пришийковий карієс

Пришийковий карієс

Пришийковий карієс — це патологічний процес, локалізований в області шийки зуба, коли каріозна порожнина локалізується поруч з ясенної лінією зуба. Це найнебезпечніше, складне розташування карієсу, яке призводить до серйозних наслідків, що пояснюється анатомічними особливостями зуба.

Причини карієсу

Карієс — патологічний процес, викликаний представниками стрептококів. Діагноз «пришийковий карієс» виявляє лише його локалізацію, в іншому немає жодних відмінностей. Патологічний процес також проходить всі стадії розвитку: пляма, поверхневий, середній, глибокий, після чого переходить у ускладнення.

Найчастіше така форма карієсу реєструється серед пацієнтів після 30 років. Вкрай рідко у дітей і, можливо, тому, що пришийковий карієс швидко переходить у циркулярний карієс.

Підберемо і запишемо
до лікаря безкоштовно
Скачати безкоштовний додаток

Завантажити з Google Play
Доступний в App Store

Чим небезпечний пришийковий карієс?

Пришийковий або карієс з V класу Блека вважається найнебезпечнішою формою, і пояснити це можна кількома особливостями:

Тонка емаль

В області шийки зуба емаль найтонша, так і товщина дентину невелика. Цим і пояснюється швидке поява симптомів: вже при поверхневому пришийковому карієсі з’являється виражена реакція на холодну та інші види подразників. Якщо вчасно не втрутитися в процес, карієс швидко переходить у ускладнення.

Складності діагностики

У багатьох пацієнтів в пришийковій області зосереджений зубний наліт і камінь, і утворення темних плям і навіть порожнини може бути непомітним. Діагностування відбувається лише при появі вираженого болю, а це, швидше за все, вказує на формування ускладнення.

Труднощі в лікуванні

Пришийковий карієс має вкрай незручне розташування для лікування і пломбування, адже необхідно дотримати ряд вимог для якісної реставрації. Складність обґрунтовується близьким розташуванням ясен, а також складністю доступу, особливо, якщо мова йде про лікування жувальної групи зубів.

Ускладнення

Згідно зі статистичними даними, саме пришийковий карієс найчастіше дає ускладнення і стає причиною видалення зуба.

Провокуючі фактори

Бактерії, що викликають карієс — основна причина, але у більшості пацієнтів бактерії входять до складу нормальної мікрофлори і не викликають яких-небудь ускладнень. Але при дії факторів карієс не змусить себе довго чекати. До їх числа можна віднести:

  • неповноцінне харчування і порушення мінералізації емалі;
  • незадовільну гігієну порожнини рота, скупчення нальоту в пришийковій області;
  • рясні тверді зубні відкладення;
  • гіповітаміноз;
  • хвороби ясен, особливо протікають з утворенням патологічних зубоясенних кишень;
  • хвороби внутрішніх органів і слинних залоз.

Симптоми

Прояви пришийкового карієсу залежать від стадії його розвитку, але в цілому завжди мають більшу вираженість за рахунок анатомічних особливостей:

Стадія плями

Характерні лише видимі зміни: на поверхні емалі формується меловидное пляма або з легким відтінком жовтого кольору, емаль позбавляється природного блиску. При наявності великої кількості нальоту і зубного каменю які-небудь симптоми залишаються непомітними, лише після зняття зубних відкладень стоматолог може помітити зміни.

Поверхневий

Видимі симптоми стають більш вираженими, колір емалі може змінюватися і набувати темну забарвлення. Реакція зуба або зубів на різні види подразників може бути симптомом пришийкового карієсу.

Середній

З’являється біль від всіх видів подразників, можна помітити темна пляма або навіть порожнину в області шийки зуба, де можуть накопичуватися залишки їжі, що додатково заподіює біль, а також стає причиною неприємного запаху.

Глибокий

Емаль зуба стає сірою навколо каріозної порожнини. Виражена біль з’являється від гарячого, холодного, солодкого, кислого, може з’являтися при чищенні зубів. Після дії подразників біль довго не проходить.

Симптоми і лікування поверхневого карієсу залежать від стадії його розвитку.

Рекомендоване лікування

Чим раніше втрутитися в процес, тим легше пройде лікування, і в деяких випадках вдасться уникнути препарування (свердління) зуба.

При карієсі у стадії плями досить лише заповнити втрачені мінерали і зміцнити емаль від негативного впливу. Стоматолог може рекомендувати процедури фторування емалі. Обов’язковою умовою лікувально-профілактичних заходів буде навчання правилам чищення зубів, а також вибір засобів і предметів гігієни.

Карієс у стадії плями, локалізований в пришийковій області, може бути вилікувано за допомогою системи ICON. Ця система передбачає впровадження мінералів і спеціальних речовин в емаль зуба, таким чином, карієс виявляється «запечатаний» і не розвивається. Але головне — вчасно втрутитися в процес.

Вже при поверхневому карієсі рекомендовано свердління зуба і подальше пломбування. Ризикувати використанням консервативних методів лікування не рекомендовано. Сучасні технології і досконалість пломбувальних матеріалів дозволяє проводити якісні естетичні та функціональні реставрації.

Середній пришийковий карієс відрізняється складністю лікування. По-перше, стоматолог змушений іноді прибирати здорову емаль і дентин для можливості закріплення пломби. По-друге, лікування вкрай болісно, що можна пояснити анатомічними особливостями. Нерідко лікарями рекомендовано мікропротезування для можливості проведення якісних естетичних реставрацій.

При лікуванні глибокого пришийкового карієсу нерідко відбувається розтин пульпи або ж виявляється, що вже є патологічні зміни в ній. Для виключення ускладнень може знадобитися лікування за протоколом пульпіту. Для відновлення максимальних естетичних показників може бути рекомендовано протезування або установка вінірів або люминиров.

Профілактика

Основна причина карієсу — бактеріальний наліт, тому повноцінне і правильне чищення зубів з використанням додаткових засобів гігієни — основа профілактики. Також необхідно дотримуватися правильного харчування, відмовитися від шкідливих звичок.

В кабінеті стоматолога може бути розроблена індивідуальна програма профілактики, враховує слабкі ланки здоров’я порожнини рота.

Регулярне видалення зубного каменю — один з важливих факторів профілактики пришийкового карієсу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code