Як вторгнення Путіна в Україну може перерости у Третю світову війну за допомогою російського ядерного арсеналу

Війна в Україні – це ізольований конфлікт, чи це передвістка Третьої світової війни?

Зростають побоювання, що наступ російського президента Володимира Путіна, найбільше військове вторгнення з часів Другої світової війни , може стати прелюдією до чергової глобальної війни.

«Ми вже в [Третій світовій війні].», – нещодавно сказала Фіона Хілл, колишній директор Ради національної безпеки США в інтерв’ю Politico в понеділок, окреслюючи нинішній стан світу. 

«На жаль, ми повертаємося через старі історичні моделі, які, як ми сказали, ніколи не дозволимо повторитися», — додав Хілл. 

Принаймні наразі бойові дії обмежуються Україною і ще не перекинулися на сусідні країни-члени НАТО. США та їхні союзники, зі свого боку, засудили дії Путіна, відмовляючись відправляти власні війська в Україну, сигналізуючи про зусилля уникнути розширення конфлікту. 

Але експерти попереджають, що війну ніколи не можна передбачити. Росія – ядерна держава, яка збільшує кожну проблему. 

Ненавмисна ескалація

Наразі війна ведеться у східних, південних та північних областях України, у містах, у тому числі в Херсоні, в який нещодавно увійшли російські війська . Тим часом велика колона російської військової техніки, схоже, зупинилася в 40 кілометрах від столиці Києва.

Але чим більше затягується українська війна, тим більший ризик «ненавмисної ескалації» або того, що піде не так на полях війни, може призвести до її розширення. 

«Чим більший конфлікт, тим більша ймовірність того, що щось подібне станеться», — Мері Еліз Саротт, історик після холодної війни та автор книги 2021 року «No One Inch: America, Russia, and the Making of Post-Cold War тупик». , розповіла Fortune .

Під час холодної війни США і Радянський Союз кілька разів наближалися до ядерної війни. І багато з цих близьких дзвінків були через індивідуальні та людські помилки.

«Небезпечним і трагічним випадком було б, якби російські сили ненавмисно, і я хочу підкреслити, ненавмисно, запустили ракету, яка впала в прикордонну країну НАТО, таку як Польща», – сказав Гленніс Янг, експерт з російської науки та керівник Університету Про це Fortune повідомили у відділі історії Вашингтона . 

«Якщо командування НАТО сприйме це як напад, і, сподіваюся, цього не буде, це спричинить за собою положення п’ятої статті альянсу», – продовжила вона.

У п’ятій статті НАТО наголошується на «колективній обороні» — ідеї, що напад на одну країну-союзницю НАТО є нападом на всі країни-члени, теоретично провокуючи масову глобальну відповідь. Розпалена війна в Україні, яка межує з чотирма країнами НАТО (Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею), підвищує ризик застосування п’ятої статті. Це включатиме обговорення з боку всіх членів НАТО і, можливо, Росії, і не обов’язково призведе до негайної реакції.

«Є така фраза «туман війни», — сказав Янг. «Це означає, що незважаючи на те, що часто виникає відчуття, що військові маневри, кампанії та атаки організовані, ніколи не можна точно знати, як вони будуть проходити».

Особистість Путіна

Рішення Путіна про вторгнення в Україну одразу викликало міжнародну тривогу, і дехто вважав, що його дії можуть стати найбільшим фактором у створенні більш глобальної кризи.

«[Путін] останнім часом робив так багато речей, які є просто нахабними, безрозсудними, непередбачуваними і, відверто, шкодять собі», – сказав Саротт. «Враховуючи, що така людина зараз відповідає за ядерний арсенал, я думаю, що війна викликає серйозне занепокоєння».

Деякі давні російські спостерігачі були здивовані рішучою позицією Путіна щодо України. Кажуть, що він стурбований тим, як закінчився кінець холодної війни. .

«Його невизначена мета — помститися за те , що він назвав найбільшою трагедією 20-го століття: розпад Радянського Союзу, розпад Радянської імперії та територій, які вона колись контролювала», — сказав Янг. 

Путіна не налякали санкції, які президент Джо Байден та інші західні лідери ввели проти Росії, поки він лише подвоїв своє вторгнення.

«На жаль, ми бачимо таку закономірність. Чим більший опір в Україні, тим більше Путін, схоже, готовий застосувати посилену військову силу», – сказав Янг, згадавши нещодавнє бомбардування цивільного населення Харкова, другого за величиною міста України, у якому станом на середу загинуло 25 осіб і ще 112 отримали поранення.

Ізоляція Росії

Путін був відносно ізольованим протягом всієї своєї кампанії в Україні. Його основним союзником є ​​Олександр Лукашенко, президент Білорусі, де до початку вторгнення в Україну дислокувалися десятки тисяч російських військових.

Деякі країни, які мають тісні зв’язки з Росією, спочатку були нейтральними у своїй реакції на вторгнення, а Китай не критикував і не схвалював дії Путіна. Але в середу, через шість днів після початку вторгнення, навіть Китай погодився і назвав вторгнення в Україну війною, а чиновники заявили, що вони «надзвичайно стурбовані» тим, як поводилися з українським цивільним населенням, що вказує на бажання Пекіна запобігти подальшій ескалації.

«Я не думаю, що Китай та Індія збираються обирати сторону більше, ніж нейтральну», – Пол Д’Аньєрі, професор політології Каліфорнійського університету в Ріверсайді та автор книги «Україна і Росія: від цивілізованого розлучення» 2019 року. до негромадянської війни , розповіла Fortune . 

«Я не думаю, що жодна з них дійсно хоче відчужувати Росію, але жодна з країн не має жодних причин підтримувати те, що робить Росія», — продовжив Д’Аньєрі.

Інші країни, які публічно підтримують Україну, зокрема Нідерланди, Швеція, Фінляндія та Німеччина, надіслали ракети, ракетні установки чи кулемети, щоб допомогти їй протистояти. Якщо конфлікт розростається, західні уряди можуть бути більш схильні реагувати безпосередньо, але, за словами Д’Аньєрі, до цього ще далеко.

«Якщо насильство стане більш невибірковим, і буде вбито набагато більше невинних людей, я думаю, ви побачите більше обурення, більше бажання допомогти. Але я думаю, що ми ще дуже, дуже далекі від того, що західні уряди, хочуть розмістити свої війська в Україні», – сказав він.

Високопоставлені міністри відкинули розмови про те, що Росія може ескалувати конфлікт за допомогою ядерної зброї, звинувативши західних політиків у навмисному розпалюванні політичного полум’я. “Ядерна війна завжди крутиться в головах західних політиків, а не в голові росіян”, – заявив у четвер міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. 

Але Лавров також вказав, що Росія буде готова відповісти на будь-які ознаки агресії, попередивши західні уряди відступити. «Якщо проти нас почнеться справжня війна, ті, у кого такі плани, повинні подумати, і я вірю, що такі плани не здійснюяться», – сказав він.

США заявили, що не відправлятимуть війська в Україну, вважаючи за краще покладатися на дипломатію та досягти міжнародного консенсусу для засудження Путіна. Але навіть якщо західні країни відступлять, будь-який успіх Росії в Україні створить глобальну напругу. 

«Зараз є деякі місця, де НАТО і Росія мають спільний кордон, але вони відносно обмежені», – сказав Д’Аньєрі. Також додавши, якщо Росія успішно захопить Україну, «ви повернетесь до ситуації, коли у вас був дуже довгий кордон між контрольованою Росією територією та НАТО».

Якщо це станеться, Д’Аньєрі вважає, що напруженість між Росією та Заходом досягне найвищої позначки з 1950-х років. 

Щодо Саротте, вона сказала, що ситуація є однією з найнебезпечніших за останній час і все ще стрімко розвивається. «Якби ви запитали мене два тижні тому, яка ймовірність серйозного ядерного конфлікту, я б сказала, що досить низька, але зараз я б сказала, що не знаю, і це погано», – сказала вона.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *