Де знаходити час на самоосвіту

Безперервне навчання і придбання нових навичок — це запорука щасливого і повноцінного життя людини, а також цілком обгрунтований спосіб просунутися вгору по кар’єрних сходах. Правда, з шаленим ритмом, в якому ми нерідко не встигаємо навіть перекусити, така робота над собою доступна далеко не всім. У добі лише 24 години, і здається, кожна хвилина розписана наперед, так що вільного часу практично немає. А якщо і є — набагато приємніше витратити його на відпочинок.

Насправді брак часу — це всього лише неграмотне його розподіл. Все, що тобі потрібно, — лише правильно організувати свій розпорядок.

1. Шукай лазівки

«Які лазівки, якщо у мене в розкладі робота з 9 до 5?», — можеш сказати ти, і не будеш прав. Ти повинен чітко розуміти, як ти проводиш свій день і які проміжки часу ти можеш перетворити з моментів «байдикування» в заняття самоосвітою.

Для цього склади розклад свого дня, але не по годинах, а по хвилинах. Справа в тому, що, розглядаючи свій робочий день в годинах, ми випускаємо з уваги багато вільного часу, який з’являється у нас в хвилинних відрізках.

Наприклад, ти хочеш почати вивчати англійську мову. Може, він тобі подобається або потрібен для підвищення на роботі — це неважливо. Важливо те, що її вивчення може віднімати у тебе, скажімо, годину в день. Але ніхто не говорить, що цей час ти повинен знайти в своєму графіку.

Пояснюємо: коли ти складеш згаданий розклад, то зможеш побачити, що у тебе є вільні півгодини перед роботою, які залишаються у тебе після сніданку, 40 хвилин під час повернення додому, поки ти стоїш у пробці, ну і час обідньої перерви, звичайно ж.

Виділи на англійську за 20 хвилин 3 рази в день — і ти без шкоди роботі або відпочинку зможеш підтягнути свої знання. Робота зі словником і запам’ятовування нових слів вранці, їх повторення в обід і прослуховування аудіоуроків ввечері — ось тобі і комплексне заняття довжиною в годину. А після повернення додому можеш валятися на дивані зі спокійною совістю.

2. Став собі дедлайни

Британський журналіст і історик Сиріл Нортон Паркінсон в 20 столітті вивів цікавий закон, який залишається актуальним і на сьогоднішній день. Звучить він так: «Робота заповнює час, відпущений на неї».

Пояснення цьому закону просте: якщо ти відвів на виконання якої-небудь справи 3 години, ти з великою часткою ймовірності виконаєш його за це час. Але якщо ти залишиш собі виклик і вирішиш встановити дедлайн через 1 годину, ти активізуєшся і зробиш все, щоб виконати завдання швидше. І у тебе цілком може вийти.

Наочний приклад з життя: ти можеш розтягнути написання звіту на кілька днів, але якщо терміни раптово зміняться і тебе попросять здати його на наступний же день, ти, швидше за все, напишеш звіт за один вечір.

Загалом, закон Паркінсона як засіб, що рятує від прокрастинації, дуже ефективний. Заганяй себе в строгі рамки частіше — і будеш знаходити час на вивчення чогось нового.

3. Ознайомся з тайм-менеджментом

Це поняття досить відомо зараз, прямий переклад з англійської — «управління часом». Тайм-менеджмент впорядковує і робочий і особистий час, тим самим допомагаючи людині використовувати його з максимальною ефективністю.

Ось кілька принципів тайм-менеджменту, які можуть допомогти тобі:

Займайся плануванням — плануванням, не тільки дні, але і тижня. Чіткий план дій заощадить тобі час та дозволить ефективніше справлятися з роботою. Намагайся фіксувати свої цілі, прописувати основні завдання, які приведуть тебе до них, складати план дій на завтра.

Формулюй свої цілі конкретно — вони повинні бути вимірними, досяжними, актуальними і обмеженими в часі. Якщо ти вирішив навчитися грати на гітарі, виділи собі на це 2 місяці і прописуй послідовність своїх майбутніх дій. Наприклад, переглянути відеоурок-ознайомлення, вивчити акорди, розучити пісню і т. д. Виконуй свій план по пунктах, і тобі буде простіше.

Плануй свій відпочинок. Як би дивно це не звучало, така звичка може здорово полегшити твоє життя. Відпочинок, як і у випадку з роботою, може заповнити весь твій вільний час. Щоб такого не сталося, прописуй відпочинок і його часові межі в своєму графіку на день. Це допоможе тобі відпочити і встигнути навчитися чомусь новому.

Загалом, не полінуйся серйозно підійти до вивчення тайм-менеджменту — і це заощадить тобі не тільки час, але й твої сили.

4. Будь багатозадачним

У всіх у розкладі дня є заняття, які можна поєднати. Наприклад, перевірка робочої пошти та відповіді в соцмережах, прибирання і прослуховування лекцій і аудіокниг або приготування вечері і перегляд відеоуроків.

Це дуже зручно: наприклад, поки на плиті варяться пельмені, можна встигнути прочитати цілу главу книги або вивчити з десяток нових слів, поки розкладаєш речі по полицях. По суті, це здається дрібницями, але якщо виробити таку звичку, навчившись поєднувати свої рутинні заняття з навчанням регулярно, ти помітиш, як це приносить головне — результат.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *