галітоз

Галітоз

Галітоз (халітоз) — це не захворювання, а лише симптом, під яким розуміють смердюче дихання. Неприємний запах з рота може вказувати на численні соматичні та стоматологічні хвороби або ж бути пов’язаний з іншими причинами. Галітоз — це прикордонна проблема, лікуванням якої можуть займатися відразу кілька лікарів різних практик.

Галітоз: норма чи патологія

Галітоз далеко не завжди є патологією. Іноді це тимчасове і цілком очікуване стан. Одна з фізіологічних форм галітоза — це так зване застійне дихання, формується вранці.

Вироблення слини під час сну сповільнюється, бактеріям легше прогресувати і розвиватися. Якщо у пацієнта діагностовано ксеростомія (сухість порожнини рота), то ймовірність галитоза вранці досить висока. Від симптомів вдається позбутися після чищення зубів.

Переїдання або переважання жирної їжі в раціоні, особливо на вечерю, з великою ймовірністю викличе на ранок неприємний запах з рота, тяжкість в животі та інші неприємні симптоми.

Якщо галітоз турбує давно і швидко повертається навіть після чищення зубів — це привід проконсультуватися з лікарем, оскільки ознаки патологічного галитоза — симптом хвороб.

Причини і характерні симптоми

Можливі причини можна розділити на ті, що пов’язані зі здоров’ям зубів і ясен, або ж ті, що стосуються внутрішніх органів і систем. Причому, характеристики запаху — вираженість, забарвлення і тривалість залежать від причини.

Стоматологічні причини

У 80% випадків причина галитоза ховається в порожнині рота. До числа найбільш поширених можна віднести:

Відсутність повноцінного гігієнічного догляду

Нерегулярна або неправильне чищення зубів — причина утворення зубного нальоту, який швидко перетворюється в масивний камінь. Бактерії, що знайшли притулок в зубних відкладеннях, виділяють ряд сірчистих виділень, фарбуючих дихання. Видалити зубний камінь звичайною зубною щіткою і пастной неможливо, необхідна професійна допомога.

Хвороби зубів

Тривало існуючий карієс переходить у ускладнення з гнійними формами. Запах з рота при карієсі і, тим більше, його ускладнення, досить виражений, гнильний і швидко повертається після гігієнічних процедур. Чим складніше і занедбаніший процес, тим сильніше запах. Для постановки діагнозу досвідченого стоматолога достатньо лише почути його.

Хвороби ясен

Мабуть, це одна з найбільш поширених причин галитоза. Навіть на початкових стадіях розвитку гінгівіту пацієнти відзначають перші зміни і нотки неприємного запаху. При прогресії патології та освіті патологічних ясенних кишень галітоз стає більш вираженим, важко піддаються маскуванню. Кровоточивість ясен і галітоз — перші симптоми запальних захворювань ясен, які не можна ігнорувати.

Ксеростомія

Сухість порожнини рота — симптом, при якому характерно зниження вироблення слини, що може бути пов’язано з шкідливими звичками, хвороби слинних залоз або ж внутрішніх органів, наприклад, діабет. Слина — захисник зубів і ясен, при її недостатньої вироблення хвороботворні бактерії починають активно розмножуватися, що і викликає хвороби і галітоз.

Хвороби внутрішніх органів

Причини галитоза можуть ховатися в різних органах і системах. Наприклад, при деяких хворобах ЛОР-органів, а також легких, неприємним стає видихуване повітря з рота і з порожнини носа.

Якщо з боку стоматологічного здоров’я не було виявлено ніяких патологій, то необхідно шукати інші причини:

Хвороби ЛОР-органів

До них відносяться запалення мигдаликів, аденоїдів, пазух носа, хронічний нежить та інші хвороби.

Діабет

Запах ацетону, гнилих яблук — симптоми кетоацидозу, тобто накопичення кетонових тіл в крові. Це стан, що загрожує здоров’ю і навіть життю пацієнта, вимагає негайної медичної допомоги.

Ниркова недостатність

Запах сечі з рота нерідко вказує на ниркову недостатність. Іноді це єдиний симптомом почалися ускладнень.

Рибний запах, запах тухлих яєць може свідчити про генетичних захворюваннях, а також вказувати на проблеми з травленням, синдром ледачого шлунка, недостатність ферментів.

Різні відтінки запаху гнилі супроводжують різноманітні хвороби органів шлунково-кишкового тракту. Враховуючи морфологічний єдність з порожниною рота і супутні хвороби зубів і ясен, смердюче дихання стає досить вираженим і важко піддається лікуванню. Удається лише зменшити його прояви.

Тактика лікування

Визначається індивідуально і тільки після визначення причини. При виявленні причин стоматологічних стоматолог призначить:

Санацію порожнини рота

Включає в себе усунення карієсу, його ускладнень, оцінку якості встановлених пломб і протезів. Оцінюються стоматологічні індекси для виявлення прихованих та явних форм запалення ясен, визначення рівня гігієни. На підставі отриманих даних складається план лікування.

Професійну чистку зубів

Передбачає видалення зубного каменю, нальоту, навчання правилам чищення зубів, індивідуальний підбір засобів і предметів гігієни.

Профілактичні заходи, спрямовані на зміцнення зубів і ясен

Нерідко в процес лікування залучається ряд інших фахівців: гастроентерологи, пульмонологи, терапевти, ендокринологи та ін.

Профілактика

Неприємний запах з рота — всього лише симптом, тому всі заходи профілактики спрямовані на усунення основних причин. Враховуючи, що у 80% випадків вони ховається саме в порожнині рота, всі заходи повинні бути спрямовані на підтримання її здоров’я:

  • повноцінна гігієна порожнини рота, тобто чищення зубів, ясен і обов’язково мови;
  • регулярні профілактичні огляди у кріслі стоматолога з необхідними профілактичними заходами;
  • дотримання питного режиму, корекція харчування;
  • підтримання загального здоров’я, своєчасне лікування супутніх патологій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code