9 способів вчитися новому швидше

Кожному з нас хотілося б засвоювати нову інформацію швидко і якісно. Адже навколо стільки можливостей: іноземні мови, курси з підвищення кваліфікації, навчальні уроки, книги і багато іншого. Знання на будь-який смак і колір у вільному доступі — здавалося б, бери і вивчай. Але проблема в тому, що сам процес людина може відвести не так багато часу, як хотілося б.

Обмежений час не є проблемою тоді, коли в першу чергу ти робиш ставку не на кількість витрачених годин, а на якість навчання. Чим ефективніше він буде, тим менше часу у тебе відбере. А домогтися ефективності насправді не так вже і складно.

1. Склади план

Банально — з чого тобі варто почати і якими темпами ти плануєш рухатися вперед. Розпиши, що тобі необхідно зробити в процесі навчання. Наприклад, якщо ти плануєш почати вивчати іноземну мову, в твоєму плані обов’язково будуть пункти:

  • читання алфавіту;
  • слова-вітання;
  • іменники;
  • складання простих пропозицій та ін.

У такий план можна також включити спілкування з носіями мови, використання спеціальних додатків, роботу з зошитами або читання книг-білінгвів.

План потрібен для того, щоб ти міг організувати свій процес навчання. Без структури людина може розпорошуватися на абсолютно непотрібні речі і дії. Слідуючи ж сформованому заздалегідь планом, ти будеш чітко знати, що тобі потрібно, а від чого можна відмовитися.

2. Роби конспекти

Книги і навчальні відео — насправді дуже хороші джерела корисної інформації. Тільки от в голові тримається далеко не все, що ти прочитаєш або проглянеш. А повертатися до тих же джерел навіть через якийсь час — нераціонально.

Тому порада проста: дивишся навчальне відео — тримай під рукою зошит і ручку. Намагайся виписувати основні тези або думки, які здадуться тобі цікавими. Такий конспект ти завжди можеш подужати при читанні за пару-трійку хвилин, заощадивши собі час і уникнувши перегляду відео повторно.

3. Навчайся разом з кимось

Якщо відчуваєш, що навчання дається важко і повільно, просто спробуй інший підхід — груповий. Хто б що ні говорив, а жваве обговорення будь-якої теми дозволяє запам’ятати її набагато краще, ніж порожня зубріння поодинці.

До того ж у команді набагато легше зосередитися на досліджуваному матеріалі: у вас менше шансів відволікатися, так як кожна людина перебуває на виду. Хочеш опанувати за короткий термін, наприклад, іноземну мову — шукай клуб по інтересам або записуйся в мовні школи. А може, у тебе є приятель, який теж хотів почати? Так саме час йому про це нагадати!

4. Скорочуй

Записана інформація сприймається краще, якщо її візуально менше. Грубо кажучи, пару сторінок з скороченнями та основними тезами ти запам’ятаєш куди краще, ніж десяток сторінок детального тексту. Роби ставку на те, що зі знанням основи можна логічно прийти до необхідних тобі висновків, а не витрачати час на їх вивчення.

5. Використовуй візуальні елементи

У навчанні часто допомагає включення різних візуальних компонентів: графіків, карт, діаграм, таблиць і т. д. Інформація в них подається коротко, але наглядно, що дуже допомагає добре розуміти і запам’ятовувати навіть найскладніші теми. До речі, ще один варіант для візуального сприйняття — презентація. В інтернеті є купа сайтів банків з презентаціями, де можна знайти практично все, що тобі потрібно.

6. Використовуй різні джерела знань

Фокус в тому, що, чим різноманітніші джерела, які ти використовуєш, тим більш імовірно, що отримані тобою знання відкладуться в пам’яті надовго. Не концентруйся на чомусь одному — читай статті по темі, що вивчається, прослуховуй аудіокниги, дивись пізнавальні відео, телепрограми. В крайньому випадку можеш піти шляхом простого переписування інформації або її передруку. Головне, не хапайся за всі запропоновані варіанти одночасно.

7. Розбивай навчання на маленькі проміжки часу

Ситуація: ось у тебе звільнився цілий день, і ти вирішуєш присвятити його вивчення чогось нового. Яка ймовірність, що за пару годин ти вимотався від одноманітної інформації, і від твоєї мотивації не залишиться рівним рахунком нічого?

Навіть якщо у тебе є багато вільного часу, намагайся займати його різноманітними справами. Буде чудово, якщо ти виділиш собі невеликий відрізок часу на щоденне навчання (наприклад, півгодини-годину) і будеш дотримуватися його.

8. Не стався до матеріалу упереджено

У вивченні упередженість часто стає серйозною перешкодою. Не починай вчитися чому-небудь, налаштовуючи себе на те, що інформація виявиться непотрібною, предмет вивчення — занадто складним і незрозумілим, а процес — вимотуючим. Позбався від негативу і просто почни, а там, дивись, будеш приємно здивований своїми здібностями і виникнувшим інтересом до теми.

9. Перевіряй себе

Не чекай години Х, чи то іспит або початок застосування твоїх знань на практиці, — намагайся частіше контролювати себе. Звичайно, найкращий варіант — влаштовувати перевірку після кожного заняття. Нехай це буде невеликий тест в інтернеті або твій друг, який люб’язно погодиться помучити тебе питаннями. Якщо тобі потрібно вивчити теорію — спробуй переказувати прочитане самому собі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *