правець

Правець

Збудники деяких хвороб потрапляють в людський організм з навколишнього середовища. Однією з таких небезпечних інфекцій є правець. Чи правда, що правець вже в минулому? Як протікає захворювання у дітей і дорослих? У чому криється смертельна небезпека, і навіщо робити щеплення від правця?

Небезпечний збудник хвороби

Захворювання викликається небезпечної клостридией (Clostridium tetani). Особливість цієї бактерії в тому, що вона виділяє сильний токсин, який вважається одним з найбільш сильних бактеріальних токсинів в природі. Він впливає на нервові клітини і на червоні кров’яні клітини (еритроцити), останні при цьому руйнуються. Цей процес носить називається гемолізом.

Захворіти на правець можна в будь-якому віці. Найбільш важко інфекцію переносять діти. Найчастіше клостридії потрапляють в людський організм через глибокі рани. Чому саме глибокі? Тому що для розмноження клостридій не потрібен кисень.

У Україні правець зустрічається нечасто, хоч збудник і живе серед нас, більше того, мешкає в людському кишечнику.

Найбільша кількість небезпечних збудників правця виявляється в сільській місцевості, в грунті, куди він потрапляє разом з випорожненнями травоїдних тварин. Чим більш розвинене сільське господарство в місцевості, тим більше шансів підхопити там небезпечну клостридию.

У дітей захворювання сприяють колоті та різані рани (цвяхи, осколки). Буває, що дитина боїться показати глибоку рану батькам і сподівається, що все минеться саме, особливо, якщо немає сильної кровотечі.

Дорослі часто заражаються через рани, отримані в результаті роботи на городі, фермі, при ремонті і будівництві на присадибній ділянці. Можна заразитися і через опікові рани.

Профілактика інфекції

Більша частина населення нашої Росії щеплена від правця. Робити щеплення від небезпечних клостридій починають ще на першому році життя.

У перший рік життя дитина прищеплюється тричі. У два роки проводиться перша ревакцинація. Перед школою і в 14 років він отримує захист від правця завдяки ревакцинациям. Але і на цьому низка щеплень не закінчується: при відсутності протипоказань необхідно вакцинуватися і дорослим — кожні 10 років.

У країнах Африки, Латинської Америки та Азії люди продовжують гинути від правця. Це пояснюється тим, що далеко не всім жителям цих країн отримують щеплення і подальші ревакцинації.

У тому випадку, якщо люди будуть відмовлятися від щеплень собі і своїм дітям, та ж доля може спіткати і нашу країну. На даний момент від правця у світі щорічно гинуть більше тисячі чоловік.

Як протікає захворювання?

Інфекція може протікати і легко, і важко, і за середньо ступеня тяжкості. Перебіг хвороби може бути гладким, ускладненим. Неможливо передбачити наперед, як поведе себе збудник в організмі, і як на інфікування відповість імунна система. Щеплені люди теж можуть захворіти на правець, але хвороба протікає значно легше.

Кожен з нас повинен знати симптоми класичного перебігу хвороби, щоб вчасно забити на сполох при їх появі. Прихований період інфекції триває приблизно 1-2 тижні. Людина при цьому відчуває себе добре. Для оточуючих він не небезпечний (на будь-якій стадії хвороби). Потім з’являються поганий апетит, дратівливість, у дітей — неспокій.

Далі виникають яскраві симптоми хвороби, на тлі високої температури тіла вони проявляються особливо гостро. Це пояснюється токсичною дією бактерій на головний і спинний мозок, пошкодженням рухових нейронів. Порушення передачі нервових імпульсів тягне за собою судомний синдром.

В області рани з’являються неприємні відчуття у вигляді поколювання, печіння, біль. Біль віддає по нервових стовбурах. У хворих рано з’являються судоми. Типовими для хвороби є судомні скорочення жувальних м’язів. З-за цього обличчя хворого застигає «сардонічною посмішкою». Пацієнту важко відкрити рот, розтиснути щелепи складно навіть лікаря.

Судоми зачіпають і інші м’язи: напружуються потиличні м’язи, м’язи спини, далі напруга поширюється на кінцівки. У хворого з’являється характерна особлива поза зі складною назвою «опістотонус», коли тіло приймає форму дуги, а пацієнт стосується ліжку тільки п’ятами і потилицею. Це трапляється при переважанні тонусу розгиначів спини.

Буває, що тонус підвищується в згиначах. З-за цього хворий сильно згинає руки і ноги, живіт при цьому залишається напруженим, як дошка.

Спочатку судоми відбуваються 1-2 рази в день, але у міру розвитку хвороби стають майже постійними. Хворий відчуває найсильніші борошна, але сказати що-небудь про свої страждання йому складно. З-за такого сильного напруги м’язи або сухожилля можуть розірватися. Може виникнути перелом кістки, її вивих.

Хворому складно не тільки говорити, але й пити, їсти. Проблематичним стає навіть помочитися або спорожнити кишечник. Через порушення обміну речовин, кровопостачання, процесів згортання крові можуть виникнути важкі ускладнення.

Нерідко приєднується ще і інша бактеріальна флора. Летальність при правці висока, найчастіше хворі гинуть від порушення кровообігу або задухи. Дуже небезпечні паралічі черепних нервів.

Хвороба триває приблизно 2-4 тижні. Як кажуть лікарі, головне, пережити першу: в цьому випадку шанси на одужання зростають. Повне одужання наступає через півтора-два місяці від появи перших симптомів.

Діагностика правця

При появі у хворого класичних симптомів діагноз поставити не складно. Якщо сумнівів у діагнозі немає, проводити лабораторну діагностику для виявлення збудника не потрібно.

Однак іноді проводиться бактеріологічне дослідження з рани, де живе і розмножується збудник. У забранном матеріалі виділяють правцевий токсин. Під мікроскопом лаборант може побачити і самого збудника, який має характерний вигляд: грампозитивні палички з круглими суперечками на кінцях.

Як лікується правець?

Усіх хворих обов’язково потрібно госпіталізувати в реанімаційне відділення інфекційної лікарні. Принципи лікування хвороби такі:

  • Максимально створити комфортні умови перебування в стаціонарі, щоб уникнути впливу зайвих подразників. Не повинно бути яскравого світла, голосних звуків;
  • При неможливості ковтати харчування вводять через зонд та внутрішньовенно;
  • Введення протиправцевої сироватки: це основне лікування хвороби! Вона дозволяє нейтралізувати небезпечні токсини;
  • Хірургічна ревізія рани і місцеве лікування: це потрібно, щоб ліквідувати вогнище інфекції;
  • Антибактеріальна терапія: вона допомагає боротися з вторинної флорою;
  • Обов’язково протисудомна терапія, введення міорелаксантів;
  • Корекція водного і електролітного обміну, інша симптоматична терапія;
  • Реанімаційна допомога у разі необхідності: ШВЛ, трахеотомія за показаннями та інші лікувальні заходи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code