьому його найскладніше діагностувати. Не можна провести пальпацію, як у випадку з внутрішніми органами. Немає ніяких проявів на шкірі. Якщо з’явилися підозри, що в організмі розвивається пухлина головного мозку, слід перевірити симптоми на ранніх стадіях у дорослого.

Рак головного мозку: загальні відомості

Рак головного мозку – це не назва захворювання, а для визначення цілої «колекції» порушень. В черепній коробці можуть з’являтися такі новоутворення, як глиобластома, гліома, гемангіома. Види пухлин названі за типами тканин, які перетворюються в ході розвитку захворювання. У кожного недуги своя симптоматика.

Всі симптоми пухлини головного мозку у дорослих на ранніх стадіях пов’язані зі здавленням тканин. Новоутворення розростається і починає тиснути на судини і нервові закінчення. В залежності від того, де локалізується злоякісний процес, можуть спостерігатися сенсорні розлади, біль, порушення координації. Приміром, якщо пухлина розвивається в районі пролягання зорових нервів, пацієнт може зіткнутися з потемніннями в очах, скороченням полів огляду.

Перелічені нижче симптоми не є достатньою підставою для постановки діагнозу.

Щоб точно виявити пухлину, онколог призначає МРТ головного мозку. Процедура дозволяє виявити вогнища перетворення тканин.

Рання симптоматика

Складність діагностики пухлини головного мозку полягає в тому, що на ранніх стадіях симптоми у дорослих не є специфічними. Неспецифічні симптоми – це ознаки, які зустрічаються при великому ряді захворювань. Наприклад, найпоширенішим порушенням при розвитку новоутворення є головний біль. Але ця ознака зустрічається і при мігрені, отруєння, стресу, перенапруження зору і багатьох інших станах.

пухлина в голові симптоми

Хоча ранні симптоми не дозволять поставити діагноз, вони підштовхнуть пацієнта до звернення до терапевта. Подальша діагностика проводиться вже за допомогою апаратури для МРТ.

Якщо у вас спостерігається один або декілька з перерахованих ознак на постійній основі, слід звернутися до терапевта.

Сенсорні порушення

Сенсорні відхилення – це порушення смаку, слуху, зору. Вони рідко виникають всі разом, так як відділи мозку, що відповідають за різні почуття, знаходяться у віддалених один від одного місцях.

пухлина в мозку симптоми

Найчастіше зустрічаються порушення зору. З-за підвищеного тиску в черепній коробці з’являються мушки перед очима. Скорочуються поля огляду: один або обидва ока частково втрачають бічний зір. При серйозних порушеннях бічний зір зникає і справа, і зліва на обох очах.

Пацієнт може довгий час не помічати цього відхилення. Його маскує мозок, який намагається компенсувати зображення, використовуючи інформацію, що надходить від здорового ока.

Ще один тип сенсорного відхилення – порушення слуху. Варіації:

 • зниження слуху;
 • повна втрата слуху на одному або обох вухах;
 • необґрунтований дзвін у вухах, шум;
 • відчуття закладеності.

Спостерігаються відхилення в смаковому сприйнятті. Пацієнт може повністю втратити смак або відчувати певні продукти притупленою.

Останній тип сенсорного порушення – дисфункція дотику. Приклади цієї дисфункції – відсутність больових відчуттів. Можуть бути повністю втрачено відчуття з одного боку тіла. Якщо нічого не відчувають ліва рука і нога, значить, новоутворення локалізується праворуч, і навпаки.

Судоми та інші нервові відхилення

Людини з раком головного мозку можна сплутати з епілептиком або п’яним. А все тому, що нервові закінчення перестають правильно передавати сигнали. Існує два варіанти розвитку подій: або у людини утруднюється координація, або відбувається перевантаження нервової системи і починаються судоми.

Варіанти порушення координації:

 1. Уповільнена передача сигналів. Людина хоче підняти руку, але піднімає її не відразу, а через 1-2 секунди. Затримка зовсім невелика, але позначається на якості життя. Ще один варіант уповільненої передачі сигналів, більш поширений на ранніх стадіях, – відстрочені рефлекси. Наприклад, при постукуванні молотком по коліну нога здригається не відразу, із затримкою.
 2. Повне припинення передачі нервових сигналів. Певна частина тіла перестає слухатися, виникає параліч. На початку розвитку симптоми захворювання носять нападоподібний характер, не тримаються довго.
 3. Неправильне виконання команд. Пальці можуть не стискатися, а розтискати, рука – нахилятися не ліворуч, а праворуч, і так далі.

Судоми по типу епілептичних зустрічаються в 6 % випадків. Через прискореного електричного обміну нервова система різко створює кілька хаотичних сигналів. У результаті може почати неконтрольовано рухатися нога, рука, зустрічаються і судоми особи.

Рідше зустрічаються відхилення мови і міміки. Можуть переставати працювати деякі лицьові м’язи, що виражається в застиглому обличчі і неправильній дикції.

Головні болі, нудота і втрата орієнтації

Більш ніж у 60 % дорослих пацієнтів з пухлиною головного мозку на ранніх стадіях зустрічаються такі симптоми, як головний біль і відчуття тиску в черепній коробці. Звичайні головні болі не представляють небезпеки. Для ракових хворих характерні різкі больові відчуття, які виникають вночі або вранці.

Напади супроводжуються нудотою або блювотою, ніяк не пов’язаної з прийомами їжі.

Пов’язка пухлина впливає на вестибулярний апарат. З-за цього починаються запаморочення. Може здаватися, що предмети навколо крутяться або ж крутиться сам пацієнт.

Психічні відхилення і втрата пам’яті

Приблизно у 15-20 % пацієнтів поступово розвиваються відхилення в поведінці. Це можуть викликати і сенсорні галюцинації, і серйозні зміни характеру. До сенсорних галюцинацій відносяться:

 • відчуття смаку в момент, коли пацієнт не споживає їжу;
 • буває, що при вживанні фруктів людина відчуває смак м’яса.

Небезпечніше слухові і зорові галюцинації. Вони можуть носити різний характер: від буденних ситуацій до нереальних образів. Слухові галюцинації на ранніх стадіях слабкі. Це можуть бути короткі звуки, які залишаються непоміченими пацієнтом.

пухлина в голові симптоми

У 15% пацієнтів розвивається апатія. Змінюється поведінка: завжди охайна людина перестає стежити за собою. Чим сильніше розвивається пухлина, тим помітнішою стає зміна характеру. Може прогресувати агресія. Спостерігаються спалахи гніву, часто необґрунтовані. Як побічний ефект виникає безсоння або, навпаки, постійне бажання спати.

Відомі випадки, коли людину з раком головного мозку приймали за пацієнта з психічними відхиленнями.

Ще однією ознакою, пов’язаних зі свідомістю, є втрата пам’яті. Пацієнт може помічати за собою короткі провали: незрозуміло, чим він займався останні 5 або 10 хвилин. Зустрічаються і більш тривалі провали. Повна амнезія не характерна для початкових стадій.

Про пухлини головного мозку у дорослих, а також її симптоми на ранніх стадіях існує безліч міфів. Одні вважають, що травми голови або сон з телефоном під подушкою підвищують ризик розвитку захворювання. Інші помилково припускають, що щорічне МРТ мозку знизить імовірність появи новоутворень.

Насправді, травми і спосіб життя не впливають на стан головного мозку, а регулярні перевірки не принесуть ніякої користі. Йти до лікаря потрібно, якщо є підстави для цього, який із перерахованих симптомів на постійній основі.

Бонус

З усього перерахованого вище можна зробити висновки про те, як виглядають такі ранні симптоми раку мозку:

 1. Втрата координації рухів, порушення зору, слуху, дотику і смаку.
 2. Психічні відхилення, зміну характеру.
 3. Постійний дискомфорт в області голови, необґрунтована нудота і блювота.
 4. Порушення міміки й мови.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *