ендометріоз симптоми

Ендометріоз матки: що це таке доступною мовою, методи лікування

Ендометріоз матки – це одне з найбільш поширених та потенційно небезпечних захворювань у жінок. Не дивно, що багато представниць прекрасної статі цікавляться, що це таке ендометріоз матки, як можна пояснити подібне захворювання доступною мовою.

Причини захворювання

До нашого часу лікарі та вчені досі не можуть визначити точні причини ендометріозу матки, але такий запальний процес призводить до аденомиозу і загрожує жіночим безпліддям. Існують різні теорії розвитку захворювання, але жодна з них до цих пір не отримала підтвердження.

Деякі фахівці впевнені в тому, що до захворювання матки часто призводить ретроградна менструація. При таких порушеннях менструальна кров частково потрапляє в глибокі частини матки, маткові труби і навіть у черевну порожнину. Менструальна кров містить у собі невеликі частинки ендометрія, причому вони можуть прикріплятися до невластивих для себе місць і приводити до розвитку запального процесу.

ендометріоз тіла матки
Ендометріоз матки

Різноманітні процедури і втручання в порожнину матки також підвищують ризики розвитку захворювання. Аборти, викидні, позаматкова вагітність, видалення поліпів і хірургічні втручання по жіночій частині негативно впливають на цілісність мембрани. Рано чи пізно жінки стикаються з розвитком запального процесу.

Поза всяких сумнівів, мембрана матки може досить швидко відновлюватися, але на місці пошкодження створюється рубцева тканина, яка малоефективно пручається проростанню ендометрію.

Не дивно, що багато жінок стикаються з серйозними порушеннями з–за подібних процедур. Що це таке ендометріоз матки і як можна пояснити захворювання доступним язиком, доцільно зрозуміти, чим обумовлений запальний процес.

Гормональний дисбаланс також призводить до жіночих порушень. Багато жінок розуміють, що навіть найменші порушення, пов’язані з гормонами, загрожують розвитком ендометріозу. Результати численних досліджень підтверджують, що в групу ризику потрапляють навіть ті жінки, які переживають серйозні стресові ситуації, стикаються з фізичними і психічними навантаженнями. З цієї причини вкрай важливо подбати про можливості збереження доброго стану здоров’я.

Вчені також відзначають негативний вплив спадкового фактора. Найчастіше, якщо в сім’ї зустрічалися випадки ендометріозу, жінки можуть знову зіткнутися з подібним захворюванням і навіть таким серйозним ускладненням, як безпліддя. В даний час існують дані про те, що медики розробляють спеціальний ДНК–тест, який виявляє генетичну схильність. Багато жінок, які входять у групу ризику, можуть подбати про проведення профілактичних заходів.

Таким чином, необхідно чітко розуміти, що все–таки приводить до ендометріозу матки і як краще всього проводити лікування для гарантованого покращення стану здоров’я.

Симптоматика захворювання

Симптоми і ознаки ендометріозу матки вкрай важливо брати до уваги для того, щоб своєчасно вжити потрібні заходи для поліпшення стану здоров’я. Найчастіше захворювання відрізняється відсутністю яскраво вираженої клінічної картини, тому багато жінок дізнаються про захворювання тільки після того, як пройдуть комплексне обстеження.

Більш того, навіть огляд у гінеколога з використанням спеціальних дзеркал заважає правильній постановці діагнозу. Саме ретельний контроль за станом здоров’я дозволяє точно визначити, як і за якою схемою може розвиватися небезпечне жіноче захворювання. До того ж кожна жінка стикається з низкою характерних ознак.

ендометріоз симптоми
Як поширюється ендометріоз

Насамперед, відзначаються серйозні проблеми з зачаттям малюка. Про безпліддя можна говорити лише в тих ситуаціях, коли жінка на постійній основі веде статеве життя і відмовляється від захисту. Якщо вагітність не настає протягом першого року, виникають підозри щодо безпліддя і можуть знадобитися додаткові діагностичні заходи.

Ендометріоз – це серйозна перешкода для запліднення яйцеклітини сперматозоїдом і збереження потрібної життєздатності. Зайва кількість клітин ендометрію загрожує серйозними гормональними порушеннями. Під час вагітності відбуваються серйозні гормональні порушення, внаслідок чого нормальний перебіг вагітності стає неможливим. Крім цього, в тих випадках, коли эндометриозні спайки зачіпають придатки, шийку матки, органи можуть навіть зрощуватись, після чого маткові труби стають непрохідними. Безпліддя обумовлено гормональними порушеннями і серйозними эндоиметріозними спайками, внаслідок чого потрібно уважно стежити за своїм здоров’ям.

Лікарі відзначають, що хронічна форма ендометріозу негативно впливає на імунну систему, тому навіть після того, як вагітність настає, жінка не в змозі народжувати малюка, тому вагітність переривається або плід завмирає. Такі наслідки проявляються у третини жінок.

Ще один явний симптом – це больовий синдром. Дискомфорт і больові відчуття виявляються по-різному. Жінки можуть страждати від тягнучих і тупих больових відчуттів, які стають постійними. Зрідка больовий синдром виявляється яскравим і гострим, причому він зачіпає нижню частину живота. Зазвичай больовий синдром вважається недостатньо вираженим, тому скарга не призводить до звернення до лікаря. Найчастіше жінки пов’язують болі внизу живота з ПМС і фізичними навантаженнями. Однак больовий синдром є хронічним, тому він регулярно проявляється при інтимних контактах, менструаціях і навіть при підйомі тягарів. Позбутися від больових відчуттів дуже легко, так як досить взяти звичайні ліки. Багато жінок навіть хронічну біль просто усувають медикаментами і намагаються не звертати особливу увагу на явний симптом, незалежно від сили його прояву. Насправді біль внизу живота – це один з найбільш неприємних симптомів.

Кровотечі також є ознакою ендометріозу матки. Поява кров’янистих виділень після інтимного контакту свідчить про запальний процес, незалежно від місця розташування вузлів. Потрібно розуміти, що спайки найчастіше формуються в районі органів сечовидільної системи або кишечнику, внаслідок чого в калі та сечі з’являються кров’янисті краплі. Часто кров з’являється за кілька днів до початку менструації, причому її виділення завжди пов’язане з больовим синдром. Через 1-3 дні кровотечі перестають йти, але через пару діб починається менструація. При цьому жінки відзначають, що при менструаціях найчастіше проявляються криваві згустки. Про таких відхилень необхідно повідомляти лікаря для їх подальшого усунення.

Порушення менструального циклу також пов’язані з ендометріозом матки. Менструація стає нерегулярною, що має насторожити жінку. Важливо відзначити, що можуть відбуватися наступні відхилення: постійна зміна строків менструального циклу, відсутність місячних на протязі декількох місяців, тривала і рясна кровотеча.

При перерахованих вище збоях не можна зволікати зі зверненням до лікаря. В іншому випадку можуть відмічатись серйозні проблеми з жіночим здоров’ям.

Якщо не лікувати запалення матки, з’являються серйозні ризики розвитку доброякісних новоутворень, супутніх захворювань внутрішніх органів, прояв безпліддя.

Діагностика захворювання

Симптоми і лікування ендометріозу матки турбують багатьох представниць прекрасної статі, але вони часто зволікають з проведенням лікування. Насправді потрібно, як можна швидше пройти комплексне обстеження і дізнатися точний діагноз. Потрібно відзначити, що в деяких ситуаціях передбачається проведення гінекологічного обстеження, так як при ньому повинна бути виявлена збільшена матка кулястої форми, що відрізняється невеликими спайками в районі малого тазу. Однак не тільки відвідування гінеколога потрібно жінці, яка запідозрила у себе запалення матки.

ендометріоз матки симптоми
При ендометріозі можуть виникати сильні болі
  1. УЗД малого тазу. Передбачається збільшення розмірів, поява включень або порожнин з рідиною, які повинні містити дрібні домішки. Для вузлової форми запального процесу характерні включення діаметром 2-6 міліметрів, які будуть відрізнятися круглою або овальною формою, нечіткими контурами. Осередкове запалення відрізняється наявністю мішечкуватих утворень розміром 2-15 міліметрів. У будь–якому випадку УЗД є обов’язковою процедурою.
  2. Гістероскопія. Основна відмінність – це отвори ходів у вигляді бордових точок, хоча слизова оболонка матки залишається блідо–рожевою. Додатковими ознаками є більш широка порожнину матки і «зубчастий» контур базального шару слизової оболонки.
  3. Метросальпінгографія. Така процедура проводиться в першій фазі менструального циклу. Бажано провести обстеження відразу після того, як закінчаться місячні. Якщо знати, що це таке ендометріоз матки, прочитати опис хвороби, написаний доступною мовою, можна зазначити розташування контрастної речовини за обрисами порожнини збільшеної матки.
  4. МРТ. Такий метод обстеження вважається достовірним у 90% випадків, але він відрізняється підвищеною вартістю з–за якої проводиться досить рідко.
  5. Маркери ендометріозу. Відзначається підвищення показників ракового білка-125, а також плацентарного білка-14. Однак даний метод передбачає додаткове обстеження, так як подібні показники проявляються при онкології яєчників, фіброміома матки, запаленнях по жіночій частині і навіть вагітності малого терміну.
  6. Кольпоскопія також проводиться в багатьох ситуаціях. Передбачається використання спеціального приладу для огляду шийки матки.

Як можна зазначити, комплексне обстеження є обов’язковим, тому що тільки такий підхід гарантує можливість дізнатися достовірний діагноз.

Можливості лікування ендометріозу матки

Якщо цікавитися, що це таке ендометріоз матки, доступною мовою можна описати захворювання. Однак жінки мають не тільки уважно стежити за жіночим здоров’ям, але і знати основні принципи лікування. Передбачається обов’язковий облік численних нюансів для ефективного проведення лікувального курсу.

Передбачається консервативне лікування, органозберігаюча операція з медикаментозним курсом або радикальне хірургічне втручання.

Лікарі завжди визначають, як краще всього проводити лікування для досягнення найкращих результатів. Симптоми і лікування ендометріозу шийки матки повинні бути розглянуті медиками, тому самостійні дії не допускаються.

ендометріоз симптоми
Симптоми ендометріозу
  1. В більшості випадків проводиться консервативне лікування. Спеціальні медикаменти дозволяють прибрати менструацію на строк до 6 місяців для того, щоб наявні надлишки тканини матки усувалися природним способом і зростання ендометрію припиняється, завдяки чому стан здоров’я суттєво покращується. Важливо відзначити, що лікування завжди припускає використання спеціальних гормональних засобів і контрацептивів. Вкрай важливо, щоб лікування проводилося з урахуванням діючих стандартів і відрізнялося високим рівнем ефективності.
  2. Чистка матки проводиться при серйозному ураженні органу або відсутності ефективності консервативних способів. При цьому дифузне ураження призводить до того, що навіть вишкрібання втрачає свій сенс і можна проводити медикаментозну терапію. Бажано подбати про проведення не тільки операції із збереженням органу, але і прийом відповідних препаратів.
  3. У складних ситуаціях може проводитися операція з видалення матки. Справа в тому, що таке хірургічне втручання негативно впливає на жіноче здоров’я.
  4. Лікування ендометріозу матки народними засобами небажано, але можливо. Найчастіше для лікування використовуються такі ефективні народні засоби, як ромашка, алое, конопляні зерна, болиголов. Будь–які народні засоби та трави можна використовувати тільки після попередньої консультації з лікарем.

Ефективне лікування ендометріозу матки можливо для тих жінок, які насправді стурбовані своїм жіночим здоров’ям і прагнуть підтримувати його на рівні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *