Передчасна еякуляція — симптоми і лікування

Що таке еякуляція передчасна? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, уролога зі стажем в 18 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Передчасна еякуляція (раннє сім’явивергання) — найбільш частий сексуальний розлад у чоловіків, характеризується нездатністю підтримувати достатню для задоволення статевого партнера тривалість статевого акту. Соціальна значущість цієї проблеми обумовлена високою поширеністю передчасної еякуляції (ПЕ), а також її серйозним негативним впливом на якість життя. Незадоволеність в статевій сфері-це прямий шлях до розладу в сім’ї, депресії і соціальної дезатаптації. Масштабне епідеміологічне дослідження, проведене проф. Н.Д. Ахвледіані, показало, що в середньому кожен третій російський чоловік не може похвалитися гідною тривалістю статевого акту. При цьому більшість чоловіків не звертається за медичною допомогою до андролога, а воліє замовчувати проблему або обговорювати її з друзями, шукати шляхи вирішення в інтернеті. Це відбувається з-за помилкового сорому і незручності, або внаслідок небажання лікуватися (невіра в позитивний результат, відсутність фінансових ресурсів і т. д.). Найчастіше такий підхід призводить до посилення проблеми, наростання конфліктів на грунті сексуальної незадоволеності, а часом і до повної відмови від статевого життя.

Причини первинної форми передчасної еякуляції:

  • гіперчутливість головки статевого члена;
  • підвищена збудливість центрів головного мозку, що відповідають за настання еякуляції (за рахунок зміни концентрації і транспорту певних нейромедіаторів).

Наявність короткої вуздечки статевого члена також сприяє прискореному сім’явиверження.

Симптоми передчасної еякуляції

Одна з форм первинного передчасного сім’явиверження – так званий синдром парацентральних часточок. При цьому природженому захворюванні, причини якого залишаються нез’ясованими, типовим проявом, поряд з передчасною еякуляцією, є нічне нетримання сечі (енурез).

Вторинна (набута) форма передчасної еякуляції виникає внаслідок ряду захворювань, таких як гіпогонадизм (зниження рівня тестостерону), хронічний простатит та ін Певне значення може мати і надмірна функція щитовидної залози (гіпертиреоз). Ця форма передчасного сім’явиверження нерідко поєднується з еректильною дисфункцією, посилюючи наявні сексуальні порушення.

Класифікація та стадії розвитку передчасної еякуляції

Передчасна еякуляція буває первинною, тобто спостерігається з самого початку статевого життя, і вторинною, що виникає після періоду нормальної тривалості статевого акту.

По тяжкості проявів виділяють важку форму, при якій еякуляція настає до введення статевого члена в піхву, і більш легку, коли статевий акт має місце, але триває від декількох секунд до двох хвилин.

Діагностика передчасної еякуляції

Лікування передчасної еякуляції повинен займатися фахівець-андролог, добре знайомий з цією проблемою. Різні форми цього захворювання і велика кількість викликають його причин вимагають ретельного обстеження. Лише точна діагностика є запорукою успішного і ефективного лікування. Той чи інший метод лікування передчасного сім’явиверження призначається лікарем індивідуально, на підставі встановленої форми (первинна чи вторинна), особливостей пацієнта (наявність або відсутність постійного статевого партнера, регулярна або безладне статеве життя) і його переваг (прихильність консервативному/медикаментозного лікування або, навпаки, прагнення радикально вирішити наявну проблему хірургічним шляхом). Вік пацієнта також має значення.

Щоб оцінити тривалість статевого акту, ступінь задоволеності і еректильної функції, використовується безліч тестів і опитувальників. Функціональний стан головного мозку оцінюється за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ). При вторинних формах ПЕ необхідно дослідження гормонального статусу (статеві і тиреоїдні гормони). Щоб виключити хронічний простатит, доцільно досліджувати секрет простати (у тому числі мікробіологічний аналіз), ультразвукове дослідження передміхурової залози і насінних бульбашок. Виявити “приховані” інфекції допомагає ПЛР-діагностика зіскрібка з уретри. У деяких випадках може бути призначено і ендоскопічне дослідження — уретроскопія.

Віддиференціювати центральну форму ПЕ, яка пов’язана з підвищеною збудливістю центрів головного і спинного мозку, від периферичної форми, яку відрізняє надмірна чутливість голівки статевого члена, можна з допомогою лидокаинового тесту. За 20 хвилин до передбачуваного статевого акту на головку статевого члена наноситься 10% спрей Лідокаїну (або крем Емла). Ліки витримується 10 хвилин, потім обов’язково змивається теплою водою з милом. Замість спрею і крему можливе використання і спеціальних серій презервативів, які оброблені анестетиком. Результат лидокаинового тесту вважається позитивним, якщо значно збільшується тривалість статевого акту. Це дає підставу припустити, що причиною ПЕ є гіперчутливість головки.

Лікування передчасної еякуляції

При первинних формах захворювання можливі два основних напрямки впливу:

  1. зниження збудливості центральної нервової системи (перш за все центрів, які відповідають за еякуляцію);
  2. зниження чутливості головки статевого члена.

У першому випадку застосовують психотропні медикаменти. Найбільш популярними серед них є антидепресанти з групи інгібіторів зворотного нейронального захоплення серотоніну (Пароксетин, Сертралін, Дапоксетін). З них лише останній препарат офіційно рекомендований для лікування передчасної еякуляції у чоловіків у віці від 18 до 64 років. Ці препарати найбільш ефективні при поєднанні ПЕ з депресією. Вони також підходять для застосування «на вимогу» при нечастих статевих контактах. Часте вживання цих ліків може бути пов’язане з побічними ефектами, такими, як запаморочення, нудота, сонливість і зниження концентрації уваги (важливо для водіїв!). Категорично не рекомендується поєднувати прийом перерахованих засобів з алкоголем через небезпеку посилення побічних ефектів. До препаратів центральної дії, що застосовуються для збільшення тривалості статевого акту, відноситься також Трамадол. Однак внаслідок суворої звітності відпустки даного препарату застосування його в нашій країні з цією метою практично виключено. Нарешті, алкоголь! Алкоголь не є лікарським засобом, але його здатність збільшувати тривалість статевого акту відома давно і з успіхом (правда, змінним) використовується як народний метод. На жаль, у багатьох випадках алкоголь погіршує ерекцію, що робить його користь в корекції передчасної еякуляції вельми сумнівною.

Традиційно передчасне сім’явиверження лікують за допомогою поведінкової терапії (методики «старт-стоп» і «стиснення»). Ці методики досить прості і при певному тренуванні володіють непоганою ефективністю. Методика «старт-стоп» заснована на формуванні здатності контролювати момент, коли настає еякуляція. Після серії безперервних фрикций, відчуваючи наближення оргазму, чоловік різко зупиняється на кілька секунд. Хвиля збудження спадає, і фрикції поновлюються. На початковому етапі освоєння цієї методики можуть виникати складнощі у визначенні моменту «зупинки», але в міру набуття досвіду ефективність цієї техніки підвищується.

Методика “стиснення” полягає в здавленні статевого члена на кілька секунд під головкою, на рівні вінцевої борозни, при наближенні сім’явиверження. Це призводить до тимчасового ослаблення ерекції. Пік збудження при цьому спадає, і сім’явиверження відкладається. Можливе поєднання і чергування цих технік.

Другим напрямком лікування первинних форм передчасного сім’явиверження є зниження чутливості головки статевого члена. За рахунок того, що стимуляція послаблюється, еякуляція відбувається пізніше. Цей ефект може досягатися локальним застосуванням засобів (лідокаїну і аналогів) перед статевим актом (як при лидокаиновом тесті), а також оброблених анестетиками презервативів. Цей метод відрізняється простотою, доступністю і невисокою вартістю, а також хорошою ефективністю. Він ідеально підходить для молодих людей, які ведуть не цілком впорядковане статеве життя, або для подружжя, які практикують бар’єрні методи контрацепції (презервативи). Істотним недоліком цього способу продовження статевого акту є необхідність заздалегідь нанести засіб (спрей або крем), що буває важко при спонтанних статевих контактах.

Хірургічні методи, прямо або побічно сприяють збільшенню тривалості статевого акту:

  • обрізання (циркумцизио);
  • пластика вуздечки статевого члена;
  • введення під шкіру головки статевого члена гелю гіалуронової кислоти;
  • перетин нервів головки статевого члена (денервация головки).

Обрізання — один з найстаріших способів боротьби з передчасною еякуляцією. Його ефективність обумовлена “огрубіння” шкіри головки внаслідок висічення прикриває її крайньої плоті і зниженням її чутливості. Обрізання відрізняється непостійною ефективністю при ПЕ, в ряді випадків даючи хороший результат, але іноді опиняючись марним. В якості альтернативи обрізанню деякі пацієнти зрушують і фіксують крайню плоть, залишаючи головку відкритою. Однак цей метод має меншу ефективність.

Пластика вуздечки (френулотомія) в різних варіантах або її висічення практикується багатьма урологами, так як вуздечка статевого члена — високочутлива зона. Ця нескладна операція особливо ефективна при вродженої короткої вуздечці.

Введення під шкіру голівки статевого члена гелів на основі гіалуронової кислоти є одним з нескладних методів зниження чутливості головки. Ефект в даному випадку досягається за рахунок віддалення від поверхні шкіри чутливих нервових закінчень. Крім цього, збільшення обсягу головки після введення гелю призводить до зменшення щільності рецепторів. Перевагою цього методу є швидкість і простота його виконання. До недоліків можна віднести нестійкий ефект (гелі гіалуронової кислоти в організмі з часом розсмоктуються, термін залежить від препарату). У деяких випадках відбувається нерівномірний розподіл (або розсмоктування) гелю, що може привести до деформації голівки статевого члена.

Мікрохірургічна денервація головки статевого члена — часткова пенільна нейротомія) – радикальний спосіб лікування передчасної еякуляції. Вперше перетин нервів, які забезпечують чутливість головки пеніса, для продовження статевого акту було описано європейськими урологами в середині 90-х років минулого сторіччя. З накопиченням досвіду методика набувала все більше прихильників серед урологів і андрологів у всьому світі. Через кілька років група російських авторів під керівництвом професора м. М. Сокольщика запропонувала зшивати пересічені нерви, щоб відновити чутливість головки. При цьому малося на увазі, що за час, необхідний для відновлення чутливості, за умови, що ведеться регулярне статеве життя, відбувалося «звикання» до більш тривалої тривалості статевого акту. Подальші спостереження виявили, що після денервації в більшості випадків через 6-8 місяців відбувалося самостійне зрощення нервових стовбурів, без необхідності їх зшивання. Ключовою умовою ефективності пенильной нейротомии є регулярне статеве життя, без тривалих перерв, що створює умови для «перепрограмування» рефлексу на раннє сім’явивергання. Ефективність денервації підвищується при поєднанні з обрізанням і пластикою вуздечки статевого члена.

Операція пенільної нейротомії може виконуватися під місцевою або загальною анестезією. Проводиться пошарове розсічення шкіри і тканин до білкової оболонки статевого члена. Далі, застосовуючи оптичне збільшення і мікрохірургічні інструменти, проводиться виділення і перетин гілок дорсальних нервів статевого члена, що забезпечують чутливість головки. Перетин може виконуватися на рівні підстави пеніса, де дорсальні нерви представлені досить великими стовбурами, або ближче до голівки, де стовбури діляться на більш дрібні гілки. У кожної з цих методик є свої плюси і мінуси. Так, при повному перетині головних стовбурів дорсальных нервів можливий розвиток повної анестезії головки статевого члена, що негативно позначається як на відчуття під час статевого акту, так і на ерекції. Остання може пропадати прямо під час статевого акту через нестачу сексуальної стимуляції. Операція закінчується ушиванням рани і накладенням пов’язки з легким ступенем компресії щоб уникнути формування гематом. Термін реабілітації після проведеної денервації головки становить в середньому 10 днів. Відновлення статевого життя можливо зазвичай через три тижні після операції. Ця операція високоефективна і відрізняється низьким відсотком рецидивів. У неї все більше прихильників серед практикуючих урологів-андрологів.

Лікування вторинних форм передчасного сім’явиверження, які є проявом або наслідком іншого захворювання, покликане усунути її причину. Так, при хронічному простатиті поліпшення досягається нормалізацією стану передміхурової залози, купіруванням запального процесу. Гіпогонадизм вимагає призначення препаратів тестостерону. А гіпертиреоз є приводом звернутися до ендокринолога для відновлення нормальної функції щитовидної залози.

Прогноз. Профілактика

Передчасна еякуляція, як і будь-яке інше захворювання, вимагає своєчасного обстеження і якісного лікування. В іншому випадку, на грунті сексуальної незадоволеності і конфліктів в сім’ї можливий розвиток психогенної еректильної дисфункції, депресії та інших серйозних ускладнень. Саме, на жаль, це захворювання не проходить. Тому не раджу відкладати візит до лікаря-андролога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code