гангрена

Гангрена

Гангрена — це некроз, відмирання частини тканин — вважається небезпечною і може призвести до смерті. Вона виникає, коли кровотік в певній області тіла практично повністю переривається. Це змушує тканини руйнуватися, розкладатися і відмирати. Через гангрену шкіра на ділянці ураження часто забарвлюється в зеленувато-чорний або коричневий колір.

Однак термін «гангрена» прив’язаний до самого стану, а не до кольору шкіри. Назва має грецьке і латинське походження, воно означає «роз’їдає рану» або «розклалися тканини».

Гангрена може протікати в двох видах: сухого і вологого.

Суха гангрена з’являється, коли в тканинах повністю припиняється кровопостачання. Уражена область стає сухою, стискається, висихає і набуває спочатку коричневий, а потім і чорний колір.

Волога гангрена з’являється з-за бактерій, проникаючих в відмираючих тканина. Це робить область опухлою, з під шкіри стікає рідина і рана погано пахне.

Причини гангрени

Гангрена проявляється, коли в певних тканинах різко і повністю припиняється кровообіг (приплив крові і її відтік). Це виникає за

 1. Інфекції
 2. Травми, наприклад, бойовий рани чи опіку
 3. Хронічної хвороби (діабет, атеросклероз артерій, хвороба периферичних артерій).

До хронічних захворювань, що завдає шкоди системі кровообігу, відносять діабет, проблеми з артеріями, периферичними судинами і хвороба Рейно. Вони часто викликають гангрену. Травми, наприклад, опіки, укуси собаки з подальшим інфікуванням також зупиняють кров. Важкі випадки, коли замерзає шкіра (обмороження), також призводять до розвитку гангрени.

Хто схильний до ризику гангрени

Люди, які мають захворювання периферичних судин, хвороба Рейно, діабет, піддаються більш високому ризику гангрени. Інфекції шкіри, травми, опіки, собачі укуси та обмороження також піддають людей ризику гангрени.

Які симптоми гангрени

Простежується залежність симптомів від розташування гангрени на тілі і від її конкретної причини. Суха гангрена часто починається з червоної лінії (демаркаційної) навколо ділянки ураження. Ця область стає потім сухою і чорної.

Є ще симптоми гангрени:

 1. Холод в зоні ураження і оніміння
 2. Біль у місці ураження або за його межами
 3. Почервоніння з набряком навколо рани (це часто спостерігається, коли розвивається волога гангрена)
 4. Виразки, які знову з’являються в тому ж місці
 5. Стійка, безпричинна лихоманка з температурою вище 38°C
 6. Погано пахне рана
 7. Зміна кольору шкіри, починаючи від зеленувато-чорного, синього, червонуватого, бронзового відтінків до повністю чорного.
 8. Гнійні або інші виділення з’являються рани
 9. Пухирі і відчуття потріскування під шкірою
 10. Порушення свідомості, біль, наявність лихоманки, низький артеріальний тиск, особливо, коли розвивається внутрішня гангрена
 11. Шок

Чим раніше починають лікувати гангрену, тим краще буде результат лікування. Якщо з’явилися будь-які з симптомів, які перераховані вище, терміново покажіться лікареві.

Як діагностується гангрена

Коли у пацієнта виявлені симптоми гангрени, лікар проведе медичне обстеження для виявлення ознак некрозу тканини. Лікар може розпитати про будь-яких хронічних захворюваннях, які, можливо, пов’язані з гангреною.

Додатково лікар запропонує зробити лабораторні аналізи, щоб виявити наявність гангрени. Наприклад, кількість лейкоцитів вище норми означає, що присутня інфекція. Ваш лікуючий лікар візьме трохи тканини і рідини на ділянці поразки для дослідження в лабораторії. Якщо лікар припускає, що у людини є внутрішня гангрена, він може замовити тести на візуалізацію або операцію, щоб дізнатися напевне.

Як лікується гангрена

Лікуючий лікар (зазвичай це хірург) визначить кращий план лікування гангрени, грунтуючись на

 • Віком пацієнта, загальний стан здоров’я і історії хвороби
 • Оцінці того, як протікає хвороба
 • Наскільки добре пацієнт переносить прийом певних ліків, процедур або методів лікування
 • Можна йому виконувати загальний наркоз, переливати кров або плазму
 • Якщо очікується погіршення стану.

При лікуванні гангрени враховується думка медичних працівників, які беруть участь у лікуванні пацієнта, а також його власній думці, з урахуванням того, що усвідомлюються всі небезпечні для життя і здоров’я наслідки.

Для лікування гангрени зазвичай проводяться наступні процедури:

Антибіотики. Ці ліки використовуються для знищення бактерій в зоні ураження. Вони використовуються, коли є волога гангрена.

Операція застосовується, щоб видалити мертві тканини. Називають це санацією та хірургічною обробкою рани, висіченням всіх нежиттєздатних тканин. Це допоможе уникнути поразки гангреною і навколишніх здорових тканин. Якщо гангрена розповсюдилася дуже широко, то може знадобитися ампутування пальців і навіть частин кінцівок.

Опарише-терапія. Це хірургічна альтернатива традиційної санації. Під час цієї процедури стерильно чисті личинки мухи поміщаються на уражену ділянку, щоб знищити мертві тканини, видалити бактерії. Це безболісна процедура.

Гіпербарична оксигенотерапія. Під час цієї процедури пацієнт поміщається в спеціальну камеру, яка подає кисень під високим тиском, що дозволяє кисню більш активно проникати в уражені тканини. Це може сприяти швидкому загоєнню, допомагаючи вбити бактерії. Дане лікування має ефект у людей з гангреною на ногах, коли з’являються діабетичні виразки.

Судинна хірургія. Коли погане кровопостачання є причиною розвитку гангрени, лікар порекомендує операцію, щоб покращився кровообіг. Якщо гангрена розвивається через закупорки артерії, то пацієнтам можуть зробити шунтування або ангіопластику, щоб усунути проблему.

Які ускладнення гангрени

Оскільки гангрена швидко поширюється на площі тіла, кількість мертвої тканини стає досить великим. Обробка уражених ділянок призводить до

 • Великої площі рубцевої тканини і деформації
 • Необхідність реконструктивної хірургії
 • Ампутації.

Важка гангрена призводить до пошкодження органів і до летального результату.

Що можна зробити для запобігання гангрени?

Важливо максимально запобігти гангрену, уважно спостерігаючи за наявними ранами і отримуючи негайну допомогу при появі ознак інфекції.

При виникненні певних умов, які можуть вплинути на кровообіг, наприклад, діабет, захворювання периферичних судин, хвороби Рейно, дуже уважно потрібно слідувати інструкціям свого лікуючого лікаря з управління вашим станом.

Гангрена — невідкладне хірургічне стан, що потребує операції. Прогнози з гангреною залежить від місця її знаходження і площі ділянки ураження, а також від будь-яких інших захворювань, які можуть виникнути і ускладнити стан. Гангрена представляє небезпеку для життя, тож невідкладна допомога медиків має ключове значення в терапії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code