стоматит

Стоматит

Стоматит — це загальний термін, під яким прийнято розуміти запалення слизової оболонки порожнини рота. Стоматити можуть бути самостійною або вторинної патологією, тобто формуватися як симптом певного захворювання. Захворювання реєструється як у дітей, так і дорослих, причому в різних вікових групах можна простежити свою специфіку.

Причини стоматиту

Спровокувати запалення можуть віруси, найчастіше герпес, ентеровіруси та ін Якщо говорити про вірусну природу стоматиту, то це найчастіше вторинне прояв. Наприклад, герпетичний стоматит часто активується на тлі серйозних хвороб внутрішніх органів і обмінних процесів: цукрового діабету, імунодефіциту та багатьох інших.

Нерідко причиною стоматиту виступають грибки, стоматологи називають його грибкових стоматит, кандидоз порожнини рота. У 89% випадків грибки роду Candida є представниками нормальної мікрофлори порожнини рота, а запалення формується при дії провокуючих факторів.

Бактерії також можуть стати причиною запалення, це може бути відрізняється різноманіттям власна мікрофлора порожнини рота. Це також можуть бути отримані ззовні патогенні бактерії. Нерідко бактеріальні стоматити формуються в сезон застуд, коли ослаблені пацієнти;

вони відрізняються найбільшим розмаїттям і характеризуються незвичайними механізмами виникнення.

Сприятливі фактори

Для активації грибків і бактерій, які є власною мікрофлорою порожнини рота, необхідний поштовх, так звані активні і сприятливі фактори. До їх числа можна віднести:

  • хвороби внутрішніх органів: травного тракту, ендокринної системи та ін;
  • куріння та інші шкідливі звички;
  • інфекції, наприклад, ГРВІ, кишкові інфекції, типово дитячі інфекційні захворювання та ін;
  • зниження роботи імунної захисту, яке може бути пов’язане з хворобами, фізіологічними станами (вагітність), прийомом спеціальних лікарських препаратів;
  • незадовільна гігієна порожнини рота, яка не стримує ріст патогенної мікрофлори, що і може стати пусковим механізмом формування запалення;
  • не санированная порожнину рота. Карієс та його ускладнення — джерело інфекції, через який можуть поширюватися збудники.

Симптоми стоматиту в залежності від виду

У клінічній практиці прийнято виділяти безліч видів стоматитів, в основу їх класифікації покладено вид збудника.

Кандидоз

У клінічній практиці прийнято виділяти 3 ступеня тяжкості кандидозу порожнини рота.

Легкий ступінь. На поверхні язика та внутрішньої поверхні щік формується тонка плівка білястого нальоту, не спаянного зі слизової. Вранці, після пробудження, відзначається скупчення нальоту по лінії змикання губ і в куточках. Неприємний запах з рота, а саме кислий, слабо виражений, наліт зникає після чищення зубів.

Середня ступінь. Наліт щільний, рясний, відзначається почервоніння слизової щік, ясен, з’являється свербіж і печіння, язик обкладений. Характерний виражений кислий запах з рота, скупчення нальоту, який погано відокремлюється, а під ним оголюється слизова оболонка почервоніла.

Важка ступінь. Відзначається загальне погіршення самопочуття пацієнта, підвищується температура тіла, рясний наліт щільно спаяний зі слизовою оболонкою, при його знятті оголюється ерозивна, болюча.слизова оболонка. Важкий кандидоз порожнини рота нерідко супроводжується іншими болями порожнини рота, наприклад, эрозированными або некротичними формами гінгівіту.

Герпетичний стоматит

Дослідження показали, що вірус простого герпесу, який провокує всім відому «застуду на губах» і стоматит, виявляється у 98% населення всієї земної кулі до 14 років. Виділяють кілька ступенів тяжкості перебігу захворювання:

Легкий ступінь. Відбувається формування поодиноких специфічних бульбашок на слизовій, вони не зливаються між собою. Погіршується можливість повноцінного прийому їжі та пиття.

Середня ступінь. Погіршується загальне самопочуття: температура тіла підвищується до 38,5-39 ° С, прийом їжі і пиття стає скрутним. Для цього стану характерні множинні висипання у роті, можна відзначити зливання вогнищ, виразки і ерозії в порожнині рота. Це супроводжується болем, що підсилюється при прийомі їжі. Пацієнтам стає важко ковтати слину, відкривати рот.

Важка ступінь. Лікування проходить виключно в стаціонарі, прийом їжі і води практично неможливий. Характерні яскраво виражені симптоми інтоксикації: висока температура тіла, що досягає відміток вище 39-40º С, практично вся порожнину рота представляє одну велику виразку, вільно стікає слина з рота, що провокує інші ускладнення, висипання нерідко виходять за межі порожнини рота, зачіпають носогубний трикутник і нижню третину особи.

Афтозний стоматит

Причини цього захворювання до кінця не ясні. Простежується зв’язок з деякими хворобами внутрішніх органів, особливо травного тракту; стан може бути проявом алергічної реакції.

Симптоми стоматиту зводяться до формування одиночних або множинних виразок — афт, що буде залежати від ступеня тяжкості патології. Самі виразки білого або сірого відтінку, оточені червоним віночком, проходять декілька стадій розвитку і навіть на тлі лікування важко гояться.

Ангулярний стоматит або заєда

Прикордонне захворювання, яке може ставитися як до стоматитам, так і хейлитам — запалення губ, більш відомому як заєда куточків губ. Основна причина виникнення — бактерії.

Симптоми зводяться до формування острівців запалення, яке з плином часу може переходити у гнійне. В куточках губ формуються кірки, тріщини, що і пояснює формування відчуттів: свербіж, печіння, біль при відкриванні рота.

Лікування стоматитів

Тактика лікування складається із специфічного лікування, спрямованого на дію і усунення основного збудника, а також загальних рекомендацій, що дозволяють поліпшити якість життя і перенести патологію.

Загальне лікування

Стоматологи рекомендують посилити гігієну порожнини рота, якщо мова йде про серйозних хворобливих відчуттях, замінити засоби та предмети гігієни. До речі, після одужання необхідно змінити зубну щітку.

В залежності від проявів стоматиту лікар може дати рекомендації з харчування: виключити з раціону дратівливі продукти харчування, відмовитися від шкідливих звичок. Необхідно також вжити заходів щодо профілактики поширення інфекції: користуватися особистими кухонними приладами, посудом, рушниками та ін.

Після консультації зі стоматологом можна використовувати засоби аплікаційної анестезії для забезпечення можливості прийому їжі.

Специфічне лікування

Після дослідження, визначення факторів, які можуть провокувати ускладнення, стоматолог може призначити лікарські препарати для пригнічення росту і розвитку збудників: антибіотики, противірусні, протигрибкові. Ліки призначаються пацієнтам із середньою та тяжкою формою стоматиту, а також особам з супутніми захворюваннями, порушують роботу імунної захисту.

На етапах одужання необхідно використовувати засоби, що стимулюють загоєння слизової: масляний розчин вітаміну А, обліпихова олія та ін.

В якості лікувально-профілактичних заходів стоматолог, спільно з лікарями інших практик, розробляють тактику лікування і профілактики хвороб, які стали причиною активації збудників; призначаються засоби, що підвищують опірність організму.

Злагоджена робота лікаря і пацієнта дозволить значно скоротити ймовірність формування стоматитів та їх ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code