Обструкція сім'явиносних шляхів

Чоловіче безпліддя — симптоми і лікування

Що таке чоловіче безпліддя? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, андролога зі стажем в 12 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Під безпліддям розуміють відсутність зачаття в парі, що живе регулярною статевим життям без використання контрацепції протягом більше одного року. З безпліддям щорічно стикаються приблизно 15% пар, які планують зачаття.

Причиною безпліддя можуть бути порушення репродуктивної функції в одного з партнерів (чоловіка або жінки) або в обох партнерів. Останнє спостерігається найбільш часто, так як порушена фертильність (здатність мати дітей) одного з партнерів може компенсуватися сохранной фертильністю іншого.

Про чоловічому факторі, або чоловічому безплідді, кажуть при наявності у чоловіка змін параметрів сперми або механізму її доставки, що перешкоджають зачаттю. Така ситуація спостерігається у половини чоловіків, обстежених з приводу безпліддя в шлюбі. Причини чоловічого безпліддя досить різноманітні і включають в себе медичні фактори:

 1. Варикоцеле — це варикозне розширення вен мошонки, що порушує кровопостачання яєчка. Найпоширеніша оборотна причина чоловічого безпліддя. Точна причина, по якій варикоцеле викликає безпліддя, невідома, ймовірно, це пов’язано з підвищенням температури мошонки, що призводить до порушення сперматогенезу і зниження якості сперми. Лікування варикоцеле дозволяє покращити параметри сперми, підвищити шанси на природне зачаття і зачаття в результаті застосування допоміжних репродуктивних методів (ЕКЗ/ІКСІ).
 2. Інфекції репродуктивної системи, що супроводжуються попаданням в сперму різних продуктів запалення, що порушують функціонування сперматозоїдів, що призводить до погіршення параметрів сперми. До них відносяться: запалення придатка яєчка (епідидиміт) або самого яєчка (орхіт), передміхурової залози (простатит) і деякі інфекції, що передаються статевим шляхом, включаючи хламідійну інфекцію, гонорею, трихомоніаз.
 3. Порушення еякуляції. Найчастіше призводить до безпліддя ретроградна еякуляція — стан, коли сперма під час оргазму не виходить через сечовипускальний канал назовні, а рухається в протилежну сторону і потрапляє в сечовий міхур. До ретроградної еякуляції може призводити цукровий діабет, травми хребта, прийом деяких лікарських препаратів, а також операції на передміхуровій залозі або сечовому міхурі. Набагато рідше зустрічається затримка еякуляції, коли чоловік під час статевого акту не може досягти оргазму або досягає, але не у всіх статевих актах, і йому на це потрібна значна кількість часу (іноді більше години).
 4. Імунні фактори. Сперматозоїди, на відміну від інших клітин організму, містять половинний набір хромосом, тому імунна система сприймає їх як чужорідні клітини. При контакті зі сперматозоїдами імунна система виробляє спеціальні білки — антитіла, які фіксуються до сперматозоїдів і порушують їх функціонування. У нормі цього не відбувається, так як яєчка влаштовані особливим чином, і сперматозоїди в процесі дозрівання огороджені від взаємодії з клітинами імунної системи спеціальною структурою — гематотестикулярним бар’єром. Але будь-яке порушення структури яєчка (травма, варикоцеле, порушення прохідності сім’явивідних шляхів) може призводити до пошкодження гематотестикулярного бар’єру і утворення антиспермальних антитіл.
 5. Неопущення яєчок (крипторхізм). У деяких чоловіків одне або обидва яєчка при народженні не опущені в мошонку, а знаходяться в пахової області або черевної порожнини. Поза мошонки яєчка не можуть повноцінно функціонувати, так як для сперматогенезу необхідна температура нижче температури тіла. Це призводить до незворотного порушення сперматогенезу, яке зберігається навіть після хірургічного опущення яєчок в мошонку. Імовірність безпліддя значно вище у чоловіків з двостороннім крипторхізмом, ніж з одностороннім.
 6. Гормональні розлади. Захворювання щитовидної залози (гіпер – і гіпотиреоз), захворювання надниркових залоз, низький рівень тестостерону (чоловічий гіпогонадизм) негативно впливають на сперматогенез. Найважчі порушення сперматогенезу спостерігаються при дефіциті основного гормону, стимулюючого сперматогенез — ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), але такі стани спостерігаються рідко.
 7. Пухлина. Доброякісні та злоякісні пухлини самого яєчка і структур, що регулюють сперматогенез, наприклад, гіпофіза або гіпоталамуса, часто супроводжуються важкими порушеннями вироблення сперматозоїдів. Негативним чином позначаються на якості сперми і методи, що застосовуються для лікування пухлин: хіміотерапія, променева терапія, хірургічне втручання.
 8. Непрохідність сім’явиносних шляхів. Сім’явиносні шляхи, по яких сперматозоїди рухаються, можуть бути заблоковані на різному рівні: всередині яєчка, в придатку яєчка, семявыносящем протоці, на рівні передміхурової залози або в уретрі. Причини включають в себе пошкодження під час операції (наприклад, з приводу пахової грижі), перенесені інфекції, травми або неправильне розвиток в результаті спадкових захворювань.
 9. Хромосомні дефекти. Вроджені захворювання, наприклад, синдром Клайнфелтера, при якому чоловіки народжуються з двома Х-хромосомами і однією Y-хромосомою (замість однієї Х і однією Y), призводять до неправильного розвитку чоловічих репродуктивних органів. Інші генетичні синдроми, пов’язані з безпліддям, включають муковісцидоз, синдром Кальмана і синдром Картагенера.
 10. Сексуальні проблеми. Вони можуть включати в себе проблеми із зберіганням або підтриманням ерекції, достатньої для проведення статевого акту (еректильна дисфункція), передчасною еякуляцією, болючим статевим актом, анатомічними аномаліями (розташування зовнішнього отвору сечівника на нижній поверхні статевого члена (гіпоспадія), або психологічні проблеми і проблеми міжособистісних відносин, що перешкоджають повноцінній регулярного статевого життя.
 11. Прийом лікарських препаратів. Замісна терапія тестостероном, тривале використання анаболічних стероїдів, лікарські препарати для лікування раку (хіміотерапія), протигрибкові препарати, препарати, що використовуються для лікування виразкової хвороби, і деякі інші препарати можуть знижувати якість сперми.
 12. Перенесені операції. Деякі операції можуть перешкоджати попаданню сперматозоїдів в еякулят. Це вазектомія (перетин сім’явивідних проток з метою контрацепції), операції з приводу пахової грижі, операції на мошонці або яєчках, операції на простаті і великі операції на черевній порожнині, що проводяться при раку яєчка і прямої кишки.

Причиною чоловічого безпліддя можуть стати фактори зовнішнього середовища, такі як:

 1. Промислові хімікати. Тривалий вплив бензолу, толуолу, ксилолу, пестицидів, гербіцидів, органічних розчинників, малярних матеріалів і свинцю негативно позначається на якості і кількості сперми.
 2. Важкий метал. Вплив свинцю або інших важких металів також може пригнічувати сперматогенез.
 3. Радіація або рентгенівське випромінювання. Вплив радіації може значно знизити кількість сперматозоїдів в спермі. Як правило, ефект оборотний, і через деякий час параметри сперми відновлюються до нормальних значень. При високих дозах опромінення виробництво сперми може бути порушено необоротно.
 4. Перегрів яєчок. Підвищення температури мошонки негативно позначається на сперматогенезі. Часте використання саун, лазень може погіршити якість сперми. Тривале перебування в сидячому положенні, тісну білизну і одяг, робота з ноутбуком, лежить на колінах, також може підвищити температуру мошонки і негативно вплинути на виробництво сперми.

Спосіб життя, шкідливі звички і умови професійної діяльності також впливають на чоловічу фертильність:

 1. Вживання наркотиків. Кокаїн і марихуана володіють оборотним негативним ефектом на кількісні і якісні параметри сперми.
 2. Надмірне вживання алкоголю. Зловживання алкоголем може знизити рівень тестостерону, викликати еректильну дисфункцію і зменшити виробництво сперми. Захворювання печінки, викликані надмірним вживанням алкоголю, також призводять до проблем з фертильністю.
 3. Куріння тютюну. У чоловіків, які курять, якість сперми істотно гірше, ніж у некурящих чоловіків. Пасивне куріння теж може впливати на чоловічу фертильність.
 4. Емоційний стрес. Виробляються під час стресу гормони пригнічують секрецію речовин, що стимулюють сперматогенез. Тривалий і сильний стрес може призводити до істотних змін параметрів сперми.
 5. Надлишкова вага. Ожиріння вносить дисбаланс в нормальний чоловічий гормональний статус, що призводить до зниження чоловічої фертильності.
 6. Професійна шкідливість. Чоловіки деяких професій, наприклад, водії або зварювальники, мають більший ризик безпліддя по відношенню до інших чоловіків.

У 30% чоловіків з порушенням параметрів сперми встановити причину не вдається, таку форму чоловічого безпліддя називають ідіопатичною (безпричинної).

Патогенез чоловічого безпліддя

Процес створення сперматозоїдів (сперматогенез) відбувається в яєчку. 90-95% обсягу яєчок представлено спеціальними трубочками-сім’яними канальцями, в яких відбувається процес створення сперматозоїдів-сперматогенез. Процес створення одного сперматозоїда займає близько 70 днів.

чоловіче безпліддя причини класифікація

Процес створення сперматозоїдів стимулюється фолікулостимулюючим гормоном (ФСГ), який виробляється в ділянці головного мозку-гіпофізі. При відсутності ФСГ сперматогенез не протікає, і сперматозоїди не утворюються.

Сперматогенез — процес досить делікатний. Безліч факторів можуть порушувати його нормальний перебіг (підвищення температури мошонки, прийом лікарських препаратів, рентгенівське випромінювання) і призвести до створення сперматозоїдів з неправильною структурою (морфологією), слабкою рухливістю і дефектним генетичним матеріалом, не здатних до запліднення.

Після виходу з яєчка сперматозоїди потрапляють в довгу звивисту трубку, яка називається придаток яєчка. В результаті проходження придатка яєчка, яке займає близько тижня, сперматозоїди покращують свою рухливість, а також відбувається зміна молекул на поверхні сперматозоїда, необхідне для взаємодії з яйцеклітиною.

На тлі запальних процесів в придатку яєчка процес дозрівання сперматозоїдів може порушуватися, і вони не зможуть запліднити яйцеклітину. В окремих випадках, в результаті запального процесу або після операцій на придатку формується перешкоду проходженню сперматозоїдів, у результаті чого вони не потрапляють в сперму.

Після проходження придатка яєчка сперматозоїди можуть зберігатися в тілі чоловіка протягом декількох тижнів, зберігаючи здатність до запліднення. Але якщо сперма зберігається занадто довго, сперматозоїди починають деградувати і гинути.

чоловічий фактор безпліддя

Сперма що руйнується може пошкодити нові сперматозоїди, не даючи їм можливості покинути придаток яєчка. Чоловікам рекомендується еякулювати кожні два або три дні, щоб підтримувати якість сперми в оптимальному стані.

Під час еякуляції близько 250 мільйонів сперматозоїдів починають рух через сім’явивідна протока і сечівник (уретру) назовні. Рух сперматозоїдів забезпечується скороченням м’язів сім’явивідної протоки і уретри, які супроводжуються приємними оргастическими відчуттями. Як правило, викид сперми відбувається в кілька порцій. Більшість сперматозоїдів містяться в першій порції, у другій і третій міститься переважно секрет додаткових чоловічих статевих залоз — передміхурової залози і насінних бульбашок.

Секрет додаткових статевих залоз (простати і сім’яних пухирців) необхідний для забезпечення життєдіяльності сперматозоїдів після еякуляції. При запальному або іншому патологічному процесі в простаті або насінних бульбашках склад їх секрету може змінюватися, що порушує функціонування сперматозоїдів і знижує ймовірність зачаття.

Після потрапляння в піхву сперматозоїди повинні протягом декількох хвилин його покинути і переміститися в шийку матки. Справа в тому, що середовище піхви є кислим, що необхідно для захисту жіночого організму від попадання бактерій і вірусів. Однак кисле середовище швидко руйнує сперматозоїди, якщо сперматозоїд знаходиться в ній більше двох хвилин, він гине. За статистикою, лише одному з 100 сперматозоїдів вдається покинути піхву і переміститися в шийку матки.

чи можна завагітніти від безплідного чоловіка

У зв’язку з цим дуже важливо, щоб сперматозоїди під час еякуляції потрапляли максимально близько до шийці матки, що неможливо при таких аномаліях, як гіпоспадія (зовнішній отвір уретри розташований на нижній поверхні статевого члена).

Шийка матки містить спеціальну слиз, яка, з одного боку, захищає сперматозоїди від агресивного середовища піхви, з іншого — може перешкоджати їх подальшого руху. Консистенція слизу залежить від гормонального статусу жінки, і велику частину часу вона не проникна навіть для самих здорових і рухливих сперматозоїдів. За кілька днів до овуляції консистенція слизу змінюється таким чином, що вона стає здатною пропустити сперматозоїди.

В окремих випадках слизу шийки матки можуть міститися антитіла (білки, що виробляються імунною системою для боротьби з чужорідними субстанціями, що потрапили в організм) до сперматозоїдів, які не дозволяють сперматозоїдів пройти цервикальную слиз навіть під час овуляції.

Після проходження шийки матки сперматозоїд потрапляє в матку, і перед нею виникає дилема — в яку маткову трубу рухатися далі: праву або ліву. Жінки мають дві маткові труби (по одній з кожного боку), але тільки в одну з них щомісяця з яєчника виходить яйцеклітина. У цій ситуації організм жінки приходить на допомогу сперматозоїду. В період, близький до овуляції, за рахунок гормональних впливів м’язи матки на боці овуляції починають ритмічно скорочуватися, вказуючи сперматозоїду на правильне отвір маткової труби.

Наступний для сперматозоїда етап-проходження отвору маткової труби. Воно дуже маленьке, діаметром лише кілька головок сперматозоїда, тому сперматозоїди, які рухаються хаотично, не зможуть в нього увійти. Цей етап долають тільки сперматозоїди з швидким і прямолінійним рухом.

Потрапивши в маткову трубу, сперматозоїди виявляються в досить сприятливому середовищі, прикріплюються до стінок труби і чекають виходу яйцеклітини. У такому стані вони можуть перебувати досить довго — близько 48 годин.

Вихід яйцелетки з яєчника супроводжується підвищенням температури в матковій трубі на 1-2 градуси, що служить сигналом для гіперактивації сперматозоїдів. Вони починають інтенсивні рухи хвостом, відкріплюються від стінки і швидко рухаються назустріч яйцеклітині. На цьому етапі залишається 6-8 сперматозоїдів, і у них є кілька годин, щоб запліднити яйцеклітину, так як термін її життя дуже короткий.

У порівнянні зі сперматозоїдом, яйцеклітина-досить велика клітина, найбільша в людському тілі. Після виходу з яєчника вона оточена хмарою клітин, званих фолликулярными, через які сперматозоїди повинні проникнути перш, ніж вступити в контакт з поверхнею яйцеклітини. Щоб пройти через фолікулярні клітини, сперматозоїди повинні використовувати інтенсивний стиль руху (гіперактивація), який вони використовували, щоб відокремитися від стінок маткової труби.

Після проходження фолікулярних клітин до яйцеклітини добирається 1-2 сперматозоїда, яким необхідно потрапити всередину. Для цього у сперматозоїда є мішечок ферментів на самому верху головки, що лопається, як тільки сперматозоїд вступає в контакт із зовнішньою поверхнею яйцеклітини. Ці ферменти допомагають розчинити зовнішню мембрану яйцеклітини і в поєднанні з потужними рухами хвоста допомагають сперматозоїду проникнути всередину яйцеклітини. Як тільки сперматозоїд потрапляє всередину, мембрана яйцеклітини змінює свої хімічні властивості і стає повністю непроникною для інших сперматозоїдів. Після злиття сперматозоїда з яйцеклітиною утворюється ембріон, і починається розвиток вагітності.

Якщо сперматозоїд функціонально незрілий і не містить на своїй поверхні необхідні сигнальні молекули, він не зможе вступити в контакт з яйцеклітиною, і запліднення не відбудеться. Існує рідкісна аномалія-глобулозооспермія, коли сперматозоїди мають не конічну, а круглу головку. Причиною цього є відсутність мішечка з ферментами (акросоми), що також виключає проникнення сперматозоїда всередину яйцеклітини.

Класифікація і стадії розвитку чоловічого безпліддя

 1. Первинне — жінці / жінкам жодного разу не вдавалося завагітніти від даного чоловіка.
 2. Вторинне — раніше були вагітності, але на даний момент після року регулярного статевого життя без контрацепції зачаття не відбувається.

Діагностика чоловічого безпліддя

Діагностика чоловічого безпліддя включає в себе наступні обов’язкові методи:

 1. Огляд і с збір анамнезу (історії хвороби). Лікар проводить огляд і пальпацію (промацування) органів репродуктивної системи, що дозволяє діагностувати такі стани, як варикоцеле, крипторхізм, аномалії розвитку чоловічих статевих органів. З допомогою опитування виявляють наявність у пацієнта спадкових станів, хронічних захворювань, перенесених травм і операцій, особливості сексуального життя, які можуть вплинути на ймовірність зачаття.
 2. Аналіз сперми (спермограма). Сперму для дослідження чоловік здає за допомогою мастурбації. Дослідження вимагає від чоловіка певних обмежень — виключити фізичні навантаження, вживання алкоголю, а також статева стриманість протягом 3-4 днів до дослідження.

Після здачі зразка сперма досліджується в лабораторії, оцінюється загальна кількість сперматозоїдів, кількість сперматозоїдів з неправильною формою (морфологією), а також швидкість і характер руху сперматозоїдів. Аналіз сперми досить складний, виконується вручну і залежить від кваліфікації виконує його фахівця. Рекомендується виконувати аналіз сперми в спеціалізованих лабораторіях, розташованих при центрах лікування безпліддя.

Якщо аналіз сперми не виявляє відхилень від норми, то перед подальшим поглибленим обстеженням чоловіки слід провести ретельне обстеження жінки для виключення у неї факторів, що перешкоджають настанню вагітності.

При виявленні відхилень від норми подальший план обстеження складається індивідуально залежно від результатів попередніх досліджень і може включати в себе наступні методи:

 1. Ультразвукове дослідження мошонки. Цей тест дозволяє виявити варикоцеле, зміни структури придатка і яєчка, що вказують на наявність запального процесу або порушення прохідності сім’явиносних шляхів.
 2. Доплерографія судин мошонки — метод оцінки кровотоку по судинах яєчка, найбільш точний метод діагностики варикоцеле.
 3. Трансректальне ультразвукове дослідження дозволяє оцінити структуру передміхурової залози, що важливо при діагностиці інфекцій додаткових чоловічих залоз і обструкції сім’явивідних шляхів.
 4. Мазки з уретри на урогенітальну інфекцію. Деякі урогенітальні інфекції, наприклад, хламідії, можуть протікати приховано, але при цьому чинити негативний вплив на параметри сперми.
 5. Бактеріологічне дослідження сперми. Дослідження дозволяє виявити наявність в спермі бактеріальної інфекції. Обов’язковий метод дослідження при підозрі на інфекцію додаткових чоловічих статевих залоз.
 6. Визначення рівня гормонів крові. Використовується при низькій кількості сперматозоїдів. Оцінюють гормони, що впливають на сперматогенез: фолікулостимулюючий гормон, лютеїнізуючий гормон, тестостерон, естрадіол. За особливими показаннями визначають гормони щитовидної залози і надниркових залоз.
 7. Генетичні тести. Обов’язкове дослідження при відсутності сперматозоїдів в спермі або їх вкрай низької концентрації. Дослідження може включати аналіз на делеції в Y-хромосомі (відсутність певних ділянок в Y-хромосомі), оцінку каріотипу (кількості хромосом), оцінку мутацій в гені, відповідальному за муковісцидоз (та cftr).
 8. Біохімічне дослідження сперми. Дозволяє оцінити концентрацію в спермі речовин, що секретуються тією чи іншою залозою. Для придатка яєчка це альфа-глікозидаза, для насіннєвих бульбашок — фруктоза, для простати — цинк і лимонна кислота. Відсутність одного або декількох цих речовин дозволяє підтвердити діагноз обструкції сім’явивідних шляхів і запідозрити її рівень.
 9. Біопсія яєчок. Використовується для оцінки збереження сперматогенезу в яєчку при відсутності сперматозоїдів в спермі. У разі отримання сперматозоїдів в результаті біопсії вони повинні бути піддані кріоконсервації, щоб уникнути повторних операцій. Методики біопсії розглянуті нижче.
 10. Оцінка ДНК-фрагментації сперматозоїдів. Метод дозволяє оцінити кількість сперматозоїдів, що містять пошкоджений генетичний матеріал (ДНК з розривами). Використання даного методу показано при втраті вагітності (викидень, завмерла вагітність) на ранніх термінах, а також при відсутності зачаття на тлі нормальних показників спермограми.
 11. HBA-тест. Тест дозволяє оцінити функціональну зрілість сперматозоїдів по можливості зв’язуватися з гіалуроновою кислотою. Гіалуронова кислота імітує поверхню яйцеклітини, якщо сперматозоїд не зв’язується з гіалуронової кислотою, то він не зможе взаємодіяти з яйцеклітиною.

Лікування чоловічого безпліддя

Тактика лікування чоловічого безпліддя залежить від причини, що його викликала.

Хірургічне лікування

 1. Варикоцеле — усунення цієї причини чоловічого безпліддя можливо тільки за допомогою оперативного лікування. Найкращі результати щодо частоти настання вагітності і рівня післяопераційних ускладнень показує мікрохірургічна субингвинальная варикоцелектомія.
 2. Обструкція сім’явиносних шляхів – в ряді випадків порушену прохідність сім’явиносних шляхів можна відновити хірургічним шляхом. Найкращі результати мають операції: вазо-вазоаностомоз (з’єднують між собою кінці пересіченого сім’явивідної протоки).

При обструкції на рівні придатка яєчка використовують вазоепідідімоанастомоз (з’єднання сім’явивідної протоки з протокою придатка яєчка). Ефективність даного підходу становить 60-87% і в чому залежить від досвіду хірурга і часу, що пройшов з моменту формування обструкції.

Обструкція сім'явиносних шляхів

 • Біопсія яєчка — хірургічне Витяг сперматозоїдів з яєчка і придатка. Даний підхід переважно використовується при обструктивній і необструктивній азооспермії для отримання сперматозоїдів з метою їх подальшого використання в процедурі ЕКО/ІКСІ. Застосовують такі методи біопсії яєчка:

Тонкоголкова біопсія яєчка (TESA)

Через шкіру в тканину яєчка проводять тонку голку і виконують аспірацію (всмоктування) тестикулярної тканини, з якої в подальшому витягують сперматозоїди. Перевага даної методики-в Малій травматичності для пацієнта. Недолік — низька ймовірність виявлення сперматозоїдів при необструктивною азооспермії (20-30%), що робить дану методику виправданим тільки при доведеній обструктивної азооспермії, коли ймовірність наявності сперматозоїдів наближається до 100%.[6]

Тонкоголкова біопсія яєчка

Відкрита біопсія яєчка (TESE)

Проводиться невеликий розріз шкіри мошонки — 1,5-2 см, виділяється яєчко, розсікається його оболонка на невеликому протязі. З отриманого отвору забирається невеликий фрагмент тканини, розрізи зашивають, а отриманий матеріал досліджують на наявність сперматозоїдів. Середня ймовірність виявлення сперматозоїдів при необструктивної азооспермії для TESE становить 40-50%.[6]

Відкрита біопсія яєчка

Мікрохірургічна біопсія яєчок (microTESE)

Методика відрізняється від TESE використанням операційного мікроскопа з 15-20-кратним збільшенням, що вимагає більшого розрізу на яєчку, але дозволять детально дослідити його тканина для виявлення і вилучення розширених сім’яних канальців, які найбільш імовірно містять сперматозоїди. Представлений підхід значно підвищує шанси на виявлення сперматозоїдів в порівнянні з методиками випадкової біопсії (TESA, TESE). Середня ймовірність отримання сперматозоїдів при необструктивної азооспермії для microTESE становить 60-70%.[4]

Мікрохірургічна біопсія яєчок

Лікарська терапія має кілька напрямків:

 1. Антибактеріальні препарати застосовуються у пацієнтів з інфекцією додаткових чоловічих статевих залоз.
 2. Препарати для корекції сексуальної дисфункції використовуються при наявності у пацієнта ерекційний дисфункції або передчасної еякуляції.
 3. Гормональна терапія застосовується, якщо причиною безпліддя є порушення рівня статевих гормонів: низький рівень ФСГ, тестостерону або високий рівень пролактину.
 4. Антиоксидантна терапія використовується в тому числі при ідіопатичному чоловічому безплідді, так як оксидативий — найбільш частий фактор, що призводить до порушення якості сперми.

Корекція способу життя — основний підхід в корекції ідіопатичного чоловічого безпліддя і важливе доповнення в лікуванні встановленої причини порушення фертильності. Пацієнт отримує індивідуальні рекомендації, виходячи з особливостей його життя:

 • нормалізація режиму праці та відпочинку (8 годин сну), уникати стресових ситуацій;
 • збільшити кількість в раціоні продуктів, що містять поліненасичені жирні кислоти (морська риба, морепродукти);
 • мінімізувати споживання смаженої їжі;
 • споживання кофеїну не більше 100 мг/добу (1 чашка кави);
 • виключити споживання коли;
 • мінімізувати споживання алкоголю, не більше 5 одиниць (1 одиниця — 10 грам чистого спирту на тиждень;
 • виключити куріння / знизити кількість сигарет, споживаних на добу;
 • підвищити фізичну активність (пробіжки, помірні фізичні навантаження);
 • виключити фактори, що нагрівають мошонку (гарячі ванни, сауни, лазні, робота з ноутбуком, лежання на колінах, не носити облягаючу нижню білизну);
 • регулярне статеве життя – через 1-2 дні (3 рази на тиждень), не використовувати лубриканти (мастила), що містять сперміциди.

Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ)

Застосування даних методик показано, якщо настання вагітності без застосування ДРТ неможливо (азооспермія, порушення еякуляції), або безпліддя не піддається лікуванню протягом 12 місяців з моменту встановлення діагнозу. Допоміжні репродуктивні методи включають в себе наступні методики:

 1. Штучна інсемінація спермою чоловіка (ІСМ) — застосовується при порушенні еякуляції (затримка еякуляції), порушенні проникнення сперматозоїдів через цервікальний слиз і як перший етап допоміжних репродуктивних технологій, що передує проведенню ЕКЗ. Під час даної процедури сперму чоловіка допомогою катетера вводять безпосередньо в матку жінки в період овуляції.
 2. Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) — процедура, під час якої взаємодія яйцеклітини і сперматозоїда здійснюється не в організмі жінки, а в спеціальній посудині. При цьому, якщо для чоловіка це вимагає лише здачі сперми, процедура підготовки жінки до ЕКО значно складніше — проводиться гормональна стимуляція, в результаті якої в яєчнику дозрівають декілька фолікулів, що містять яйцеклітини. Для отримання яйцеклітин фолікули пунктирують голкою під ультразвуковим наведенням. Взаємодія сперматозоїдів і яйцеклітин може привести до утворення ембріонів. Ембріони деякий час витримують в спеціальних умовах, відбирають 1-2 кращих і переносять в матку жінки. Решта ембріони можна піддати кріоконсервації і повторно перенести в матку при безуспішності першої процедури. Вагітність в результаті однієї процедури ЕКО розвивається приблизно у 30% жінок.
 3. Інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів (ІКСІ) — під час цієї процедури відбирають один сперматозоїд і за допомогою голки переносять його всередину яйцеклітини. В іншому процедура аналогічна ЕКО. Основні показання до використання даного методу-низька якість сперми (мала кількість, низька рухливість і велика кількість сперматозоїдів з ненормальною морфологією. Ефективність ІКСІ вище ЕКО — частота розвитку вагітності 45%, але безпеку цього методу для потомства викликає питання і остаточно не визначена.

Прогноз, профілактика

Прогноз щодо чоловічого безпліддя переважно сприятливий. Використання сучасних методів лікування, в тому числі допоміжних репродуктивних технологій, в більшості випадків дозволяє подолати чоловічий фактор і домогтися настання вагітності. Несприятливий прогноз для чоловіка щодо можливості мати дітей, як правило, пов’язаний з повною відсутністю сперматозоїдів не тільки в еякуляті, але і в яєчку (за результатами біопсії або при наявності генетичних факторів, що виключають збереження сперматогенезу).

Далеко не всі форми чоловічого безпліддя можна запобігти за допомогою профілактики. Але дотримання цих простих рекомендацій дозволяє значно знизити ймовірність виникнення даного стану:

 • не палити, не вживати наркотики;
 • вживати алкоголь в помірних кількостях, не систематично;
 • активний, рухливий спосіб життя (помірні фізичні навантаження)/підтримання нормальної маси тіла;
 • уникати факторів що сприяють нагріванню яєчок (тісну білизну, ноутбук на колінах);
 • уникати сильних і тривалих стресів;
 • мінімізувати / виключити контакт зі шкідливими речовинами: пестициди, важкі метали та інші токсини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code