Ерозія шийки матки

Ерозія шийки матки — це порушення цілісності слизової оболонки шийки матки. Має вигляд яскраво-червоної плями на блідо-рожевої слизової оболонці і може кровоточити при дотику.

Ерозія шийки матки

Етіологія

Основні причини виникнення ерозії шийки матки, запальні процеси, в тому числі викликані інфекціями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), механічні пошкодження в результаті важких пологів, абортів, грубого статевого акту і т. п. Також ерозія може бути обумовлена атрофією слизової оболонки шийки матки в постменопаузі.

В якості факторів виступають гормональні розлади, погіршення місцевого імунітету, рання сексуальна активність і часта зміна статевих партнерів.

Патогенез

Травматичні і опікова ерозії, а також запальні ерозії неспецифічного характеру зазвичай самостійно епітелізіруются за пару тижнів.

У тому випадку, коли ранка затягується епітеліальними клітинами, які вистилають канал шийки матки, може утворитися псевдоерозія (ектопія). Неускладнена ектопія зазвичай не потребує лікування, проте часто вона поєднується з запальним процесом і вимагає відповідної терапії.

Клінічна картина

Найчастіше ерозія не приносить жодних неприємних відчуттів своїй власниці, діагноз ставлять за результатами гінекологічного огляду. Однак іноді спостерігаються кров’янисті виділення, частіше — після статевого акту. Якщо ерозія виникла на тлі запального процесу, жінку можуть турбувати білі, свербіж і дискомфорт під час статевого акту.

Ускладнення

Ерозія, яка з’явилася на тлі запального процесу, при відсутності адекватної терапії може викликати деформацію глибоких шарів тканин шийки матки. Патологічний процес буде захоплювати все більші площі і може стати причиною розвитку цервіціта і ендометриту і привести до безпліддя.

Також невилікувана ерозія, особливо якщо жінка інфікована генітальним герпесом або вірусом папіломи людини високого онкогенного ризику, може трансформуватися в передраковий процес і далі в рак шийки матки.

Діагностика

Ерозію шийки матки можна виявити при звичайному гінекологічному огляді. Для підтвердження діагнозу лікар бере мазок з поверхні ерозії та цервікального каналу і відправляє їх на цитологічне дослідження (переважно PAP-тест).

Виявити або виключити інфекції, які можуть бути фоном для появи ерозії, дозволяють ПЛР-діагностика і бактеріологічний посів мікрофлори.

Далі проводять кольпоскопію: стан епітелію шийки матки вивчають за допомогою спеціального мікроскопа і проводять проби зі спеціальними реагентами. При підозрі на злоякісний процес призначається прицільна біопсія та гістологічне дослідження.

Якщо є підозра на онкологічний процес, жінку направляють на консультацію до онкогинекологу, на сифілітичній ерозію — до дерматовенеролога. Також може знадобитися обстеження у імунолога.

Лікування

Лікування ерозії в першу чергу передбачає обов’язкове усунення основного захворювання, в результаті якого вона виникла: хвороб, що передаються статевим шляхом та інших затяжних запальних процесів. Далі лікування включає заходи, спрямовані на епітелізацію ерозій і відновлення мікрофлори піхви.

Досить часто терапія ерозії передбачає застосування мазей з антибактеріальною, протизапальною і регенеруючою діями або ж хімічну коагуляцію.

Якщо ерозія не піддається консервативному лікуванню, можуть знадобитися більш «радикальні» заходи: кріодеструкція, лазерна коагуляція або електрокоагуляція.

Після епітелізації ерозії важливо регулярно бувати у гінеколога та щорічно проходити розширену кольпоскопію і PAP – тест .

Профілактика

Виняток статеве життя у віці до 18 років і незахищених статевих актів, а також щорічні планові візити до гінеколога, обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом та їх лікування у разі виявлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code