СДУГ

Синдром дефіциту уваги і гіперактивності

Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ) — це неврологічне захворювання, що вражає головний мозок, із-за якого хворому важко контролювати своє поводження, особливо в стресових і незручних ситуаціях.

У дітей і дорослих спостерігаються труднощі з концентрацією уваги, підвищена імпульсивність, відсутність раціонального планування своїх дій та їх наслідків. У рухах переважає хаотичність, людина часто втрачає речі і переключає увагу з однієї цілі на іншу. Такі люди не вміють слухати, часто перебивають співрозмовника і плутано висловлюють свої думки.

СДУГ більше поширений серед хлопчиків і вражає близько 5% дітей дошкільного віку. Найяскравіші прояви симптомів спостерігаються у 5-7 років — саме в цей період діти отримують офіційний діагноз.

Види захворювання

Діагноз можна умовно розділити на три види.

СДУГ з переважанням порушеною концентрації уваги

Якщо у пацієнта спостерігається слабка концентрація уваги, фахівці діагностують СДВ. Така форма частіше зустрічається у дівчаток, оскільки вони слабко утримують увагу на одній цілі з-за реагування на зовнішні чинники. Це спричиняє за собою постійну зміну діяльності без завершення попередньої. Проблема гіперактивності при такому виді захворювання другорядна або зовсім відсутній.

СДУГ з переважанням гіперактивності

Якщо на перший план виходить підвищена фізична активність, мова йде про СДУГ з переважанням гіперактивності. Хворим складно залишатися тривалий час на одному місці, при вимушеному обмеження переміщень вони відчувають фізичний біль у м’язах. Такі пацієнти бувають агресивні і не замислюються про те, як їх поведінка і дії позначаються на оточуючих.

Змішаний тип

Більш складним вважається форма СДУГ, при якій люди в рівній мірі страждають слабкою концентрацією уваги і підвищеної активністю. При цьому у них є значні проблеми з навчанням, вихованням та подальшої професійної орієнтації.

Причини виникнення

На виникнення СДУГ впливає цілий ряд факторів, серед яких генетичні відіграють важливу роль. Порушення обмінних процесів, викликаних неправильною роботою дофамінових рецепторів, провокує збій у біоелектричної активності між клітинами головного мозку передніх лобових частках. У зв’язку з цим відбувається відставання у формуванні вищих психічних функцій, і розвиток дитини деформується.

До генетики додаються супутні фактори, що впливають на мозок у ранньому дитинстві або ще в утробі матері. До них відносяться:

 • погана екологічна обстановка;
 • резус-конфлікт матері і плоду;
 • прийом вагітною жінкою ліків з нейротоксическим дією або наркотичних засобів;
 • кисневе голодування, викликана асфіксією або загрозою викидня;
 • травми голови або хребта в родовому періоді;
 • ГРВІ з високою температурою біля вагітної чи дитини;
 • складні вади серця, нирок та інших органів у матері або дитини.

Поєднання декількох пунктів завжди підвищує ризик розвитку СДУГ. Важливу роль відіграє подальша організація педагогічного процесу в сім’ї та дошкільному закладі для дитини, що піддався впливу несприятливих факторів.

Симптоми захворювання

У віці від 0 до 3 років відрізнити СДУГ від особливостей характеру неспокійного дитини складно. Перелічені нижче пункти є лише його непрямими ознаками:

 • швидкий темп фізичного розвитку — дитина починає робити все раніше однолітків;
 • проблеми з засипанням, рання відмова від обіднього сну;
 • підвищена чутливість до зовнішніх подразників (світло, звуки, дотики);
 • істерики при перевтомі;
 • втрата інтересу до іграшок та ігор до того, як предмет чи діяльність повністю досліджений.

Основні симптоми проявляються ближче до 5 років і зберігаються аж до підліткового періоду.

У дітей

У дітей 5-12 років синдром проявляється кількома ознаками.

Труднощі з концентрацією уваги

Дитина концентрується на 3-5 хвилин. Його постійно відволікають зовнішні фактори. Виникають проблеми з вичлененням головного і другорядного, чітким плануванням рутинних дій — людина намагається робити все і відразу. Спостерігається певна циклічність сприйняття інформації, коли період зосередження різко змінюється «вимиканням» з реальності — хворий «заглиблення в себе». Симптоми загострюються в колективі. Індивідуальні заняття дають більше результатів.

Гіперактивність

Дитина постійно робить хаотичні, недоцільні дії — стрибає на місці, бігає по колу, крутить руками і ногами, розкидає іграшки. Його мова непослідовна, він перескакує з думки на думку і забуває, про що говорив. Міміка завжди виразна — емоції на обличчі змінюються одна за одною. Існує думка, що такі дії допомагають дитині з СДУГ розвиватися і стимулювати клітини для відновлення пошкоджених нейронних зв’язків.

Емоційно–вольові порушення

У хворих відсутня гнучкість свідомості, від чого вони гостро реагують на зовнішній світ. Гнів, агресія, нестримна радість — всі емоції виникають бурхливо і відкрито, з чим складно впоратися. Відсутнє почуття небезпеки, чітке виконання інструкцій майже неможливо. Дитина керується своїми бажаннями і внутрішньою мотивацією. Чекати і терпіти він не здатний.

У дорослих

Майже у половини дітей у підлітковому віці діагноз знімається. Організм максимально відновлюється, поведінкові особливості коригуються правильно організованим психолого-педагогічним впливом і допоміжними корекційними методиками.

У частини підлітків деякі симптоми залишаються і переходять у доросле життя. Вони проявляються як у побуті, так і в професійній діяльності, зачіпають особисте і сімейне життя. Такі люди неуважні, часто втрачають речі, в їх кімнаті і на робочому столі завжди безлад.

Вони забувають про обіцянки, нерідко спричиняють конфлікти в колективі, регулярно змінюють місце роботи. Їм властиві спалахи гніву по дурницях і поганий внутрішній контроль емоційного стану.

Діагностика

Щоб офіційно встановити СДУГ, потрібно пройти відвідати декількох фахівців вузької спрямованості: невролога, психіатра, генетика, психоневролога, психолога, олигофренопедагога. В даному випадку диференціальний підхід потрібен для того, щоб з’ясувати реальну причину тих чи інших поведінкових реакцій і психічних або соматичних станів.

Збір анамнезу і постановка діагнозу проходять у декілька етапів:

 • збір інформації спеціалістами в особистій бесіді з батьками та родичами;
 • тестування дитини з допомогою опитувальників для батьків і дітей;
 • можливо направлення дитини на ПМПК (психолого-медико-педагогічну комісію), де лікарі та педагоги проводять комплексне тестування та визначають діагноз; найчастіше це потрібно для отримання направлення в корекційний освітня установа.

Існує міжнародна класифікація хвороб МКХ-10, за якою для офіційного підтвердження синдрому з 10 пунктів повинні співпасти хоча б 6.

Лікування

Лікування СДВГ вимагає комплексного підходу з боку медицини і педагогіки. Лікарські препарати спрямовані на збільшення вироблення нейромедіаторів для поліпшення біоелектричної активності мозку і зниження імпульсивності. Такою дією володіють психостимулятори.

Інгібітори і антидепресанти поліпшують передачу сигналів між клітинами мозку, що сприяє підвищенню концентрації уваги. Не виключено застосування ноотропних препаратів, що прискорюють обмінні процеси в тканинах мозку для більшого припливу кисню.

Дози підбираються неврологом індивідуально. Лікування лікарськими засобами передбачає ретельний контроль за станом дитини і його реакціями. При негативних проявах препарат відміняють або призначають інший.

Корекція поведінки передбачає заняття у психолога, дефектолога та інших фахівців за необхідності. Добре себе зарекомендували сучасні когнітивно-поведінкові методики, сімейна, ігрова та арт-терапія, БАК (биоакустическая корекція), метод Томатиса, лікування мікрострумом.

Для придушення гіперактивності застосовують фізіотерапію і масаж в комплексі. Такий підхід вимагає регулярних повторень (2-3 рази в рік) з перервами на відпочинок.

При злагодженій роботі сім’ї і фахівців людина з СДУГ може повноцінно жити, створювати сім’ю і забезпечувати себе самостійно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code