Загадки цивілізації майя

Загадки цивілізації майя

Загадки цивілізації майя хвилюють мільйонів людей. Дивовижні споруди, збудовані цим народом багато століть тому, вражають не тільки своїми масштабами, а й унікальними технологіями.

Вчені досі не можуть зрозуміти, звідки у цивілізації майя з’явилися такі знання та інструменти для створення кам’яних будівель. Однак існує ще багато інших загадок, про які ми поговоримо в цій статті.

Якщо вам подобається історія взагалі і таємниці людства зокрема, – тоді загадки цивілізації майя – це те, що вас напевно зацікавить.

Цивілізація майя

На момент 2019 року територія, на якій відбувався розвиток цивілізації майя, входить до складу держав: Мексика (штати Чьяпас, Кампече, Юкатан, Табаско, Кінтана-Роо), Гватемала, Беліз, Сальвадор і Гондурас (західна частина).

Історики стверджують, що майя влаштувалися в цих місцях ще за 2 тисячоліття до нашої ери. Вони вирощували маїс (різновид кукурудзи) і займалися полюванням. Одягом для них служили великі шматки полотна, якими вони обматывались.

Народ майя жив в спорудах, схожих на курені, обмазаних глиною. Матеріалом для даху служили пальмове листя. Цікавий факт, що ця цивілізація не знала колеса і металу, а також обходилася без домашніх тварин.

Велику роль в житті майя відігравала релігія. Вони поклонялися своїм богам, яким регулярно приносили людські жертви. Їм вдалося побудувати безліч чудових пірамід, які не поступаються за своєю красою і величчю єгипетським пірамідам.

Сьогодні кожен бажаючий може не тільки побачити піраміди цивілізації майя, але і розглянути висічені на них зображення. Варто відзначити і висококласну планування міст, деякі з яких включені ЮНЕСКО до списку об’єктів Всесвітньої спадщини.

Древній храм майя (Національний парк Тікаля (Гватемала)

Для вчених до цих пір залишається загадкою, звідки цивілізація майя могла почерпнути такі глибокі пізнання в математиці й астрономії.

Крім цього вони змогли створити ефективну систему землеробства, завдяки чому отримували багаті врожаї.

Майя прагнули жити в гармонії з природою. Їхні жерці визначали настільки точно планетарні цикли, що їх обчислення не поступаються сучасним розрахунками. Створені ними календарі досі приводять у захват і здивування весь науковий світ.

Всі числа календарів – сонячного і ритуального, безпосередньо пов’язані з іменами богів, що мали відношення до перебігу часу. Цікавий факт, що точкою тимчасового відліку майя взяли 3113 рік до н. е., що набагато раніше виникнення перших поселень на Юкатані.

При цьому, будь-яка дата обов’язково співвідноситься з положенням якого-небудь небесного тіла, спираючись на точку відліку і її місце в обох календарях.

Світобудову на думку цивілізації майя являло собою ланцюжок світів, які знаходяться один над одним. Так небо складалося з 13 шарів, в той час як під землею знаходилося 9 шарів. Рай в їх поданні був розміщений навколо первородного дерева, а по чотирьох сторонах землі росло ще по одному дереву.

У результаті на цих п’яти деревах трималася небо. Свою всесвіт стародавні майя розглядали у вигляді будинку, внаслідок чого вона мала квадратну форму. Також вони приділяли велику увагу течією часу, і навіть обожнювали його.

Цікаво, що майя дивилися на час, як на 3-мірне явище, виражене таким чином:

  • Сонячне – рівний одному року.
  • Обрядове – пов’язаний з релігійними ритуалами. Сонячний рік мав 18 місяців, при цьому 5 днів майя вважали нещасливими.
  • Третій вид часу належав їх головному божеству.

Всі 3 часові форми перетиналися між собою 1 раз в 52 роки. Цей період вважався найстрашнішим, оскільки повинен був супроводжуватися різними стихійними лихами та іншими бідами для людей.

Кришталеві черепи

У першій половині минулого століття дочки британського археолога Мітчелл-Хеджеса вдалося виявити загадковий предмет – людський череп, виконаний з кришталю і вагою близько 5 кг

Коли знахідку досліджували експерти, вони уклали, що череп був виготовлений ще до виникнення цивілізації майя. Фахівці переконалися, що він не піддавався шліфовці, а також був забезпечений складною системою лінз.

Вже в кінці 20 століття одна домогосподарка, об’їжджаючи на коні свій маєток, знайшла ще один загадковий артефакт. Їм також виявився кришталевий череп, який, однак був скручений і всіляко деформований. Фахівці почали з новою силою вивчати стародавні рукописи, щоб розгадати таємницю походження обох знахідок.

Пізніше вони натрапили на давню історію, в якій розповідалося про 13 кришталевих черепів богині смерті. Також там говорилося, що всі вони були заховані в різних місцях. Дізнавшись про це, археологи приступили до пошуків інших 11 артефактів.

У підсумку, на території між Мексикою і Тибетом були знайдені схожі черепа, кількість яких перевищила 13 штук. Тим не менш, перший з них був найкращим з усіх точок зору.

Що залишилося від цивілізації майя

Сьогодні кількість нащадків народу майя сягає 3 млн. осіб. Вони проживають у таких країнах, як Мексика, Гондурас, Беліз і Гватемала.

Багато з них дотримуються вірувань і звичаїв своїх предків. Навіть ті з них, хто прийняв християнство, продовжують суміщати біблійні вчення з язичницькими традиціями.

Піраміда Кукулькана в Чичен-Іце

Світанок цивілізації майя припадав на 9 н. е. після чого почався спад. По суті, цей народ припинив своє існування ще до приходу іспанських конкістадорів під керівництвом Ернана Кортеса.

Більша частина міст була покинута жителями, у зв’язку з чим ці місця поглинули джунглі.

Сучасні археологічні знахідки тільки збільшують чисельність загадок, які дісталися нам від цивілізації майя. Розшифровуючи тексти цього народу, вчені не перестають дивуватися тим глибоким знанням, якими володіли стародавні жителі.

На даний момент, ще нікому не вдалося пояснити, звідки майя прийшли, куди пішли, і як досягли такого прогресу в різних сферах.

Цікаві факти про майя

У висновку пропонуємо вашій увазі підбірку цікавих фактів і загадок, пов’язаних з цивілізацією майя.

Обряди кровопускання

Одним з головних ритуалів у народів майя був обряд кровопускання. Для цього людині проколювали наскрізь язик, губи і долоні, після чого просмикували шнур для спуску крові. Пізніше у людини починалися галюцинації, які для індіанців мали сакральне значення.

Сеноти

Сеноти – природні провали печер, де протікають підземні води. Найбільші з них розташовуються у Мексиці на півострові Юкатан. У цих місцях жерці майя робили жертвопринесення своїм богам.

Храм Кукулькана в Мексиці

На вершині піраміди знаходиться храм, де раніше регулярно приносилися жертвоприносини. Згідно з однією версією, цю споруду могли використовувати в якості календаря. Кожна з 4-х сходів храму має по 91 східці, що в сумі дає 364, плюс одна платформа – 365.

Храм семи ляльок

Таку назву храм отримав після того, як в ньому було виявлено 7 декоративних ляльок. В цьому місці в день весняного рівнодення сонячне світло проникає крізь 2 вікна в протилежних стінах храму. Яку роль має на увазі під собою дане явище залишається загадкою.

Кам’яна голова з Гватемали

У 30-х роках минулого століття в джунглях Гватемали археологи знайшли велику голову, виконану з пісковика.

Кам’яна голова з Гватемали

Цікаво, що по своїй структурі і обрисами, голова не мали нічого спільного з традиційною зовнішністю стародавніх майя або сусідніх народів.

Сьогодні вивчити представлену знахідку немає можливості, оскільки гватемальські повстанці використовують її в якості мішені. У результаті голова практично повністю знищена.

Не виключено, що в майбутньому ми почуємо про нові загадки цивілізації майя, і цілком можливо, що колись наблизимося до їх розгадки. Якщо вам сподобалася стаття про таємниці та загадки цивілізації майя – поділіться нею в соціальних мережах та підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *