ліпома

Ліпома

Ліпома — це досить часто зустрічаючася пухлина з жирової тканини. Може мати різну локалізацію, проте «улюбленим» місцем появи ліпом є підшкірна жирова клітковина. Ліпоми діагностують переважно у осіб старше 30 років, проте вони можуть утворюватися і в більш молодому віці.

Етіологія

Причини виникнення досі однозначно не з’ясовані, проте доведено, що освіта ліпом можуть провокувати гормональні збої і порушення обмінних процесів. Певну роль відіграє і спадкова схильність.

Клінічна картина

Ліпоми можуть складатися переважно з жирової тканини, мати в складі крім жирової ще і сполучну тканину або ж м’язові волокна, а також велика кількість кровоносних судин.

Найчастіше вони з’являються під шкірою у вигляді безболісного, рухливого, еластичного сайту. На дотик розрізняються залежно від виду: можуть бути м’якими, щільними або горбистими.

Ліпоми часто локалізуються на волосистій частині голови, за вухами, на обличчі, шиї, в області шиї, плечей, спини і грудей, можуть бути як поодинокими, так і множинними.

Розміри новоутворення сильно варіюються від 0,5-1 см до гігантських, в останньому випадку нерідко викликають психологічну травму у своїх володарів.

Особливістю ліпом є те, що при зниженні ваги пацієнтом, освіта зберігає свій розмір, або навіть збільшується.

Як правило, ліпоми ростуть повільно, не викликаючи ніяких скарг, і являють собою лише косметичний дефект, однак це безпосередньо залежить розмірів і локалізації.

Ускладнення

Так як ліпома зростає в капсулі, не проростаючи в навколишні її тканини, а зміщуючи їх, її відносять до доброякісних утворень, однак в залежності від локалізації і розміру ліпома може доставити багато неприємностей своєму власникові.

Під час свого росту вона може здавлювати найближчі судини і нерви, тим самим приводячи до порушень в оточуючих її тканинах.

При розташуванні на шиї в області дихальних шляхів може призводити до їх здавлення провокувати напади задухи.

При локалізації на ділянках, закритих одягом, або в області пахвової западини можуть травмуватися.

Проростая судинами, ангиолипома може приносити певні складності для лікарів при спробі її видалення.

Незважаючи на те, що ліпома відноситься до доброякісних пухлин і, як правило, не схильна до озлокачествлению, такий ризик існує.

Діагностика

Постановка діагнозу, як правило, не викликає особливих труднощів і полягає в опитуванні пацієнта та огляді новоутворення. Однак, незважаючи на характерність клінічної картини, не варто займатися самодіагностикою.

Слід довірити цю роботу лікаря-дерматолога, оскільки у випадку з ліпоми важлива ще й диференціальна діагностика з іншими більш небезпечними захворюваннями.

Наприклад, слід упевнитися, що «невинна» на перший погляд ліпома не є липосаркомой — агресивної злоякісною пухлиною з швидким зростанням і метастазуванням.

При розташуванні ліпоми у внутрішніх органах потрібні додаткові інструментальні дослідження: рентгенографія або комп’ютерна томографія.

Методи лікування

Так як ліпоми самостійно не зникають і не зменшуються в розмірах, основним методом лікування є хірургічне видалення освіти разом з капсулою.

Самолікування ліпоми будинку за допомогою компресів, аплікацій, мазей та інших засобів може спровокувати спонтанний ріст і малігнізація.

Показаннями до видалення ліпом служать:

  • виражений косметичний дефект;
  • освіта приносить фізичний дискомфорт (у вигляді частого травмування) або психологічний дискомфорт;
  • великі розміри ліпоми або швидке зростання.

Варіанти хірургічного лікування включають видалення ліпоми скальпелем, видалення лазером, электрокоагулятором або методом радіохвильової хірургії. Варіант індивідуально підбирає лікар.

У випадку підшкірного розташування ліпоми операцію проводять під місцевим знеболенням.

Після операції віддалене освіта здають на гістологічну експертизу для підтвердження його доброякісності.

Рана гоїться через 4-5 днів, в цей час за нею необхідний самостійний належний догляд, який полягає в щоденній обробці антисептичними засобами і зміні стерильної пов’язки.

Профілактика

Незважаючи на сприятливий прогноз, навіть після видалення ліпоми зберігається ризик її рецидиву як на місці віддаленого освіти, так і з іншою локалізацією. Профілактика полягає у своєчасному зверненні до лікаря при виникненні новоутворень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code