6 способів вибудувати фінансові межі, і чому це важливо

Близькі люди постійно розпоряджаються твоєю зарплатою або критикують твої розтрати? На роботі ти раз у раз залишаєшся допізна, але не ризикуєш просити начальника про понаднормових? Це типовий приклад нешвидких фінансових кордонів.

Сім’я сім’єю, але навіть рідним людям потрібно усвідомлювати, що у кожного є не тільки особисті, а й фінансові межі, які не можна порушувати. Ти ж захищаєш від вторгнення своє особисте життя, листування, житлоплощу, якщо вже на те пішло, — ось і свій бюджет ти теж має право захищати.

Матеріальні або фінансові межі – це право мати свій бюджет і розпоряджатися ним так, як тобі захочеться. Звичайно, є багато прикладів, коли в сім’ї «все спільне», і більшість людей не розуміє, як у чоловіка і дружини/батьків і дітей/дівчини і хлопця можуть бути роздільні накопичення. Тому і беруться скарги на кшталт “батьки кажуть, що не потрібно стільки витрачати”, «навіщо купувати овочі, якщо можна виростити їх самому?”, “Чому ти взяв таку дорогу машину?”Набридло? Що ж, пора встановити фінансові межі і твердо відстоювати їх.

1 Не дозволяй оточуючих впливати на те, як ти розпоряджаєшся своїми фінансами

Рідні та близькі люди — сім’я, кохана людина, друзі — це святе. Бути може, тому ти вважаєш, що ніякі кордони вам не потрібні. Але ти помиляєшся-інакше як пояснити постійне невдоволення батьків з приводу твоїх покупок, критику твоєї зарплати від дівчини і періодичні «займи, я потім Віддам» від друзів.

Вислуховувати це як мінімум неприємно, особливо якщо тебе самого твоє фінансове становище цілком влаштовує. Ти повинен зрозуміти одну просту річ: ти вправі витрачати зароблені гроші так, як ти захочеш, ні перед ким не звітуючи. І тут вже має бути все одно, яку суму ти вклав у покупку нового автомобіля і чи можна було заощадити. Так що не дозволяй рідним і близьким розпоряджатися твоїми грошима за тебе — ввічливо попроси їх не робити тобі зауважень і не оцінювати вартість твоїх покупок.

2 Навчися відчувати власну цінність

Ти пашеш цілими днями на роботі, нерідко жертвуючи своїм сном, хобі і бажаннями заради того, щоб заробити гроші. Ти, чорт візьми, заслуговуєш витрачати їх туди, куди твоїй душі завгодно. Хочеш порадувати себе дорогим алкоголем? Будь ласка! Хочеш виїхати на вихідні на море? Не відмовляй собі.

Ти та людина, потреби якої повинні стояти для тебе на першому місці. Ти не повинен відчувати провину за те, що хочеш ощасливити себе чим-небудь. Ти не повинен звітувати за те, куди ти витратив гроші, які сам же і заробив.

3 Зрозумій, що тобі необов’язково обґрунтовувати відмову

В житті у кожного є окремий тип людей — так скажемо, «постійні займачі». Вони люблять просити гроші в борг і не віддавати або віддавати, але менше, ніж взяли, а іноді займати на тиждень, а повертати скриплячи зубами через рік або навіть два. Тобі здається, що вони нешкідливі, але якщо розібратися в ситуації, можна це оскаржити.

Гроші, які ти міг би вкласти в щось прямо зараз, ти раз по раз віддаєш іншим людям, та ще й без чіткої домовленості, коли і скільки вони тобі повернуть. Якби ти рідше давав оточуючим в борг, ймовірно, вже накопичив би на те, що тобі так хочеться купити, погасив би кредит, отримував би підвищені відсотки за вкладом.

4 Позбудься страху здатися грубим

Коли справа доходить до відстоювання особистих або фінансових кордонів, люди бояться здатися грубими і заподіяти дискомфорт оточуючим. При цьому вони самі спокійно терплять грубість і дискомфорт.

У нашому розумінні грубість-це те, що може відштовхнути від нас людину. А один з головних наших страхів – це боязнь бути відкинутим. Тому нам століттями вселялися два “першорядних” ради: терпи і мовчи. Але прийшов час відмовитися від подібної моделі поведінки, тому що вона зжила себе.

Ти повинен розуміти, що відстоювання своїх інтересів — це не грубість. Будь адекватна людина зрозуміє це і сприйме твої слова спокійно. Питання в тому, як на такі дії відреагує людина, яка не поважає особистий і фінансовий простір оточуючих. Але це вже інша історія.

5 Не бійся просити грошей

Фінансові кордони — це ще й підвищення зарплати або цін на послуги або товари. Людина, яка цінує свою працю, а також свій час і свої знання, не буде погоджуватися на менше.

Наприклад, якщо ти пашеш за двох, отримуючи середню, за мірками компанії, зарплату, не завадило б попросити твого боса про її підвищення. Правда, цьому нерідко заважає “синдром самозванця”: ти починаєш думати, що розбираєшся в своїй роботі посередньо, у тебе занадто мало досвіду або для більш високої зарплати ти повинен працювати ще більше. Все це ти повинен відмести куди-небудь на задній план і взяти своє фінансове становище під суворий контроль.

Пам’ятай: ти заробляєш стільки, скільки дозволяєш собі заробляти. Ти можеш бути першокласним фахівцем, який через низьку думку про себе або боязні просити більшого животіє на роботі за 7 тисяч гривень, в той час як абсолютно недосвідчені, але впевнені в собі люди мало не подвоюють свою зарплату щороку.

6 Відповідай аргументовано

Аргументи – це твій гарний вихід з будь-якої ситуації. Хочеш підвищення? Проси, але приводь аргументи. Наприклад, скільки в середньому заробляють фахівці на ринку праці, яку користь отримує компанія від твоєї діяльності, що вона втратить, якщо ти звільнишся. Аргументи працюють.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code