Акне

Акне

Акне, або прищі, являють собою захворювання, запальне ураження волосяних фолікулів і сальних залоз. Сальні залози виділяють жирову субстанцію — шкірне сало — для зволоження епідермісу. Коли протоки залоз закупорюються, це може привести до утворення прищів і кіст, запальним поразкам і ускладнень.

Акне дуже поширена проблема. Воно виникає у людей всіх рас і віків. Пік акне припадає на період від 11 до 30 років, але люди у віці від 40 до 50 років теж можуть страждати від утворення прищів. За даними статистики, акне найчастіше починається в період статевого дозрівання.

В цей час, як у хлопчиків, так і у дівчаток, зростає кількість чоловічих статевих гормонів, андрогенів. Це змушує сальні залози виробляти більше секрету. Зазвичай вироблене шкірне сало відтікає через волосяні фолікули до поверхні шкіри.

У деяких ситуаціях відшаровуються епідерміс і шкірне сало, утворюючи дуже густий секрет, можуть закупорити фолікули. Коли фолікули закупорюються, всередині них починають розмножуватися бактерії, зазвичай мешкають на шкірі, спричиняється запалення і акне.

Найбільш поширені типи акне

 1. Білі вугри, закриті комедони. Ці прищі запечатані і мають невеликий обсяг білого гною, заповнені їм зверху.
 2. Вугри з чорною голівкою, відкриті комедони. У цих прищів є маленьке, чорне отвір нагорі. Хоча ці прищі, чорні, колір виникає не через бруд. Колір формується через процес окислення, коли шкірне сало піддається впливу повітря.
 3. Папули. Це червоні набряклі маленькі рожеві горбки.
 4. Пустули. Прищі, які утворюють скупчення гною у верхній частині елемента і почервоніння на нижній частині, типові характеристики запального процесу.
 5. Вузлики. Це тверді, великі, болючі прищі, які виникають глибоко в шкірі.
 6. Кісти. Гнійні, глибокі, болючі прищі, які часто призводять до утворення рубців. Вони утворюють порожнину, заповнену вмістом.

Що викликає акне

Підвищення рівня статевих гормонів під час статевого дозрівання може призвести до акне. Крім того, схильність до акне часто передається у спадок. Інші причини акне можуть включати в себе наступне:

 • Зміни рівня гормонів під час менструального циклу жінки
 • Гормональні зміни під час вагітності
 • Прийом протизаплідних таблеток або різкий відмова від них
 • Деякі ліки (такі як кортикостероїди, літій і барбітурати)
 • Нераціональний вибір косметики, порушення правил гігієни
 • Мінеральні або рослинні масла, і деякі косметичні засоби, механічно закупорюють пори.
 • Раціональна дієта також може зіграти свою роль, формуючи ендокринно-обмінні розлади, за яких шкіра стає більш сальної.

Видавлювання прищів або занадто інтенсивна очищення шкіри можуть погіршити стан при акне. Шкіра також може дратуватися від тертя або тиску шапок, окулярів, рюкзаків або щільних комірів. Забруднення епідермісу або висока вологість можуть дратувати шкіру.

Провідні симптоми вугрової висипки

Акне може з’являтися у вигляді прищів без абсцесів (негнойные, чорні точки) або гнійних кіст, які розриваються і призводять до великих абсцесів. Це може статися де завгодно на тілі. Однак, акне найчастіше з’являється в місцях, де спостерігається висока концентрація сальних залоз, включаючи

 • Обличчя
 • Груди
 • Верхню частину спини
 • Плечі
 • Шию

Прищі можуть нагадувати зовні інші захворювання шкіри. Завжди потрібно обговорювати з лікарем точний діагноз, особливо коли мова йде про інфекційних ураженнях.

Як діагностується і лікується акне

Лікар, як правило, може діагностувати акне, вивчивши особливості шкіри та типові елементи на ній. Підбираючи курс терапії, лікар буде враховувати вік пацієнта, його загальний стан здоров’я, тяжкість акне та поширеність елементів, інші фактори, щоб визначити, яке лікування краще підійде в кожному випадку.

Лікування акне спрямоване на мінімізацію рубців, які залишаються після видалення гною, і поліпшення зовнішнього вигляду. Терапія прищів може включати ліки, які пацієнт наносить на шкіру, або препарати, які він приймає у формі таблеток, розчинів або навіть ін’єкцій. Деякі з цих ліків повинні бути призначені тільки лікарем. У деяких випадках може бути рекомендована комбінація відразу несклькіх типів ліків.

 • Ліки, які пацієнт наносить на шкіру, часто призначають для лікування неускладненої акне. Вони можуть бути у формі крему, гелю, лосьйону або розчину. Приклади включають в себе:
 • Перекис бензоїлу, вона вбиває бактерії
 • Антибіотики, які допомагають зупинити або сповільнити зростання бактерій і зменшують запалення. Еритроміцин і кліндаміцин використовуються частіше інших засобів.
 • Ретиноїди, які зупиняють розвиток нових вогнищ вугрової висипки і стимулюють клітинний обмін, усуваючи прищі. До них відносяться третиноїн, адапален і тазаротен. Також широко використовуються місцеві засоби азелаїнова кислота, саліцилова кислота та дапсон.

Ліки від акне, які пацієнт приймає всередину, або пероральні антибіотики, часто призначаються для лікування вугрів середньої і важкої ступені і можуть включати наступні:

 • Доксициклін
 • Еритроміцин
 • Тетрациклін
 • Міноціклін
 • Триметоприм
 • Сульфаметоксазол/триметоприм
 • Дапсон

Спіронолактон або протизаплідні засоби можуть використовуватися жінками для впливу на гормони для контролю активності сальних залоз при акне. Існує фотодинамічна терапія — лазерна процедура, використовувана для контролю утворень помірною і серйозної форми акне.

Ізотретиноїн є рецептурним ліками, що приймаються всередину при важких, кістозних або запальних акне. Він використовується, коли інші методи не можуть запобігти великі рубці. Ізотретиноїн зменшує розмір сальних залоз, які роблять шкіру жирної. Ліки також збільшує швидкість оновлення клітин шкіри і впливає на волосяні фолікули. Ці ефекти зменшують розвиток прищів. Ізотретиноїн може видалити акне у більшості людей, які його використовують. Тим не менш, ліки має серйозні побічні ефекти, у тому числі потенційні психічні розлади. Дуже важливо обговорити цей препарат з лікарем.

Жінки, які вагітні або можуть завагітніти, не повинні приймати ізотретиноїн. Це може призвести до уроджених дефектів у плоду. Ізотретиноїн також може викликати викидень або передчасні пологи.

Усунення наслідків

Лікуючий лікар може порекомендувати конкретні кроки, щоб мінімізувати шрами після акне. Хоча акне часто є хронічним захворюванням, навіть якщо воно виникає тільки в підлітковому віці, воно може залишити шрами на все життя. Шрами від вугрів, як правило, схожі на шрами від болячок або схожі на кратери. Хоча правильне лікування може допомогти зменшити утворення рубців, деякі дерматологічні процедури можуть допомогти додатково зменшити шрами від акне. Використовуються:

 1. Дермабразія. Вона може бути використана для того, щоб зменшити невеликі шрами, легкі нерівності поверхні шкіри, хірургічні шрами від прищів. Процедура включає в себе видалення верхніх шарів шкіри з допомогою електричної машини, яка «стирає» шкіру. По мірі того, як шкіра відновлюється після процедури, поверхня стає більш гладкою і свіжою.
 2. Хімічний пілінг. Він часто використовується, щоб зменшити пошкодження від сонячних опіків, пігментацію і поверхневі шрами. Верхній шар шкіри видаляється хімічною речовиною, нанесеним на шкіру. Після видалення верхнього шару шкіра відновлюється, часто покращуючи зовнішній вигляд.
 3. Ін’єкції шкірного наповнювача (филери). Вони вводяться під шкіру, щоб замінити природний колаген тіла, який був втрачений. Ін’єкційні шкірні наповнювачі зазвичай використовуються для обробки зморшок, шрамів і зміни контуру обличчя.
 4. Лазерна шліфовка. Вона використовує високоенергетичне світло, щоб відлущити пошкоджену шкіру. Може застосовуватися для зменшення зморшок і дрібних шрамів.
 5. Фототерапія з використанням синього джерела світла. Було показано, що вона зменшує кількість викликають прищі бактерій з мінімальними побічними ефектами, таких як сухість шкіри. Терапія синім світлом не використовує ультрафіолетове (УФ) світло, тому вона не пошкоджує шкіру, як це робили ранні види світлотерапії.
 6. Імпульсна терапія світлом і тепловою енергією (LHE). Цей комбінований тип світлової і теплової терапії, як вважають, працює, знищуючи викликають прищі бактерії. Це також стискає залози в шкірі, які виробляють олію. FDA схвалило систему LHE, яка використовує зелений світло і теплові імпульси для лікування акне легкого та середнього ступеня тяжкості.
 7. Перфоровані трансплантати. Перфоровані трансплантати являють собою невеликі шкірні трансплантати, що використовуються для заміни рубцевої шкіри. Формується отвір в шкірі, щоб видалити шрам. Потім це замінюється на ушкоджену шкіру (часто з задньої частини мочки вуха). Перфораційні трансплантати можуть допомогти в лікуванні глибоких шрамів від вугрової висипки.
 8. Аутологічна пересадка жиру. При аутологічної пересадки використовується жир, взятий з іншого місця на тілі, і вводиться в шкіру. Жир поміщають під поверхню шкіри, щоб виштовхнути вдавлені шрами. Цей метод використовується для корекції глибоких контурних дефектів, викликаних рубцями від сильних вугрів. Оскільки жир може реабсорбируватися в шкірі протягом декількох місяців, може, доведеться повторити процедуру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code