мідний купорос застосування

Застосування мідного купоросу в садівництві, як приготувати розчин

Мідний купорос давно відомий хімічний препарат. На дачі його застосовують для обприскування дерев і чагарників, обробки грунту, в підвалі легко справляється з грибком на стінах і поличках. Період дії речовини 30 днів.

мідний купорос застосування

Хімічна речовина являє собою порошок красивого блакитного кольору, він не має запаху і смаку. Добре розчиняється у воді і розведеному спирті, на повітрі вивітрюється. Він не горить і не вибухає. Основна дія мідного купоросу – це захист рослин від дії грибних і вірусних хвороб.

Застосування в садівництві:

 • видаляє цвіль, грибок, в’їдаються плями іржі;
 • просочене дерево розчином мідного купоросу захищено від грибка, підвищує вогнетривкі властивості;
 • обприскування всіх рослин (квітів, кущів, плодово-яголных культур від хвороб і шкідників;
 • фунгіцид, яким обробляють місця зрізів гілок дерев;
 • знезаражує ґрунт;
 • мікродобриво для грунту, в якій є недолік міді, особливо цінно для торфовищ.

На магазинних полицях з’явилося стільки препаратів, що мідний купорос використовувати стали рідше, віднісши його вже до «дідівських» способам боротьби з різними садівницькими напастями. Однак це незаслужено. Справа в тому, що не рідко сучасні хімічні препарати накопичуються в грунті і переходять в овочі, ягоди і фрукти. І з екологічної боку саме купорос завдає найменшої шкоди культурам.

Коли застосовувати розчин

Мідний купорос – це отруйна речовина, що володіє палючим властивістю. Щоб уникнути опіків на рослинах, використовувати розчин рекомендують до розпускання бруньок, обприскуючи крону і стовбур дерева. Залишки препарату на штамбі не зашкодять.

Восени, після листопаду, щоб мідь не накопичувалася у великих кількостях в грунті. Обприскування по неопавшим листя – це «ведмежа» послуга рослинам. Навесні надлишок міді в грунті викликає опадання листя і зав’язі.

Приготування розчину мідного купоросу

У скляну або пластмасову посудину насипають порошок, помішуючи, вливають гарячу воду (45-50°С) і заважають до повного розчинення. У холодній воді речовина розчиняється повільно. Додатково ніякий інший препарат, крім вапна, додавати не можна.

Зручно порошок розмішати в одному літрі води, а потім додати концентрат у 9 л води. Почекати поки охолоне, знову перешкодити і відфільтрувати від нерастворившихся домішок. Почати обробку.

мідний купорос як розводити

Поводження з речовиною

 1. Найчастіше хімічну речовину застосовують у садівництві в 1% або 3% концентрації. Розрахунок такий: 100 г порошку на 10 л води – на виході 1% розчин; 300 г на 10 л води – 3%. Якщо під рукою немає ваг, то відміряти необхідну кількість можна чайною ложкою, в яку вміщається 6 г порошку.
 2. Розводити хімікат у металевій посудині не можна. Використовуйте пластмас або скло.
 3. Час зберігання готового розчину не більше 10 годин.
 4. Перевищувати норми в розведенні і обсяг застосування не рекомендується. Дотримуйтесь рекомендацій на упаковці, щоб уникнути негативного впливу фунгіциду на рослину.
 5. Обробки мідний купорос завжди проводять у весняно-літній час, вранці або ввечері, щоб листя вдень не отримали опіки. Остання не повинна проходити пізніше, ніж за 25 днів до збору врожаю.
 6. Вибирайте безвітряну погоду, температура повітря не вище 30°С та опадів не передбачається протягом найближчих 4-6 годин.

Обробка плодово–ягідних рослин

Обприскування розчином мідного купоросу важливо проводити найменшим розміром крапель. Не можна допускати, щоб великі краплі затримувалися на листі. З досвідом садівники вивели, що витрата речовини на одне дерево обчислюється так:

 • на молодняк (до 3 років) йде 2 л;
 • у період активного розвитку (3-4 роки) – 3 л;
 • з 4 до 6 років – 4 л, т. к. на дереві вже сформована крона;
 • на плодоносну – 6 л.

Для обприскування одного чагарнику вистачить 1,5 л.

Своєчасна обробка плодово-ягідних культур знищить до 60% зимуючих личинок.

Мідний купорос ефективно справляється з хлорозом, паршею, іржею, різними видами гнилі, борошнистої росою та іншими поширеними захворюваннями.

Коріння саджанців дерев перед посадкою замочують до 5 хвилин в 1%-му розчині купоросу. Більш тривале тримання призведе до опіку молодих корінців. Після чого ретельно промити.

Плоди оброблених культур мідним купоросом потрібно добре мити під проточною водою. Мідь залишається на шкірці і всередину потрапить тільки через м’яку оболонку або в лопнув плід. Тому персик, малину, полуницю, смородину, абрикос, виноград та інші м’якотілі ягоди обробляти мідним купоросом потрібно не пізніше, ніж за 1,5 місяці до збирання.

мідний купорс

Від фітофторозу томатів

Фітофтора дуже чутлива до мідного купоросу, тому навіть слабкий розчин здатний знищити хворобу. Щоб не нашкодити листочкам томатів в розчин додають натерте господарське мило.

Приготування: 200 г мила розчинити у гарячій воді, окремо розчинити 20 г мідного купоросу, з’єднайте суміші і, помішуючи, додайте воду, довівши до 10 л.

Обприскують розсаду томатів по листу через 7 днів після висадки. Далі орієнтуйтеся по погоді: сухе з малою кількістю опадів літо обприскування можна не проводити, а лише обійтися «Фитоспорином», у разі дощового прохолодного літа обприскування проводити кожні 2 тижні.

В якості добрива

Мідний купорос застосовують для обробки грунту з недостатнім обсягом міді: торф’яні, дерново-підзолисті, піщані і супіщані. Заповнити цю прогалину в мікроелементах дозволить підживлення 1 раз в 5 років з розрахунку 1 г на 1 кв. м ґрунту або 2 л розчину на 1 кв. м.

Боротьба з хворобами

Коренева гниль пошкоджує багато овочеві культури. Характерними ознаками захворювань є пожовтіння листя, відмирання зав’язей і зупинка в рості плодів. Перемогти напасти допоможе полив розчином: на 10 л води взяти по 1 ч. л. мідного купоросу і сірчанокислого цинку, 1 ст. л. суперфосфату. Поливати кущі по 5 л на 1 кв. м.

Знезараження дерев’яних брусів і стін

Дерев’яні паркани, балки в теплиці, ганок, альтанки, сараї та інші конструкції потребують догляду. Обробка антисептиком допоможе на довше зберегти стан дерева.

Велику площу зручно обприскувати, а по малій пройтися губкою або малярським пензлем. Обробляти 3 рази відразу після кожного висихання. Через кожні 4 місяці процедуру повторювати.

Пам’ятайте, що в’їлися пліснява, грибок) прибрати складно і мідний купорос таке завдання не виконає.

Техніка безпеки

У процесі обробки рослин мідним купоросом надіньте окуляри, косинку або бандану на голову, ватно-марлеву пов’язку і гумові рукавички. У цей час не можна пити, їсти і курити. Після роботи ретельно вимийте руки з милом і вмивайтеся.

При попаданні в організм починається блювота, приймати які-небудь самостійні заходи по її усуненню не можна, відразу викликайте швидку медичну допомогу.

Потрапивши на шкіру, купорос викликає роздратування.

Зберігати мідний купорос потрібно в сухому недоступному для тварин і дітей місці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code