найрозумніших людей в історії Росії

20 найрозумніших людей в історії Росії

20 найрозумніших людей в історії Росії, наведені в цьому списку, проявили себе в самих різних областях знання. Вони являють собою справжню гордість Росії і її інтелектуальний фундамент.

Як говорив Ісак Ньютон: «Якщо я бачив далі інших, то тому, що стояв на плечах гігантів».

Отже, ми розглянемо ТОП-20 найбільш розумних російських математиків, філософів, психологів, біологів та інших представників наукового світу. Любителям всього самого-самого буде цікаво!

Михайло Ломоносов був надзвичайно різнобічною особистістю. Саме його вважають першим російським вченим-натуралістом.

Він вніс значний вклад у розвиток астрономії, хімії, фізики, географії, літератури, історії, живопису та геології.

Михайло Ломоносов

За роки своєї біографії Ломоносов винайшов інноваційні для свого часу оптичні прилади та механізми для кораблеводіння, а також зробив безліч відкриттів у фізиці і хімії.

Саме тому він є одним з найрозумніших людей в історії Росії. Цікаві факти про Ломоносова читайте тут.

 • Дмитро Менделєєв

Про цього видатного вченого ми чули ще зі шкільної лави. Менделєєв є автором таблиці хімічних елементів, названої в його честь. Проте мало кому відомо, що окрім хімії він також вніс великий вклад і у розвиток нафтової галузі.

Дмитро Менделєєв першим запропонував транспортувати нафту по трубах. Крім цього він зрозумів, як можна виробляти масла з нафтових відходів, вартість яких була в рази нижче, ніж у гасу.

Дмитро Менделєєв

Завдяки цьому Росія змогла не тільки відмовитися від закупівлі газу у США, але й імпортувати нафтопродукти в різні країни.

Цікавий факт, що Дмитра Івановича тричі висували на Нобелівську премію, однак лауреатом він так і не став.

 • Микола Лобачевський

Будучи професором і ректором Казанського університету, Лобачевський опублікував чимало книг з математики. Тим не менш, всі його праці піддавалися критиці з причини того, що він пропагував метричну систему числення.

Микола Лобачевський

Російський математик спростував 5-й постулат Евкліда, назвавши аксіому паралельності «довільним обмеженням». Їм була розроблена абсолютно нова тригонометрії неевклідова простору, а також диференціальна геометрія з обчисленням довжин, обсягів і площ.

Тільки після смерті вченого його праці викликали жвавий інтерес в науковому світі. Виявилося, що геометрія Лобачевського може служити альтернативою геометрії Евкліда. Всі ці відкриття вплинули на подальший розвиток математики і фізики.

 • Софія Ковалевська

Софія Ковалевська – перша у світі жінка-професор і перша в Росії жінка, член-кореспондент Петербурзької академії наук.

Софія Ковалевська

Вона була доктором філософії, талановитим математиком, фахівцем в небесній механіці і письменницею.

Софія домоглася небувалих висот у самих різних наукових областях, незважаючи на гендерні забобони того часу.

 • Володимир Вернадський

Вернадський є всесвітньо відомим вченим-натуралістом, биогеохимиком, філософом, геологом, мінерологом і одним з представників російського космізму.

Володимир Вернадський

Його вважають батьком радянської ядерної програми. Цікавий факт, що в 5-річному віці він здолав фундаментальна праця Татіщева «Історія Російська з найдавніших часів».

Проте найголовніший його внесок в науку – це опис законів біосфери Землі та ноосфери, як складової її частини. За свої досягнення в 1943 р. Вернадський був удостоєний Сталінської премії 1-го ступеня.

 • Жорес Алфьоров

Сьогодні все людство користується винаходом Жореса Алфьорова, російської лауреата Нобелівської премії 2000 р. У всіх мобільних телефонах встановлено гетероструктурные напівпровідники, створені вченим.

Жорес Алфьоров

Вся оптико-волоконна зв’язок базується на його напівпровідниках та «лазері Алфьорова». Лазери можна побачити в програвачах компакт-дисків і дисководах сучасних комп’ютерів. Також його винаходи використовуються при виготовленні автомобільних фар і світлофорів.

Цікавий факт, що свої відкриття Алфьоров зробив ще на рубежі 60-70-х рр. минулого століття. Саме тому він опинився в рейтингу 20 найбільш розумних людей в історії Росії.

 • Кирик Новгородец

Кирик Новгородец – математик, мислитель, літописець, ієромонах і музикант 12 століття. Є автором першого російського математичного та астрономічного праці «Вчення про числа».

Він міг вільно оперувати поняттям циклічності часу, складними дробами та арифметичними сумами від 1/5⁷ до десятків мільйонів. Деякі вважають, що вчений може бути автором книги «Запитування Kirikov».

 • Климент Смолятич

Смолятич є видатним російським мислителем і богословом 12 століття. У період 1147-1155 він був Митрополитом Київської Русі. Цікаво, що Климента відносили до числа найбільш освічених людей свого часу.

У стародавніх літописах про нього говориться, як про «книголюба і філософа, яких на Руській землі ще не бувало».

 • Лев Ландау

Льва Ландау можна сміливо назвати вундеркіндом. У віці 13 років він успішно закінчив 10 класів, а потім поступив на 2 факультети – хімічний та фізико-математичний.

Лев Ландау

За роки своєї біографії Ландау удостоївся трьох Державних премій СРСР і став членом Академії наук СРСР, Данії, Нідерландів і США. У 1962 р. він став лауреатом Нобелівської премії «за основоположні теорії конденсованої матерії, особливо рідкого гелію».

Цікавий факт, що церемонія нагородження вперше в історії проходила в московському госпіталі, так як напередодні вручення нагороди учений потрапив в автомобільну аварію.

 • Іван Павлов

Павлова можна по праву вважати однією з найрозумніших людей в історії Росії. У 1904 р. йому дали Нобелівську премію «За роботу з фізіології травлення». Він зміг досягти великих висот у науці, внісши величезний внесок у розвиток фізіології.

Іван Павлов

Також Павлов цікавився живописом, маючи у своїй колекції чимало відомих картин. Ще він колекціонував метеликів, марки і унікальні книги.

Вивчивши безліч наукових праць, Іван Петрович прийшов до висновку, що вживання м’яса негативно відбивається на життєдіяльності людини. З цієї причини вчений став вегетаріанцем.

 • Андрій Колмогоров

Андрій Колмогоров – один з найвидатніших математиків минулого століття. Він зробив багато відкриттів в таких областях як топологія, геометрія, математична логіка, механіка і т. д.

Андрій Колмогоров

Крім цього він домігся високих результатів щодо теорії турбулентності, теорії складності алгоритмів, теорії інформації, теорії функцій, теорії тригонометричних рядів, теорії множин, теорії диференціальних рівнянь і теорії динамічних систем.

З-під пера Колмогорова вийшло чимало новаторських праць з філософії, історії і методології. Відомий російський математик був бажаним гостем в будь-якій країні, послухати якого збиралися натовпи людей.

 • Микола Данилевський

Микола Якович є видатним соціологом, геополітиком, культурологом і натуралістом. Він був одним з ватажків цивілізованого підходу до історії.

Микола Данилевський

Данилевський критично дивився на «європеїзацію» Росії, вбачаючи в ній велику небезпеку для країни. Він стверджував, що Росія повинна йти своїм шляхом, орієнтованим на православну культуру і монархію.

Мислитель все життя мріяв про освіту Всеслов’янського союзу і негативно ставився до того, щоб його країна розвивалася за типом США.

 • Георгій Гамов

Георгій Гамов – автор теорії «гарячого Всесвіту». У 24-річному віці він розробив теорію альфа-розпаду.

Георгій Гамов

Коли йому виповнилося 28 років, він став наймолодшим членом-кореспондентом Академії наук в історії. Крім цього вчений вільно розмовляв на 6 мовах.

Гамов був неперевершеним знавцем в області астрофізики і космології. Відомий своїми роботами з квантової механіки, атомної і ядерної фізики, астрофізики, космології, біології.

Він першим розрахував моделі зірок з термоядерними реакціями, висунув теорію щодо оболонки червоного гіганта, вивчив роль нейтрино при спалахах нових і наднових зірок.

В середині минулого століття Георгій Антонович першим охарактеризував проблему генетичного коду. Також він є автором багатьох наукових творів, у яких письменник простою мовою пояснював сучасні відкриття, теорії і досягнення.

Цікавий факт, що Гамов був не тільки великим вченим, але і неординарною людиною, що неодноразово відзначали його друзі і сучасники. Але про його життя можна написати окрему статтю.

 • Сергій Аверинцев

Сергій Аверинцев – відомий філолог, філософ, культуролог і бібліст. Авторитетний фахівець у сфері вивчення стародавньої та середньовічної літератури і філософії.

Сергій Аверинцев

З 1990 р. був головою Російського біблійного товариства, а також був членом Папської академії суспільних наук. Померши у 2004 р., Аверінцев залишив після себе безліч наукових статей, творів, монографій і переказів.

 • Михайло Бахтін

Видатний російський філософ і культуролог 20 століття. Його праці, в яких скрупульозно розбирається творчість Достоєвського і Рабле, стали справжньою сенсацією у всьому світі.

Його робота «До філософії вчинку» придбала величезну популярність і стала настільною книгою у багатьох представників наукового світу.

Михайло Бахтін

Будучи на засланні в Казахстані, про його звільнення особисто подбав Андропов. В результаті в 1969 р. Михайло приїхав до Москви, де продовжив свою роботу. Його твори перекладалися багатьма мовами світу.

Цікавий факт, що уряд Франції і Японії першими в світі опублікували його повне зібрання творів. Саме тому Бахтін опинився в числі самих розумних людей в історії Росії.

 • Володимир Бехтерев

Геніальний російський психіатр, фізіолог і невропатолог. У 1907 р. утворив у Петербурзі психоневрологічний інститут – перший в світі науковий центр, де проходило комплексне дослідження людини поряд з вивченням психології та неврології.

Володимир Бехтерев

Бехтерев лікував алкоголіків людей за допомогою гіпнозу, вивчав парапсихологию, психологію натовпу і телепатію.

Один німецький учений сказав про російською генії наступне: «чудово Знають пристрій мозку тільки Бог і Бехтерев».

 • Костянтин Ціолковський

Ціолковський був передовим російським винахідником і основоположником теоритичної космонавтики. Його праці набагато випереджали час.

Костянтин Ціолковський

Він розробив теорію польоту реактивних літальних апаратів і представив власну модель газотурбінного двигуна.

Цікавий факт, що крім наукової діяльності Ціолковський виступав за розвиток євгеніки, вірив у катовое пристрій соціуму і заявляв, що злочинців слід розщеплювати на атоми.

 • Микола Кондратьєв

Світову популярність Кондратьєв отримав завдяки створенню концепції «довгих хвиль» – ідеї про множинність економічних циклів. Його теорія набула особливої популярності в другій половині 20 століття.

Микола Кондратьєв

Вивчені Миколою Дмитровичем піввікові цикли сьогодні прийнято називати «Циклами Кондратьєва». Розстріляний у 1938 році.

 • Лев Виготський

Виготський є знаменитим російським психологом і засновником культурно-історичної теорії. Він вніс великий внесок у розвиток дефектології, завдяки чому мільйони дітей з психічними чи фізичними вадами отримали надію позбутися своїх недуг.

Лев Виготський

На думку багатьох, успіхи Лева Семеновича в області психології порівнянні з досягненнями Зигмунда Фрейда. Коли його книгу «Мислення і мова» видали на англійській і японській мовах, Виготський придбав неймовірну популярність у всьому світі.

Деякі фахівці навіть називали його «Моцартом в психології». Тому не дивно, що він відноситься до числа самих розумних людей в історії Росії.

 • Петро Кропоткін

Петро Кропоткін – російський революціонер-анархіст і географ. Його називали «батьком анархізму». Цікавий факт, що будучи вже при смерті він відхилив пропозицію Володимира Леніна про те, щоб отримувати покращений пайок і користуватися особливими привілеями.

Петро Кропоткін

Кропоткін був одним з найбільш освічених людей свого часу. Революціонер зізнавався, що кращими своїми роботами він вважав працю по дослідженню гірських систем Середньої Азії. За них його нагородили Золотою медаллю Російського географічного товариства.

Крім цього, Петро Олексійович був глибоким знавцем у сфері Льодовикового періоду.

Це були 20 найрозумніших людей в історії Росії, яким вдалося зробити великі відкриття і отримати всесвітню популярність. Якщо вам сподобалася ця стаття – поділіться нею в соціальних мережах та підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *