Мимовільне сечовипускання: можливі причини, симптоми, проведення діагностичних досліджень, лікарський нагляд і лікування

В сучасному світі існує досить-таки багато хвороб, які наздоганяють не тільки дорослих, але і дітей. Щоб уникнути негативних наслідків, необхідно при перших симптомах звертатися до кваліфікованого лікаря. Енурез — це патологічний розлад функціонування організму, при якому у людини відбувається мимовільне сечовипускання. У більшості випадків подібне трапляється під час сну, проте, буває, коли у людей дизуричні розлади дають про себе знати при кашлі або чханні, а також сміху. Буває і так, що вихід сечі відбувається через невеликий проміжок часу після відвідування туалету. При цьому захворюванню енурезом схильні як чоловіки, так і жінки незалежно від вікової категорії.

Порушення функціонування органів сечостатевої системи вносить безліч незручностей в повсякденне життя людини. Багато людей, зіткнувшись з подібною проблемою, вважають за краще приховувати патологію через почуття сорому. Проте нічого поганого в цьому немає, та й сам розлад піддається лікуванню. Давайте спробуємо розібратися в тому, чому у людини відбувається мимовільне сечовипускання, якими клінічними проявами воно супроводжується, а також які методи терапії використовуються в сучасній медицині для боротьби з розладом.

Класифікація

енурез лікування

Якщо в організмі всі внутрішні органи і системи працюють правильно, то виведення продуктів життєдіяльності відбувається коректно. Однак через певні відхилення або захворювання, а також через різних негативних факторів розвивається мимовільне сечовипускання. Центр головного мозку, керуючий роботою всієї системи, починає функціонувати неправильно. При цьому патологія може мати безліч форм і проявлятися по-різному.

Сучасна медицина виділяє наступні форми розладу роботи органів сечовиділення:

 1. Енурез — неможливість людиною контролювати процес виділення сечі. Найчастіше проявляється у маленьких дітей і людей похилого віку.
 2. Странгурія — часті і неконтрольовані позиви до сечовипускання, які супроводжуються сильними больовими відчуттями. При цьому виділення відбуваються в невеликій кількості.
 3. Полакіурія — занадто часті сечовипускання, причина яких полягає в запаленні сечових каналів.
 4. Ішурія — патологія, при якій стає неможливим самостійно сходити в туалет. Для виведення сечі використовують спеціальні пристосування, найбільш поширеними серед яких є катетери.
 5. Дизурія — утруднене мимовільне сечовипускання у чоловіків і жінок, причина якого полягає в закупорці, спазмах і здавлюванні вивідних шляхів.
 6. Поліурія — надмірне утворення продуктів життєдіяльності, в результаті чого людині значно частіше хочеться в туалет. У деяких випадках у людей накопичується до трьох літрів води за день. Як правило, подібне пов’язане з надмірним вживанням рідини, проте в деяких випадках патологія може бути пов’язана з серйозними проблемами зі здоров’ям.
 7. Олігурія — недостатнє утворення сечі, яке може виникати через затримку рідини в організмі, внутрішніх кровотеч або розладі травної системи.
 8. Ніктурія — мимовільне сечовипускання у жінок, чоловіків і дітей, яке відбувається в нічний час доби під час відпочинку. У більшості випадків захворювання викликане ураженням ВНС або хронічною нирковою недостатністю.
 9. Анурія — повна відсутність сечі. Патологія подібного роду діагностується у пацієнтів дуже рідко, але вона може бути пов’язана з великою кількістю проблем різного характеру.

Кожний різновид дизуричних розладів володіє своїми певними особливостями, а також вимагає комплексного лікування у профільного спеціаліста.

Причини розвитку енурезу

енурез причини

Давайте на цьому зупинимося більш докладно. В наші дні дуже поширеною проблемою є мимовільне сечовипускання у чоловіків. Причини можуть бути самими різними, оскільки процес виведення відходів життєдіяльності пов’язаний з роботою безлічі органів і систем, а також деяких груп м’язів. За збір, утримання і виведення ниркових екскрементів відповідає соматична і вегетативна нервова система, які повинні функціонувати в тісному взаємозв’язку. Саме вони керують роботою м’язів сечового міхура і сфінктерами сечовивідних каналів. Якщо виникають будь-які проблеми у функціонуванні цих систем, то у людини ускладнюється виведення рідини з організму. Крім цього, патологія може розвиватися із-за неправильної роботи деяких інших внутрішніх органів, шкідливих мікроорганізмів, відхилень на генетичному рівні і різних інфекційних захворювань.

Дуже часто причини мимовільного сечовипускання у жінок і чоловіків незалежно від вікової категорії є наступними:

 1. Сильне фізичне або психологічне перенапруження.
 2. Тривале перебування на морозі.
 3. Інтоксикація організму.
 4. Зловживання спиртними напоями.
 5. Прийом різних лікарських препаратів.
 6. Цукровий діабет.
 7. Злоякісні пухлини.
 8. Апендицит.
 9. Травми голови і хребта.
 10. Неврологічні розлади.
 11. Безладні статеві зв’язки.
 12. Вроджені патології і порушення в розвитку сечовивідної системи.

Крім усього перерахованого вище, мимовільне сечовипускання у чоловіків може бути пов’язано з фізіологічними особливостями їх організму. Патологія може провокуватися такими захворюваннями, як запалення або доброякісна гіперплазія передміхурової залози, пролапс геніталій, аденома простати і звуження крайньої плоті. Визначити точну причину проблеми може тільки кваліфікований фахівець після комплексного обстеження пацієнта, тому найкраще звернутися в лікарню.

Мимовільне сечовипускання у жінок часто є наслідком ПМС, циститу, ендометріозу, раку, вагітності, опущення або випадання матки, рефлекторної ішурії, а також різних патологій зовнішніх статевих органів.

Клінічні прояви

Що вони з себе представляють? Вище були розглянуті найбільш поширені причини мимовільного сечовипускання, тому тепер потрібно поговорити про симптоми даного патологічного розладу.

Вони можуть бути наступними:

 1. Больові відчуття під час випорожнення.
 2. Потемніння сечі.
 3. Слабкий струмінь.
 4. Тривале виділення сечі з перериваннями.
 5. Дискомфорт в області промежини.
 6. Сильний біль в нижній частині черевної порожнини.
 7. Виділення білого кольору з уретри.

Якщо у вас спостерігається подібна симптоматика, а також періодично або постійно проявляється мимовільне сечовипускання після сечовипускання, то потрібно звернутися за допомогою до лікаря. Самолікування може лише трохи пом’якшити клінічні прояви і ненадовго полегшити самопочуття. Однак без належного лікування, проблема нікуди не зникне і постійно буде давати про себе знати.

Чим небезпечна відсутність терапії при енурезі?

Цьому питанню варто приділити особливу увагу. На перших стадіях захворювання патологічний розлад добре піддається лікуванню, однак, якщо нічого не робити, то можуть розвиватися різні серйозні ускладнення.

Як відзначають медичні співробітники, наслідки можуть бути такими:

 1. Гостра ниркова недостатність.
 2. Гострий пієлонефрит.
 3. Макрогематурія.
 4. Роздратування епідермісу статевих органів.
 5. Сильна інтоксикація, яка може призвести до смерті хворого.

Варто відзначити, що страшно не стільки мимовільне сечовипускання, скільки наслідки, до яких може привести ця патологія. Тому при перших ознаках недуги потрібно як можна швидше приступати до його лікування, оскільки будь-яке захворювання набагато простіше перемогти на ранніх стадіях.

Енурез у дітей

нічний енурез у дітей лікування

Мимовільне сечовипускання у дитини є дуже поширеною проблемою. Особливо подібна ситуація проявляється в нічний час. При цьому до п’яти років нетримання є цілком звичайним явищем, оскільки в дитини ще недостатньо добре розвинені нейронні зв’язки в мозку, і він просто не розуміє, коли хоче в туалет. Якщо випадки сечовипускання поодинокі, то немає приводу для переживання до 7 років. Але якщо стан не проходить у міру дорослішання, то значить, у малюка є які-небудь проблеми зі здоров’ям.

Бити тривогу і йти в лікарню варто в тому випадку, якщо малюк мочиться в ліжко два рази на місяць і більше. Доктор виконає огляд дитини, призначить певні аналізи і в разі необхідності направить на консультацію до профільних фахівців. Якщо патологій в організмі і відхилень у розвитку не буде виявлено, то ніякі процедури призначені не будуть.

Варто відзначити, що якщо у дітей проявляється мимовільне сечовипускання уві сні при цьому його мучать кошмари, то подібне також вважається нормальним. В цьому випадку слід зайняти вичікувальну позицію і поспостерігати за малюком. Дуже часто в міру дорослішання і розвитку головного мозку проблема зникає сама по собі.

Патологічні розлади у вагітних

нетримання сечі у вагітних

Мимовільне сечовипускання при кашлі — це те, з чим стикається кожна жінка, яка носить у своєму животику малюка. Це обумовлено тим, що збільшується в розмірах матка починає створювати тиск на інші внутрішні органи, в тому числі і сечовий міхур. Оскільки проблема тут не пов’язана з відхиленнями у функціонуванні систем, то ніякого лікування не потрібно. Після пологів і відновлення організму нетримання проходить саме по собі.

Діагностика енурезу

Лікування нетримання сечі у чоловіків і жінок підбирається в індивідуальному порядку в залежності від причини, що послужили розвитку розладу.

Щоб визначити її, лікарі проводять комплексний огляд пацієнтів, а також призначають такі дослідження:

 • Аналіз сечі.
 • Пальпація нижньої частини черевної області.
 • Бактеріологічний посів.
 • Мазок на ЗПСШ.
 • УЗД всіх внутрішніх органів, що відповідають за виведення сечі.
 • Загальний аналіз крові.

Всі перераховані вище методи дослідження є стандартними і призначаються урологами всім пацієнтам, які скаржаться на мимовільне сечовипускання. Крім цього, в деяких випадках вузькі фахівці можуть відправляти хворих на екскреторну урографію, комп’ютерну томографію, МРТ і цитоскопію. Також в залежності від етіології захворювання може знадобитися консультація у таких фахівців, як невролог, терапевт, нефролог, а жінкам не зайве звернутися гінеколога.

Основні методи терапії

енурез лікування

Коли доктор визначить причину патологічного розладу, він зможе підібрати оптимальне і найбільш ефективне лікування мимовільного сечовипускання у жінок і чоловіків. Медикаментозні препарати і процедури підбираються виходячи з клінічної картини, що спостерігається у пацієнта. У більшості випадків підбирається комплекс заходів, спрямованих на зміцнення м’язів, боротьбу з інфекціями, поліпшення роботи ЦНС і серцево-судинної системи, а також нормалізацію гормонального фону.

Фізіотерапія

Хворим, що страждають від розладу функціонування сечовидільної системи, виконання комплексу спеціальних фізичних вправ рекомендують, спрямованих на реалізацію величезної кількості функцій, серед яких основними є наступні:

 1. Поліпшення кровообігу.
 2. Нормалізація обмінних процесів.
 3. Стимулювання нормального виведення сечі.
 4. Активізація всіх процесів в організмі.
 5. Зміцнення м’язових відділів, що беруть участь в процесі роботи внутрішніх органів.
 6. Нормалізація функціонування легенів.

Хворим рекомендується виконувати дихальні вправи, займатися плаванням і велосипедним спортом, покращувати розтяжку, кататися на лижах, як можна більше ходити пішки і бігати.

Медикаментозна терапія

Лікарські препарати призначаються, якщо нетримання сечі викликано інфекційні або вірусні захворювання. Як правило, вони дають про себе знати вже з перших днів, проте через 2-4 дня симптоматика затихає. Медикаменти підбираються на підставі лабораторних досліджень після постановки точного діагнозу.

Найчастіше лікарі призначають такі засоби:

 • “Триметоприм”.
 • “Амоксицилін”.
 • “Ципрофлоксацин”.
 • “Флуконазол”.
 • “Фурадонін”.
 • “Ацикловір”.
 • “Циклоферон”.

Залежно від захворювання, лікування може здійснюватися як стаціонарно, так і амбулаторно. Тривалість терапії може варіюватися від 10 днів до декількох тижнів.

Варто відзначити, що при прийомі таблеток необхідно суворо дотримуватися рекомендацій лікаря, оскільки деякі препарати несумісні між собою. Крім цього, дуже важливо дотримуватися постільного і питного режиму. Для поліпшення кровообігу і прискорення процесу одужання можна прогрівати черевну область за допомогою грілки. Протягом усього курсу терапії варто відмовитися від вживання чаю і кави, газованих напоїв і спиртного.

Хірургічне втручання

Якщо фізіотерапія та медикаментозне лікування не принесуть ніякого результату, то в цьому випадку лікар може призначити операцію.

Її основними цілями є:

 1. Створення штучного каналу для виведення продуктів життєдіяльності.
 2. Збільшення сфінктера за допомогою введення фібрилярного білка або жирової тканини.
 3. Усунення вроджених вад розвитку.
 4. Видалення злоякісних пухлин, якщо такі присутні.
 5. Вживлення імплантату в стінки сечового міхура, який сприятиме нормальному скороченню м’язів.

Хірургічне втручання відноситься до радикальних методів терапії, які призначаються лише в найскладніших ситуаціях. У більшості випадків для одужання хворих вистачає фізичних вправ і прийому лікарських препаратів.

Нетрадиційна медицина

лікування сечового міхура

Лікувати нетримання сечі виключно за допомогою народних засобів дуже складно і довго, однак, вони стануть відмінним доповненням до основної програми терапії. З їх допомогою можна приглушити симптоматику і поліпшити самопочуття.

При енурезі гарною ефективністю володіє наступне: с

 • пиртова настойка, зроблена на основі чайної троянди;
 • волоські горіхи;
 • відвар, приготований з березового листя;
 • горілка, настояна на подрібнених плодах шипшини.

Варто відзначити, що перед початком прийому будь-яких народних засобів рекомендується попередньо проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб уникнути різних негативних наслідків за час медикаментозної терапії.

Профілактичні заходи

Нетримання можна вилікувати, але найкраще запобігти його розвиток.

Для цього необхідно виконувати наступне:

 1. Періодично проходити комплексне обстеження в лікарні.
 2. Своєчасно лікувати ЗПСШ.
 3. Уникати випадкових статевих зв’язків.
 4. Дотримуватися здорового харчування.
 5. Займатися спортом, щоб підтримувати м’язи в тонусі.
 6. Вести здоровий спосіб життя.
 7. Забезпечити собі хороший відпочинок і здоровий сон.
 8. Виконувати загартовування організму.
 9. Дотримуватися основних правил гігієни.
 10. Не перетримувати ниркові виділення в сечовому міхурі.

Дотримуючись цих простих порад, ви зможете значно знизити ризик розвитку енурезу. Однак повністю виключити його не можна, тому при будь-яких симптомах розладу слід звертатися в лікарню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *