Глосалгія

Глосалгія

Глосалгія — симптомокомплекс, для якого характерні біль, печіння, свербіж та інші неприємні відчуття в області язика, при цьому будь-які видимі зміни відсутні. При поширенні симптомів на інші області порожнини рота стоматологи зазвичай говорять про стомалгіі. Як показує практика, від глосалгії частіше страждають жінки у віці 40-45 років, вкрай рідко такий діагноз виставляється чоловікам.

Причини

Складно встановити одну причину глосалгії, це поліетіологічне стан, тобто провокувати його можуть безліч причин, іноді їх поєднання. Існує кілька пріоритетних теорій формування глосалгії:

Хронічна травма язика

Це причина порушення капілярного кровообігу, формування застійних явищ у слизовій оболонці. Травмуючим агентом можуть стати гострі краї каріозної порожнини зуба, неправильно виготовлені протези, порушення крайового прилягання, нависаючі краї пломб, відколи реставрацій, деякі шкідливі звички.

Хвороби внутрішніх органів

Часто глосалгія має зв’язок з деякими хворобами внутрішніх органів, наприклад, травного тракту, а також ендокринної системи, серця і судин. Дослідження показують: 75% пацієнтів з порушеннями шлункової секреції скаржилися на виражені симптоми глосалгії. На біль, печіння і відчуття скаржилися 70% пацієнтів з хронічним колітом, а також 10% пацієнтів з діагностованими хворобами нирок і жовчного міхура.

Патології гіпоталамуса

Дисфункції вегетативної нервової системи за патологій гіпоталамуса впливають на обмін речовин, роботу залоз внутрішньої секреції. Багато фахівців відзначають, що саме ця теорія сама пріоритетна і перспективна.

Стрес, тривожність, емоції

Хронічний стрес, сильне емоційне переживання і травми, затяжні депресії — також не менш серйозна причина формування патології. Відзначається вплив ліків.

Симптоми, характерні для глосалгії, можуть з’являтися і при інших патологіях, наприклад:

  • глосситах — запаленні мови в силу різних причин;
  • деяких видах стоматитів;
  • травмах, опіках;
  • отруєннях.

Ці стани мають принципово різне лікування. Тому, для виявлення причини і розробки тактики лікування необхідна консультація стоматолога.

Характерні симптоми

Для глосалгії характерні різноманітні хворобливі відчуття в мові, частіше локалізовані на його кінчику, бічних поверхнях. Рідше вони відчуваються на спинці або корені. Всі неприємні відчуття зазвичай посилюються під час розмови, вночі, при хвилюванні.

Пацієнти відзначають, що при прийомі їжі симптоми можуть зникати або значно знижувати свою інтенсивність. У прагненні позбутися від неприємних симптомів багато пацієнти частіше їдять, що закінчується істотним набором зайвої ваги.

Основними симптомами глосалгії є:

  • печіння, поколювання чи біль;
  • втома мови при і після розмови (навіть нетривалого);
  • біль різного ступеня вираженості;
  • оніміння;
  • більш ніж у 30% хворих відзначається ксеростомія. В залежності від тривалості її існування можуть приєднуватися ряд інших симптомів: інтенсивне запалення ясен, множинна форма карієсу, виражений неприємний запах з рота, обкладений язик.

Діагностика

Діагноз «глосалгія» виставляється після аналізу скарг, даних об’єктивного огляду та деяких додаткових методів дослідження. Деколи діагностика стану скрутна, так як характерні симптоми схожі з такими при численних стоматологічних патологіях: невралгії, хворобах нервової системи, пошкодження нервів. Головним відмітним ознакою є локалізована біль в мові, а не її поширення на великі області

Лікування

Глосалгія має хронічний перебіг, періодично проявляючись, а після затихаючи. Відзначається, що прояви глосалгії вкрай рідко зникають самостійно, без будь-якого лікування. Оскільки глосалгія — це поліетіологічне стан і може бути спровоковано цілим рядом різнопланових причин, лікування вимагає комплексного підходу і використання різних методик.

В діагностуванні і складанні плану лікування нерідко беруть участь лікарі різних спеціальностей: вузькі фахівці і доктора широкої практики.

Лікування у стоматолога включає ряд обов’язкових процедур.

Санація порожнини рота

Лікування всіх каріозних зубів, запальних і запально-дистрофічних хвороб ясен, слизової оболонки. Видалення зубних відкладень, профілактичні заходи.

Оцінка якості пломб і протезів

З часом пломби і протези можуть зношуватися, ставати причиною травм. При необхідності стоматолог рекомендує переробити конструкції.

Призначення місцевоанестезуючих препаратів

Як правило, це гелі з вмістом анестетиків, підбираються строго індивідуально.

Визначивши причину або зв’язок з захворюваннями внутрішніх органів, призначається відповідне лікування. Нерідко лікарями виписується курс седативних препаратів, антидепресантів, транквілізаторів, вітамінів групи В.

При вираженому больовому синдромі може призначатися тримекановая блокада язичного нерва. Для купірування симптомів парестезії призначають препарати заліза.

Інші методи лікування

В індивідуальному порядку вирішується необхідність у проведенні психотерапії, гіпнозу, останні дослідження показали значну ефективність такого методу лікування. Лікарі також можуть рекомендувати голкорефлексотерапію, фізіотерапію, наприклад, гальванотерапию, іонофорез, електрофорез.

Лікування, як правило, триває кілька місяців, а прогноз є сприятливим.

Профілактика

Профілактика глосалгії вимагає комплексного підходу і в першу чергу зводиться до профілактики травм мови та своєчасної санації порожнини рота. Враховуючи, що найбільш перспективною теорією виникнення патології є патологія гіпоталамуса, то рекомендована профілактика травм, своєчасне лікування хвороб внутрішніх органів, повноцінне харчування і активний спосіб життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code