Фурункул

Фурункул

Фурункул — це запальний процес в волосяному фолікулі і прилеглої сальної залозі, що поширюється на навколишнє жирову клітковину. Захворюванню більш схильні чоловіки, є певна сезонність: пік захворюваності припадає на міжсезоння.

Етіологія

Викликають утворення фурункулів золотистий і інші патогенні стафілококи. У нормі збудник завжди є на шкірі в невеликій кількості. Розвиток запального процесу може бути викликано значним зростанням його чисельності, пов’язаних або з недостатнім дотриманням гігієни, або зі зниженим імунітетом внаслідок супутніх інфекційних захворювань, метаболічними розладами (цукровий діабет тощо), тривалою терапією деякими препаратами, наприклад, глюкокортикостероїдними гормонами, цитостатиками та ін.

Збільшують ризик появи фурункула підвищена пітливість, мікроушкодження шкіри, що виникають у тому числі і при інших шкірних захворюваннях. При запаленні лор-органів, поява фурункула може спровокувати попадання на шкіру гнійного відокремлюваного.

Клінічна картина

Фурункули можуть утворитися там, де присутні волосяні фолікули. При цьому найбільш популярними місцями їх локалізації є особа, зона декольте, пахвові і пахові западини, стегна і сідниці.

Як правило дозволяється фурункул за півтора тижні, пройшовши три стадії.

  1. Перша стадія починається з утворення почервоніння навколо волосяного мішечка. Поступово воно збільшується і ущільнюється за рахунок набряку навколишніх тканин. Якщо фурункул утворився на обличчі, набряк більш виражений, це пов’язано з рясним кровопостачанням.
  2. Друга стадія настає на третій-четвертий день. Стає помітний характерний гнійничок, яким закінчується типовий гнійно-некротичний стрижень, розташований всередині шкіри. З’являються болючість. Може підвищитися температура.
  3. Коли фурункул «дозріває», його гнійний вміст виходить назовні разом з некротичним стержнем. Поступово стан поліпшується, всі симптоми стихають, і починається третя стадія.
  4. Третя стадія настає через 3-4 дні з моменту розкриття. Утворюється яскравий червоний рубець, з часом він блідне і стає малопомітним. Якщо фурункул утворився у вушній раковині, біль іррадіює в скроню і нижню щелепу, також може знижуватися слух.

Ускладнення

Незважаючи на те, що захворювання має сприятливий перебіг, в результаті неправильного лікування або спроби видавити фурункул вірогідні серйозні ускладнення, особливо якщо він розташований на обличчі.

Серед місцевих ускладнень зустрічаються абсцеси, флегмона, карбункули та інші стафілококові запальні захворювання шкіри. Віддалені та загальні ускладнення виникають при попаданні збудника в лімфатичні або кровоносні судини.

Поширюючись по лімфатичній системі, стафілокок викликає запалення лімфатичних судин (лімфангіт) і вузлів (лімфаденіт), при попаданні в вени — флебіт.

Найбільш небезпечно поширення стафілокока по артеріальним судинам, в даній ситуації можливе виникнення таких серйозних ускладнень, як фурункульоз, гнійні метастази внутрішніх органів, сепсис, менінгіт та інші.

Діагностика

Дане захворювання лікує лікар-дерматолог. Для постановки правильного діагнозу фахівця зазвичай достатньо провести огляд. Для підтвердження діагнозу і визначення збудника при частих рецидивах з утворенням множинних фурункулів дерматолог призначить загальне обстеження з використанням інструментальних і лабораторних методів.

Лікування

Найчастіше для лікування фурункула достатньо проведення місцевої терапії, яка різниться в залежності від стадії перебігу захворювання. Для першої стадії використовують пов’язки з іхтіолової маззю і місцеві фізіопроцедури.

Після розкриття фурункула призначаються засоби, що сприяють виведенню гнійного вмісту, наприклад: гіпертонічні пов’язки, мазь з хлорамфеніколом та інші. В стадії загоєння місцево застосовують антибактеріальні та регенеруючі засоби.

При розташуванні фурункула на обличчі необхідно системне застосування антибіотиків. Також антибактеріальні препарати і лікарські засоби, що зміцнюють імунітет, призначаються при рецидивуючих множинних фурункулах.

Профілактика

Дотримання гігієни, раціональний догляд за шкірою обличчя, своєчасне лікування запальних захворювань шкіри та хронічних системних захворювань, а також обробка ушкодженої шкіри антисептиками допомагають запобігти поява фурункулів. Здоровий спосіб життя та відмову від шкідливих звичок сприяють підвищенню імунітету.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code