Меланхолія

Меланхолія

Меланхолія є одним з видів психічних розладів і характеризується занепадом сил, поганим настроєм, зневірою, почуттям пригніченості, думками про самогубство і пошуками власного «я». У сучасній медичній трактуванні меланхолія, як термін, практично не використовується і прирівнюється до загального поняття «депресія».

Причини меланхолії

Меланхолія може бути у людини вродженої — за темпераментом — або набутою.

У першому випадку меланхолія визначає людину, як легкоранимого, приймає все близько до серця, гостро реагує навіть на самі незначні невдачі, який постійно думає про те, що він зробив, і ці думки його тільки сильніше пригнічують.

Меланхоліки з юнацького віку піддають свої міркування аналізу і логічного мислення. Вони не бояться монотонної роботи і не прагнуть до позиції лідера, так як в рутині вони можуть залишитися наодинці з самим собою. У меланхоліків дуже мало друзів. Нові знайомства для них — енерговитратне заняття. З-за відсутності спілкування і постійного самотності меланхоліки часто замикаються в собі.

У другому випадку меланхолія може проявитися як наслідок глибоких життєвих переживань або стресу. Нерідко вона утворюється через почуття страху і комплексу неповноцінності. Наприклад, втрата близької людини або роботи, нерозділене кохання, соціальне становище. В таких випадках людина може вдатися до зловживання алкоголю та наркотиків.

Весь клубок негативних емоцій виливається в ту саму меланхоличную депресію, яка також дуже часто зустрічається у літніх і важко хворих людей.

Важливо відзначити, що депресія може виникати на фоні шизофренії, але супроводжуючись маревними ідеями і галюцинаціями. Або навпаки, депресія може розвинути шизофренію.

Симптоми меланхолії

Люди, що перебувають у депресії, зазвичай намагаються відсторонитися від усіх подій, що відбуваються навколо них. З’являється апатія і млявість. Людина стає дуже ледачим, виконує роботу абияк і з думкою «лише б зробити». У цьому стані з’являються «накручені» проблеми і відчуття провини у всьому, навіть у тому, що він з’явився на світ.

До ознаками меланхолії також відносять неуважність, загальмованість дій, незібраність і бажання залишитися одному. У підлітків може виникнути дратівливість і агресія.

Нерідко з’являється безсоння або, навпаки, сонливість та надмірне бажання спати,зацикленість на своє здоров’я через вигаданих проблем і болю в тілі. Поступово параноїдальні думки починають схиляти людину до суїциду і до ретельного планування своєї смерті.

Різка зміна настрою також може спостерігатися в період міжсезоння, а саме восени-взимку.

Діагностика меланхолії

Оцінити загальний стан пацієнта може тільки лікар-психотерапевт. В першу чергу фахівець збирає повний анамнез: вивчає симптоми і оцінює можливі причини появи захворювання. Потім проводить скринінгове дослідження на наявність депресії, яке включає опитувальники і тести.

Якщо людина скаржиться на фізичне нездужання, а саме біль у серці, порушення травлення, мігрень і т. п., до роботи залучаються невропатолог, терапевт і ендокринолог. При підозрах на інші захворювання додатково призначаються аналізи на рівень гормонів щитовидної залози, КТ або МРТ головного мозку, нейротест на визначення шизофренії.

Лікування меланхолії

Після укладення остаточного діагнозу прописується лікування, що складається з медикаментозної терапії та психологічної допомоги.

Застосування антидепресантів можливе тільки під наглядом лікаря. Як правило, такі препарати допомагають пацієнту зняти основні симптоми і поліпшити самопочуття. Найчастіше до антидепресантів виписують седативні препарати, які допомагають підтримувати стабільний стан хворого.

Для якісного одужання фахівці рекомендують відвідувати масажі, збалансувати раціон харчування і займатися адекватної фізичною активністю. В даному випадку більше підійдуть заняття йогою.

Після медикаментозного лікування настає період закріплення і подальшого підтримання результату. Необхідно регулярно відвідувати психолога і якомога частіше вибиратися на спільні заходи з близькими людьми.

Однак усього цього недостатньо. Пацієнту треба самому усвідомити, що все залежить тільки від нього. Тому психологи радять частіше відволікатися від поганих думок, займатися творчістю або улюбленим хобі, записувати всі свої думки, радувати і нагороджувати себе за виконану роботу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code