екзема

Екзема

Екзема — це поширене хронічне запальне захворювання шкіри, що протікає з періодами ремісії і загострення. Захворювання не заразно, але доставляє своєму власникові багато дискомфорту.

Етіологія та патогенез

Екзема розвивається в результаті впливу на організм комплексу ендогенних і екзогенних факторів. До ендогенних (внутрішніх) відносяться генетична схильність, різні порушення обміну речовин, травлення, нейроендокринні і інфекційно-алергічні порушення. До екзогенних (зовнішніх) факторів відноситься робота на шкідливому виробництві (з хімічними речовинами, фарбами та іншими), а також терапія деякими лікарськими препаратами, продукти харчування, грибкова, бактеріальна інфекція, стрес, перевтома та інші.

Екзема розвивається в результаті «неправильної» реакції імунної системи організму на подразник і супроводжується пошкодженням і запаленням тканини шкіри.

Класифікація та клінічна картина

Прояви захворювання дуже різноманітні та індивідуальні. Незважаючи на поширеність, іноді навіть досвідчені дерматологи можуть поставити однозначний діагноз. В результаті класифікація даної патології досить складна. Залежно від симптомів виділяють кілька форм екземи.

  • Істинна. У гострій стадії характерне утворення ділянок («острівців») почервоніння з нерівними краями з точковими ерозіями і мокнуть і утворенням кірочок. Різновидом такої істинної екземи є дісгідротіческая форма, особливістю якої є утворення дрібних підшкірних бульбашок з прозорим вмістом, після їх розтину утворюються кірки і тріщини. Також до істинної відноситься пруригинозная (для даного різновиду характерне утворення щільних, не вскрывающихся, сверблячих пухирців на обличчі, ліктьових згинах і статевих органах) і рогова екземи (суха шкіра з кірками і схильністю до утворення тріщин).
  • Мікробна. Особливість полягає в приєднанні бактеріальної інфекції, уражені вогнища асиметричні покриті гнійними кірками. При такій формі хворі скаржаться на інтенсивний свербіж. Різновидом є монетовидная екзема (відрізняється чітко окресленими вогнищами, що нагадують монети), також до мікробної відносять постравматическую (околораневую) екзему та інші.
  • Себорейна. Розвивається на тлі іншого шкірного захворювання — себореї. Локалізується в основному на волосистій частині голови, за вухами і на шиї. Характерні розпливчасті межі уражених ділянок і виражене лущення.
  • Дитяча. Розвивається у віці 3 – 6 місяців, протікає важко.
  • Професійна.

Діагностика

Особливості клінічної картини є важливим складовим діагностики.

Однак за показаннями та з метою диференціальної діагностики призначаються лабораторні аналізи (загальний і біохімічний крові, загальний аналіз сечі, а також дослідження, спрямовані на оцінку імунної системи, алергологічного статусу, при приєднанні бактеріальної інфекції — культуральне дослідження з визначенням чутливості до антибіотиків), гістологічне дослідження уражених ділянок шкіри.

Також при необхідності дерматолог може направити на консультацію до інших фахівцями.

Лікування

Лікування залежить від форми, різновиди екземи, стадії та тяжкості її перебігу. На даний момент повне вилікування від екземи неможливо. Терапія спрямована на зупинку прогресування захворювання, зниження вираженості симптомів до досягнення ремісії і профілактику ускладнень. Проводиться антиалергійна терапія і місцеве лікування.

При лікуванні будь-якої форми екземи виключають контакт з алергенами і будь-якими провокуючими факторами, стресовий фактор (при необхідності призначають заспокійливі препарати), обмежують водні процедури, організовують повноцінний відпочинок (сон не менше 8-и годин.

При тяжкому перебігу захворювання може знадобитися госпіталізація.

У дерматології для лікування екземи широко використовують фізіотерапевтичні процедури (ультрафіолетове випромінювання, ПУВА терапію)

Дотримання суворої гіпоалергенної дієти значно знижує вираженість захворювання в гострий період і значно знижує ризик рецидивів.

Профілактика

Профілактика полягає в охоронному режимі, здоровий спосіб життя і підтримці дієти. Хворі повинні спостерігатися у дерматолога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code