прокрастинація

Прокрастинація

Останнім часом стало модним використовувати слово прокрастинація. Все частіше можна почути фрази типу: «Я прокрастинирую», «Він завзятий прокрастінатор», «Я домігся б успіху, якби не моя прокрастинація» і т. п.

Що ж криється за цим важким для людини словом?

Прокрастинація простими словами

Прокрастинація простими словами – це постійне відкладання справ «на потім».

Уявімо ситуацію: вам потрібно терміново зробити якусь роботу (наприклад, здати квартальний звіт на роботі або написати дипломну роботу), і ви, сповнені рішучості, сідайте за стіл.

Однак щойно ви починаєте роботу, у вас з’являється непереборне бажання зробити чай. Що ж, нормальне бажання. Ви йдете на кухню робити чай, і попутно думаєте, чого б смачненького прихопити.

Повернувшись до столу з чашкою чаю, ви вже готові взятися за роботу, як раптом згадуєте, що минуло вже кілька годин після того, як ви останній раз заходили в улюблену соціальну мережу.

«Ну, гаразд, – думаєте ви, – зараз трошки передохну, вип’ю чаю і подивлюся, хто що нове виклав, а потім з новими силами візьмуся за роботу!».

Прокрастинація

Однак процес перегляду соціальної мережі затягується, і ось ви вже ходите на просторах інтернету в пошуках абсолютно вам не потрібної, але цікавої інформації.

Потім у вас дзвонить телефон; потім ви йдете попити води; і, нарешті, вирішили збігати в магазин за хлібом, – адже він у вас майже закінчився.

У підсумку пізно ввечері ви усвідомлюєте, що день пройшов без користі, так як ви не зробили запланованої роботи, а постійно відкладали її, віддаючи перевагу набагато менш істотним справах. Це і є прокрастинація.

Нижче ми більш детально розглянемо поняття прокрастинації і методи боротьби з нею. Після цього ви зможете пройти тест і визначити, чи існують у вас проблеми з прокрастинацією, чи ні.

Дана стаття сподобається не тільки любителям розумних слів, але і всім, хто захоплюється психологією.

Що таке прокрастинація

Прокрастинація (лат. procrastinatio «затримка, відкладання») – це психологічний термін, що позначає схильність до постійного відкладання справ, що приводить до життєвих проблем і болючим психологічних ефектів. Причому це стосується не тільки незначних справ, але навіть важливих і термінових.

Цікавий факт, що для позначення поняття «прокрастинація» розглядалися російськомовні варіанти назви: «завтрачество», «переносительство», «напотомство», «зволікання», «відкладання» і «затягування». Проте у спеціальній літературі до цих пір в основному використовується латинське слово «прокрастинація».

Що таке прокрастинація

Прокрастинація проявляється в тому, що людина, усвідомлюючи необхідність виконання конкретних важливих справ (наприклад, своїх посадових обов’язків), нехтує цією необхідністю і відволікає свою увагу на побутові дрібниці або розваги.

При цьому слід розуміти, що прокрастинація і лінь – це дві різні речі. У разі ліні людина не хоче нічого робити і не турбується з цього приводу, а в стані прокрастинації він усвідомлює важливість і терміновість роботи, але не робить її, знаходячи ті чи інші самовиправдання.

Від відпочинку прокрастинація відрізняється тим, що при відпочинку людина поповнює запаси енергії, а при прокрастинації – тільки втрачає. В тій чи іншій мірі це стан знайоме більшості людей. Більше того, до певного рівня вона вважається нормальним.

Прокрастинація стає проблемою тоді, коли вона перетворюється в звичайний стан, в якому людина проводить більшу частину часу.

Така людина відкладає все важливе на потім, а коли виявляється, що всі терміни вже пройшли, він або просто відмовляється від запланованого, або намагається зробити все відкладене «ривком», за короткий проміжок часу.

В результаті справи не виконуються або виконуються неякісно, з запізненням і не в повному обсязі, що призводить до відповідним негативним ефектам у вигляді неприємностей на роботі, втрачених можливостей, невдоволення оточуючих через невиконання зобов’язань тощо.

Наслідком прокрастинації може бути стрес, почуття провини, втрата продуктивності. Комбінація цих почуттів і перевитрати сил (спочатку – на другорядні справи і боротьбу з наростаючою тривогою, потім – на роботу в авральному темпі) може спровокувати подальшу прокрастинацию.

Як боротися з прокрастинацією

Враховуючи той факт, що прокрастинація безпосередньо залежить від ступеня мотивації (тобто, від інтересу до роботи і позитивних очікувань від її завершення), в деяких випадках вирішити проблему можна, змінивши роботу.

Але ця радикальна міра не універсальна, і більшість людей навряд чи будуть готові до неї.

Як боротися з прокрастинацією

До того ж якщо високий рівень прокрастинації у даної людини пов’язаний з підвищеною тривожністю і відсутністю навичок планування, то висока ймовірність, що і зміна виду діяльності не допоможе.

Взагалі слід розуміти, що якихось певних методик, що гарантують позбавлення від прокрастинації, не існує. Проте в рамках дисципліни time management (управління часом) існує чимало способів, що дозволяють у більшій чи меншій мірі знизити рівень прокрастинації і, таким чином, підвищити реальну віддачу від праці, що спричинить за собою підвищення задоволеності від життя і позбавлення від стресу.

Давайте коротко розглянемо 5 найбільш ефективних методик боротьби з прокрастинацією.

 • Розподіл справ

Першим і одним з найбільш важливих способів боротьби з прокрастинацією є розподіл справ. Практика показує, що коли ви чітко систематизуєте свої справи на папері, тоді вони впорядковуються і в реальному житті.

Незамінним помічником у цьому може стати так звана матриця Ейзенхауера, на яку посилаються і якою користуються багато успішні люди, в тому числі і Стівен Кові в книзі «7 навичок високоефективних людей».

Суть цієї системи надзвичайно проста і, в той же час, надзвичайно ефективна.

Матриця складається з 4 квадрантів, в основі яких лежать 2 осі. Вертикальна вісь відповідає за важливість, а горизонтальна – за терміновість.

Давайте коротко розглянемо цю матрицю, а для більш точного розуміння наведемо приклади.

Квадрант А важливі і термінові справи

Сюди входять всі дійсно невідкладні справи: аварійна ситуація, хвороба, крайній термін, сімейний криза, загроза життю і т. п. Як правило, з їх виконанням не виникає особливих труднощів.

КвадрантиВ : важливі, але не термінові справи

Саме ці справи мають найбільший вплив на життя людини, і саме тут прокрастинація проявляється найчастіше.

Сюди входить все те, заради чого людина живе, його найбільш перспективні цілі і завдання, те, що надає сенс усього життя. Тому необхідно усвідомлювати наявність цієї категорії справ і пам’ятати про них, як про речі, що визначають напрямок руху.

Виконуючи важливі і термінові справи з квадранта А, слід пам’ятати, що все це робиться заради «важливих і нетермінових» життєвих цілей, і усвідомлювати, для яких саме.

Наприклад:

 • я працюю, тому що хочу повноцінну і забезпечену сім’ю;
 • регулярно займаюся самоосвітою, бо це розширює мої можливості;
 • вранці роблю пробіжки або три рази на тиждень ходжу в спортзал, тому що хочу мати гарне здоров’я.

Тобто це ваш щохвилинний фільтр на будь-які справи. Варто також зауважити, що в цій категорії справ потрібно враховувати час на відпочинок, адже без здоров’я і сил наступні категорії просто не знадобляться.

Квадрант С: неважливі, але термінові справи

В цей квадрант входять будь-які незначні справи, які, тим не менш, вимагають термінового виконання. Наприклад: заміна перегорілої лампочки, привітання родича з днем народження, похід в магазин за продуктами.

Тобто сюди входять усілякі нібито невідкладні, але в дійсності, не впливають на життя дрібниці. При цьому потрібно розуміти, що неважливість цих справ зовсім не означає, що їх можна взагалі не робити.

Просто людина повинна усвідомлювати, що вони не надто суттєві і відмова від них на користь справ з 1 і 2 квадранта, якщо це необхідно, повинен бути легким і природним.

Квадрант D: неважливі і нетермінові справи

У цьому блоці повинні бути присутніми справи, не приносять людині ніякої користі. Як правило, ними потрібно займатися в останню чергу, або ж зовсім не звертати на них уваги. Але забувати про них зовсім теж не слід.

До цієї групи можуть належати такі справи, як перегляд телевізора, незначні телефонні розмови, безглузду переписку в соціальних мережах, затягивающиеся чаювання і багато іншого.

Виховання працьовитості

Для того щоб позбутися від прокрастинації, потрібно свідомо виховувати в собі працелюбність. Напевно вам знайома формула: успіх породжує успіх.

Виходячи з цього, людині слід підтримувати позитивний настрій, знаходячи в будь-якому попередньому кроці приємні наслідки. Більш того, їх можна і потрібно робити стимулом для подальшої активної діяльності.

Кажучи простими словами, себе треба нагороджувати за успіхи і підтримувати відчуття власної повноцінності. Також необхідно усвідомлювати, що втеча від неприємних переживань і бажання гранично полегшити своє життя за рахунок розваг, нічим не обґрунтовано і лише посилює прокрастинацию.

Оскільки ж неприємними переживання стають тільки тоді, коли людина сам їх так оцінює, йому слід вчитися отримувати задоволення від роботи і уникнути незадоволення від оцінки її кількості.

Щоб позбутися від почуття нав’язування обов’язків ззовні, слід замінювати формулювання «Я зобов’язаний» на «Я вибираю». Тобто ви свідомо перетворюєте обов’язок акт доброї волі. У такому разі прокрастинація вам буде не страшна.

Наприклад, ви дуже любите пити каву, що займає у вас в середньому 15 хвилин. Так ось випивши його в 9 ранку, поставте собі за мету продовжити це приємне заняття в 12 годин.

Тобто центральне місце в такому розкладі займають справи з перервами на відпочинок, а відпочинок, перемежовується зі справами. Це дуже дієва методика.

 • Планування справ

У боротьбі з прокрастинацією величезну роль відіграє планування справ. Джон Перрі – професор філософії з Стенфорда, – ввів поняття «структурованою прокрастинації».

Згідно його теорії, прокрастинацию можна не придушувати, а перетворити в підмога для роботи.

Оскільки більшість прокрастинаторів, отлынивая від важливих справ, все одно чимось займається, потрібно лише спрямувати їх діяльність в більш важливе русло, ніж, приміром, безглуздий перегляд інтернету або просте байдикування.

Професор Перрі пропонує вибудовувати структуру завдань так, щоб важливі і термінові справи, звичайно, стояли на чолі списку, але після них ішли трохи менш важливі, але, тим не менш, вимагають виконання роботи.

Завзятий прокрастінатор, природно, пропустить найважливіша справа, але зате замість цього виконає щось корисне, стоїть на другому місці.

Звичайно, структурована прокрастинація вимагає певної частки самообману, оскільки, по суті, являє собою підміну одних завдань іншими.

Однак якщо є категорія завдань, які людина відкладає наполегливо і постійно, то, щоб впоратися з прокрастинацією, треба обов’язково зрозуміти, що саме неприємного і нездійсненного є в цих справах.

Можливо, що ці завдання можна передати комусь іншому, або зробити так, щоб їх взагалі не потрібно було виконувати. Може бути, усвідомивши причину, людина зможе сам позбутися від прокрастинації. У будь-якому випадку, потрібно розглянути неприємні заняття глибше.

 • Розподіл зусиль

Ця техніка знайома всім спортсменам. Її суть полягає в тому, щоб навчитися розподіляти свої сили так, щоб все задумане було здійснено без надриву.

Цікавий факт, що в східних практиках справи, які плануються і не виконуються, прирівнюються до непосильної ноші. Енергія витрачається даремно, коли ми не здійснюємо те, що запланували, і плануємо те, чого ніколи не здійснимо.

Чим більше залишається незавершених справ, тим менше сил на те, щоб їх здійснити, і тим більше прогресує ваша прокрастинація. Тому суть техніки можна виразити наступними словами – не плануй вперед, якщо є незакінчені справи.

Перед тим як почати, розподіли свої сили заздалегідь, залишивши час на повний занепад сил. Тримай подих, щоб не стати загнаною конем.

 • Управління цілями

Наведені вище системи управління часом рекомендують для боротьби з прокрастинацією вибудовувати завдання по пріоритетам, причому ознаками особливої важливості може виступати як термін виконання, так і значимість завдання.

При цьому планування має здійснюватися на кількох рівнях-від глобального («цілі життя»), до конкретних планів на 3-5 років, на рік, на місяць, на найближчі дні.

На кожному з рівнів повинні бути визначені базові цінності, за якими можна буде визначити ступінь досягнення мети.

З точки зору прокрастинації це необхідно для того, щоб при виконанні будь-якої дії людина хоча б віддалено, в перспективі, являв, для чого (в масштабах всієї його життя) це робиться і на що впливає.

Людина вчиться розуміти, чого він хоче, чого домагається, що треба для цього зробити, кожна дія наповнюється для нього конкретним особистим змістом, у результаті він рідше відкладає по-справжньому важливі справи.

Висновки

Отже, прокрастинація, якщо говорити простими словами, – це постійне відкладання справ «на потім». В якості найбільш ефективних методів боротьби з прокрастинацією є:

 1. Розподіл справ (терміновість/важливість)
 2. Виховання працьовитості (не «я зобов’язаний», а «я вибираю»)
 3. Планування (всі записуйте)
 4. Розподіл зусиль (не стаєте загнаною конем)
 5. Управління цілями (від глобальних, до щоденних)

Якщо у вас є особисті, дієві способи боротьби з прокрастинацією – поділіться ними в коментарях.

Якщо вам сподобалася ця стаття – поділіться нею в соціальних мережах та підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *