поверхневий карієс

Поверхневий карієс

Карієс — стадійно розвиваючийся процес, на початкових етапах свого розвитку він звернемо або ж вимагає мінімального стоматологічного втручання, тобто вилікувати його вдається без свердління. Про поверхневому карієсі стоматологи кажуть в разі, якщо патологічний процес не вийшов за межі емалі, можна сказати, тільки почав розвиватися.

У дорослих поверхневий карієс може існувати місяцями або навіть роками, швидкість його розвитку залежить від опірності організму. У дітей «зловити» цю стадію розвитку не так просто, у малюків взагалі кордони стадій карієсу стерті, що можна пояснити анатомічними особливостями.

Причини

Причина одна — дію бактерій, що виділяють ряд органічних кислот, які взаємодіють з емаллю. Емаль — неорганічне речовина, що складається з мінералів. При дії кислот, відповідно до законів хімії, мінерали вступають у взаємодії і залишають кристалічну решітку. Поступово емалеві призми обедняются, формується порожнина.

Паління, велика кількість солодощів в раціоні, неправильне чищення зубів, хвороби внутрішніх органів, спадковість — всього лише сприятливі фактори, але не причини виникнення карієсу. Їх усунення сприяє зниженню ризиків захворювання.

Симптоми

У клінічній практиці прийнято виділяти декілька стадій поверхневого карієсу, чого можуть залежати симптоми. Початкові форми карієсу рідко мають виражені симптоми, які змушують звернути на себе увагу пацієнтів: відсутній біль, але може з’являтися чутливість від дії подразників, характерне відчуття оскоми. В іншому симптоми можуть бути відсутні, а діагностування відбувається випадковим чином.

Подповерхностна стадія карієсу — перехід між карієс у стадії плями та поверхневим карієсом. Уважні пацієнти помічають ділянки емалі, позбавлені природного блиску, особливо після висушування зубів. Іноді можуть формуватися білі плями, які важко не помітити.

Середня стадія поверхневого карієсу говорить про просування карієсу, характерних симптомів може бути більше. Плями на поверхні емалі стають темнішими і помітніше, з’являється чутливість при дії холодного.

У карієсу є улюблені місця освіти, а також ті зони, в яких він практично не формується (імунні зони). Найчастіше карієс виявляється у фісурах жувальної групи зубів (фісурний карієс) або ж на контактних поверхнях (між зубами). При огляді порожнини рота пацієнти можуть помітити темні фісури — пігментацію емалі, що вказує на патологічні зміни в ній. Складніше помітити карієс на контактних поверхнях — це під силу тільки стоматолога.

Глибока стадія поверхневого карієсу — прикордонна, патологічний процес впритул підійшов до дентин-емалевому з’єднанню — першої больовий зоні зуба. Скарги пацієнтів зводяться до появи неприємних відчуттів при дії подразників: холодного, гарячого, солодкого (дуже рідко). При огляді порожнини рота можна помітити темноокрашенное пляма на поверхні зубів, а при інструментальному огляді вдається оцінити глибину ураження і шорсткість емалі.

Поставити діагноз і визначити тактику лікування може тільки стоматолог.

Діагностика

Діагностика поверхневого карієсу заснована на даних об’єктивного та інструментального огляду. Всі симптоми в стоматології є досить специфічними. В медицині є таке поняття, як диференційний діагноз — це методика діагностики допомагає розрізняти одне захворювання від іншого в разі, якщо маються схожі симптоми.

Поверхневий карієс необхідно порівнювати з некаріозними ураженнями зубів, таким як гіпоплазія, флюороз, ерозія і клиновидний дефект емалі.

Лікування

Лікування поверхневого карієсу може здійснюватися кількома методами: без препарування (консервативний) і з препаруванням, тобто свердлінням зубів (хірургічний).

Хірургічний метод лікування — класика. Після огляду і постановки діагнозу стоматолог видаляє уражену карієсом емаль і відновлює її за допомогою текучих пломбувальних матеріалів.

Використання сучасних технологій, наприклад, лікування під мікроскопом, використання карієс-детекторів дозволяє прибрати мінімальна кількість емалі і залишити інтактну (здорову) емаль. Жидкотекучие матеріали гарантують повноцінне відновлення емалі та високий естетичний результат.

До хірургічних методів лікування відносять і лазерне лікування, коли замість бормашини використовують лазер. Тактика і алгоритм лікування однаковий.

Методи лікування без бормашини

На підповерхневого стадії, за умови повноцінної гігієни порожнини рота і високої опірності організму, карієс може бути вилікувано за допомогою методики ICON, яка повністю виключає свердління.

Ця методика належить до лікувально-профілактичних методик. Після гігієнічної обробки зуба стоматолог покриває емаль гелем, відрізняється високою проникаючою здатністю. Активні компоненти гелю знищують хвороботворні бактерії та сприяють відновленню демінералізованої емалі. Таким чином, карієс виявляється буквально запечатаним.

Комплекс реминерализующей терапії сприяє повному відновленню емалі. Але після лікування необхідні регулярні профілактичні огляди.

Рішення про те, яка саме методика лікування підходить, бере стоматолог, враховує фактори, які сприяють ускладнень.

Профілактика

Лікування початкових стадій карієсу проходять з мінімальним втручанням, витратою часу і грошей. Але це можливо виключно при регулярних відвідувань стоматолога. Пацієнтам без хвороб внутрішніх органів, відповідально ставляться до гігієни порожнини рота і з хорошою спадковістю, рекомендовано відвідувати стоматолога двічі на рік.

Якщо виявлено сприятливі фактори — шкідливі звички, захворювання внутрішніх органів, похибки в гігієнічному догляді за порожниною рота — пацієнтам відвідувати стоматолога рекомендовано кожні 2-3 місяці.

Стоматологом складається індивідуальна програма профілактики, яка обов’язково включає:

  • навчання правилам чищення зубів, підбір стандартних і додаткових предметів та засобів гігієни;
  • корекцію харчування;
  • професійну гігієну порожнини рота;
  • ремінералізацію емалі, тобто насичення її мінералами.

Це лише стандартні методи, обов’язково входять в комплекс профілактики: в іншому, все індивідуально.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *