як позбутися многоножок на ягодах

З’явилися кивсяки на грядках? Термінова боротьба з многоножками

Отримати багатий врожай – мрія кожного садівника. І навіть докладаючи максимум зусиль, не завжди підсумок залежить від нас. Є маса шкідників, які так і норовлять зіпсувати настрій. До таких можна віднести червеобразных багатоніжок – кивсяки. Вони живуть на дачі не лише у відкритому грунті, але і парниках, теплицях. Немає таких комах, які можуть їх знищити в природному відборі. Ці багатоніжки, відчуваючи небезпеку, виділяють неприємний запах, який відразу відлякує комах-помічників. Тому боротися з кивсяками доведеться садівникам самостійно.

боротьба з многоножками

Шукати кивсяков треба на грядках з полуницею, цукіні, під малиною і яблунею. З коренеплодів у зону ризику потрапляють: редька, буряк, морква, картопля, редис, а також всі плоди, що лежать на землі і піддаються гниття – предмет обожнювання шкідника.

Місце проживання багатоніжок – грунт. Їх довжина може досягати 25-28 див. Харчуються не тільки плодами, але і хворими, пошкодженими частинами рослин. У момент активного розмноження переходять на молоді соковиті тканини. Якщо до них доторкнутися, то вони одразу скручуються спіраллю.

Найбільш частим «гостем» полуниці є кивсяк плямистий. Середня довжина його тіла 5 см, тривалість життя 2-3 роки. Вдень його вкрай рідко побачиш, т. к. активність відбувається в похмурий, темний час доби. Ховаються під камінням, плитами, сміттям, зрізаної бадиллям. На зиму йдуть глибоко в грунт.

Як боротися з кивсяками

 1. Перед наступаючими заморозками важливо провести глибоку оранку грунту, витягнути на поверхню шкідників, щоб низька температура змогла знищити кивсяков.
 2. Протягом сезону регулярно збирати рослинні залишки по ділянці і прополювати бур’яни.
 3. Бесхозно лежать на землі дошки або шматки шиферу, безсумнівно, стануть притулком для багатьох комах, тому краще утримувати ділянку у чистоті.
 4. Розпушування дозволяє краще випаровуватися волозі, знижується комфортне середовище проживання для кивсяков.
 5. Під ягідні кущі укладають шар мульчі з соломи або накривають покривним матеріалом, ізолюючи плоди.
 6. Знизити чисельність багатоніжок на полуниці можна ручним збором у вечірній та похмуре час. Так можна боротися з поодинокими особинами, при масовому ураженні це малоефективно.
 7. Використовувати пастки. Розкладати поблизу об’єктів «обожнювання» розрізаний картопля, морква, яблука, купки гички або перемішаний гній з соломою. Регулярно оновлюйте їх, а зібрані частини знищуйте.
 8. Уражені плоди відразу прибирати з ділянки.
 9. Вчасно збирати урожай, не допускайте гниття плодів.
 10. Дайте землі відпочити, засійте місця проживання багатоніжок сидератами. Це і для ґрунту корисно, і допомагає знищити шкідника. Особливо ріпак, гірчиця біла.
 11. Використовувати суперфосфати, золу і різні розчини проти дорослих особин марно, оскільки тіло їх вкрите хитиновым шаром, який не дає заподіяти шкоду.
 12. Перед посадкою обробляйте посадковий матеріал ЕМ-препаратами «Сяйво-2», що підвищує стійкість до гнильним процесам. Кислі грунти известкуйте крейдою, доломітового борошном, вапном.
 13. З інсектицидів непогано справляються «Ф’юрі», «Децис».

Помітивши на ягодах прогризені ямки, не полінуйтеся розкрити, в більшості випадків виявляються личинки кивсяков. Місце ходу темного кольору, від плоду виходить неприємний запах. Вживати в їжу вражений урожай можна. Сподіватися на самознищення немає сенсу, потрібно відразу починати боротьбу з популяцією цих істот.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code