Джуліан Ассанж

Джуліан Ассанж

Джуліан Пол Ассанж – австралійський журналіст, телеведучий, хакер і засновник міжнародної організації «WikiLeaks».

У 2006 р. він у великих обсягах оприлюднив надсекретну інформацію про шпигунських і корупційних схемах у вищих ешелонах влади, військових злочинах і таємниці дипломатії провідних держав.

В останні роки біографії Джуліан був змушений проживати в еквадорському посольстві в Лондоні, яке надавало йому політичний притулок.

Однак після того, як 11 квітня 2019 р. влада Еквадору позбавили його притулку, журналіст відразу ж був заарештований британською поліцією.

Отже, перед вами коротка біографія Джуліана Ассанжа.

Біографія Ассанжа

Джуліан Ассанж народився 3 липня 1971 року в австралійському місті Таусвилле. Його батько Джон Шиптон був будівельником і антивоєнним активістом. Мати Крістін Енн Хоукінс працювала художником-визуалистом. Батьки Джуліана розлучилися ще до його народження.

Пізніше мати майбутнього журналіста вийшла заміж за керівника пересувного театру Річарда Бретта Ассанжа, який і дав прізвище свого пасинка.

Оскільки робота вітчима Джуліана передбачала безперервні переїзди, сімейство змінило чимало місць проживання.

Дитинство і юність

Цікавий факт, що в дитинстві Ассанжу довелося поміняти 37 шкіл. У цей період біографії хлопчикові доводилося займатися самоосвітою, оскільки така часта зміна навчальних закладів не могла забезпечити його повноцінними знаннями.

Коли Джуліану Ассанжу виповнилося 9 років, його мати розлучилася з вітчимом і вийшла заміж за музиканта Гамільтона Лейфа. Незабаром у цьому шлюбі народився хлопчик. Проте цей союз також не проіснував довго. Пізніше з’ясувалося, що новий обранець жінки належав до секти «Сім’я».

Цікавий факт, що згідно з правилами адепти секти були зобов’язані віддавати своїх немовлят її керівнику. Ця новина стала справжнім шоком для матері Ассанжа.

Жінка швидко зібрала свої речі і з двома дітьми на руках втекла від чоловіка. Протягом 5 довгих років їй доводилося поневірятися по країні, щоб сховатися від можливих пошуків чоловіка.

Досягнувши зрілого віку, Джуліан серйозно захопився програмуванням, яке на той момент набувало все більшої популярності в світі. Незабаром він утворив організацію хакерів.

Пізніше Ассанж навчався в різних вузах, але закінчити жоден з них так і не зміг. Це пояснювалося тим, що всі інститути знаходилися під контролем спецслужб.

Знаючи про це, Джуліан просто не хотів бути в їх поле зору. Тим не менш, це не завадило йому стати професійним програмістом.

«Wikileaks»

У 1991 р. Джуліан Ассанж був заарештований разом зі своїми однодумцями за злом сервера канадської телекомунікаційної компанії Nortel Networks». Він зміг уникнути тюремного ув’язнення лише завдяки тому, що його дії завдали компанії невеликий збиток. Заплативши штраф, хакер опинився на волі.

Усвідомивши, до яких наслідків можуть привести його дії, Ассанж зайнявся законним програмуванням. Він почав працювати адміністратором перших інтернет-хостингів Австралії. Одночасно з цим хлопець писав програми, пов’язані з системою безпеки, а також розробляв програмне забезпечення для поліції.

Разом з матір’ю Джуліан організував проект по захисту прав дітей, викриваючи корумповані компанії. Про свою роботу він пізніше напише в книзі «Undergound». Однак найголовнішим проектом біографії Ассанжа став сайт «WikiLeaks», заснований у 2006 р.

На сайті Джуліан Ассанж розміщував надсекретні документи, які говорили про причетність до корупційних схем вищих представників влади. Опублікована інформація стала справжньою сенсацією. Матеріали безпосередньо стосувалися провідних політиків і організацій всього світу.

Варто зазначити, що найближчим партнером Ассанжа був німецький активіст Даніель Домшайт-Берг, який пізніше покинув проект. Цікавий факт, що Джуліан подбав про те, щоб документи було неможливо видалити після їх публікації в інтернеті.

Майданчиком для розміщення інформації була обрана шведська компанія «PRQ.se» гарантує, що сайт ніколи не буде заблокований за судовими вимогам.

В результаті за 10 років роботи «WikiLeaks» людство дізналося про сотні тисяч викриттів і секретних документах. Джуліан Ассанж пролив світло на війни в Іраку, Афганістані та Сирії.

Крім текстів, на сайті також розміщувалися і відеоматеріали. На них демонструвалися численні випадки розстрілів мирних жителів з боку американських військових, в різних гарячих точках.

Крім цього Ассанж опублікував засекречене листування керівництва ЦРУ, а також оприлюднив факти повномасштабного стеження спецслужб США за лідерами провідних держав. Про «WikiLeaks» дізналися у всьому світі в лічені дні.

Через 2 роки після відкриття сайту Джуліан удостоївся престижної премії «Amnesty International» за викриття корупційних схем в уряді Кенії. У 2010 р. видання «Time» назвав журналіста людиною року.

У 2013 р. на скандальному сайті з’явилися посилання для скачування секретних матеріалів. Цікавий факт, що загальний обсяг інформації перевищував 400 Гб. Ассанж попередньо закодував всі матеріали ключем і заявив, що у разі тиску на будь-якого учасника проекту він готовий оприлюднити ключ.

У 2016 р. на «WikiLeaks» з’явилися засекречені звіти ЄС по боротьбі з біженцями. Поряд з цим були названі прізвища відомих діячів, причетних до скандалу з «Панамськими документами». Виявилося, що всі вони використовували протизаконні офшорні схеми.

Переслідування

У 2010 р. влада Швеції завели кримінальну справу проти Джуліана Ассанжа. Його звинувачували у зґвалтуванні 2 дівчат. Заявивши про свою невинність, журналіст припустив, що справу могли сфабрикувати через публікації матеріалу, що стосується військових дій США на Близькому Сході.

Незабаром Інтерпол отримав ордер на арешт Джуліана. Перебуваючи в Лондоні, він здався владі, після чого суд ухвалив рішення звільнити його під підписку про невиїзд і заставу в £240 тис.

Після цього грошові рахунки австралійця заморозили, а обліковий запис «WikiLeaks» у системі міжнародних розрахунків «PayPal» піддали блокуванню.

Подібні заходи вжили «Visa» і «MasterCard». Потім цькування Ассанжа пішла з боку соцмереж – «Фейсбук» і «Твіттер». Всі підозрілі сторінки відразу ж блокувалися і вилучалися з публічного доступу.

У 2011 р. керівництво Великобританії зажадало від Ассанжа  екстрадицію до Швеції. У наступному році він оселився в посольстві Еквадору в Лондоні, оскільки влада цієї держави ще давно пропонували журналісту політичний притулок.

У посольстві Джуліан мав всі умови для повноцінного життя. Він проживав у просторому приміщенні, де знаходилися відповідні меблі, комп’ютер, фітнес і навіть спортивні тренажери.

Під час перебування в посольстві, британські спецслужби витратили $8 млн. на стеження за Ассанжем. Вони сподівалися затримати його до закінчення терміну давності позову, який мав настати в 2020 р. В свою чергу австралієць надав чимало фактів, які говорили про його невинність.

Перебуваючи в ув’язненні, Джуліан продовжував займатися журналістикою, а також працювати ведучим на телеканалі Russia Today. У 2012 р. відбувся перший випуск його авторської передачі «Світ завтра».

Джуліан Ассанж виступає з балкона еквадорського посольства, 19 серпня 2012 р.

У 2011 р. шотландське видавництво без дозволу Ассанжа випустило книгу «Несанкціонована автобіографія», в якій розповідалося про життя програміста. У 2012 р. в Австралії відбулася прем’єра фільму «Історія Джуліана Ассанжа», де йшлося про початок діяльності скандального журналіста.

Пізніше була знята картина «П’ята влада», присвячена біографії Ассанджа і його дітища – «WikiLeaks». Також про нього згадали в 500 серії відомого мультфільму «Сімпсони».

Джуліан Ассанж не раз просив представників ООН відновити справедливість щодо його справи. У підсумку, в 2017 р. справу проти хакера, відкриту шведської прокуратурою, було закрито.

У тому ж році у нього в гостях побував російський журналіст Володимир Познер. Він взяв у Ассанжа велике інтерв’ю, яке потім було показано на російському ТБ.

Особисте життя

Про особисте життя Джуліана Ассанжа відомо не так багато. За його словами, він перебував у шлюбі з дівчиною Терезою. В цьому союзі у них народився хлопчик Деніел. Подружжя розлучилося незабаром після народження сина, оскільки жінка побоювалася жити з хакером.

В результаті вихованням сина зайнявся сам Ассанж. Протягом наступних 14 років він виховував дитину і забезпечував його всім необхідним.

Однак після того, як на нього було відкрито кримінальну справу, журналіст був змушений перестати спілкуватися з сином. У Деніела залишилися хороші стосунки з батьком, якого він продовжує підтримувати і сьогодні.

У 2016 р. до Ассанжу прилітала знаменита актриса і модель Памела Андерсон. У пресі неодноразово з’являлися чутки про те, що між ними був роман. Однак є ця інформація правдивою – сказати складно.

Джуліан Ассанж сьогодні

11 квітня 2019 р. Ассанж був заарештований лондонською поліцією на території еквадорського посольства. При цьому влада Великобританії письмово пообіцяли не екстрадувати його в ті держави, де буде існувати загроза для його життя.

Раніше лідер Еквадору – Ленін Моренно, відмовив Джуліану в дипломатичному притулоку. Політик зізнався, що вважає поведінку програміста неповагою до його країни. Крім цього Морено розкритикував його за порушення міжнародних договорів з невтручання у внутрішню політику інших країн.

Після арешту Ассанжа посадили в ділянку Центрального слідчого відділу Лондона. Пізніше його справу розглянули в суді. В процесі засідання біля будівлі суду був організований мітинг на підтримку Джуліана. Тим часом Едвард Сноуден, якого активно підтримував засновник «WikiLeaks», назвав те, що відбувається «чорним днем для свободи преси».

Ассанжа заарештували у посольстві Еквадору 11 квітня 2019 р. Показує журналістам великий палець з поліцейської машини

Не залишився осторонь і Володимир Познер, який заявив, що Джуліана можуть передати владі США, незважаючи на гарантії Великобританії. Якщо це дійсно станеться, то в такому випадку Ассанжу загрожує багаторічний термін або навіть смертна кара.

Поки ж залишається тільки спостерігати за подіями і сподіватися, що правда і справедливість переможуть.

Фото Джуліана Ассанжа

Ассанж на прес-конференції в посольстві Еквадору в Лондоні (жовтень 2014 р.)

Якщо вам сподобалася коротка біографія Джуліана Ассанжа – поділіться нею в соціальних мережах. Якщо ж вам взагалі подобаються біографії видатних людей та цікаві факти з їх життя – підписуйтесь на сайт будь-яким зручним способом. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *