Озеро Байкал

Озеро Байкал

Озеро Байкал має тектонічне походження і знаходиться у Східному Сибіру. Воно є найглибшим озером на Землі і являє собою найбільший природний резервуар прісної води.

Байкал відрізняється унікальним різноманітністю флори і фауни. Місцеві жителі за його величезні розміри називають озеро Байкал морем.

У даній статті ми розглянемо унікальні особливості озера Байкал. Любителям природи взагалі і зокрема буде цікаво дізнатися про це унікальне надбання.

Глибина озера Байкал

Найбільша глибина озера Байкал становить 1642 метра, а середня глибина – 744,4. Площа Байкалу дорівнює 31 722 км2, а берегова лінія – 2000 км.

Особливості озера Байкал

Байкал розташований у сейсмологічній зоні, внаслідок чого його щорічно проходять сотні слабких землетрусів. Цікавий факт, що перетворення озера продовжується і в наші дні.

Тут переважають так звані байкальські вітри, що роблять серйозний вплив на місцевий клімат.

Величезний об’єм води впливає на атмосферу прибережних територій, що відбивається на погоду:

  • весна наступає на пару тижнів пізніше, ніж у сусідніх регіонах;
  • літо прохолодне;
  • осінь тривала;
  • зима не дуже холодна.

Два великих озера і багато дрібних струмків утворюють головний потік, що впадає в Байкал. Річки Баргузин і Селенга забезпечують найбільшу частину припливу в озеро, не рахуючи інших більш дрібних річок. Цікавий факт, що Ангара є єдиною річкою, що витікає з Байкалу.

Вода в озері насичена киснем. У холодну пору року вона набуває небесно-синій колір і володіє великою прозорістю. У теплу пору року вода має зеленуватий відтінок, внаслідок чого її прозорість дещо зменшується.

Взимку озеро Байкал покривається шаром льоду, на поверхні якого утворюється безліч багатокілометрових тріщин. Розколи супроводжуються оглушливим шумом, що нагадує вибухи артилерійських знарядь.

Завдяки утворенню тріщин морські істоти не відчувають кисневої недостатності. Сонячні промені, проникаючи через прозорий лід, сприяють зростанню водоростей, які виділяють кисень. Поверхня Байкалу замерзає майже повністю, за винятком витоку Ангари.

Де знаходиться озеро Байкал

Озеро Байкал на карті світу

Байкал як екосистема

В озері Байкал і на його узбережжі живуть близько 3500 видів тварин і рослин. При цьому вчені щорічно продовжують відкривати нові види. Цікавий факт, що близько 80% представників фауни є ендеміками, тобто живуть тільки тут.

У Байкалі водиться безліч цінної риби, такий як осетер, минь, харіус, таймень, омуль та інші. Цікаво, що 27 видів риб, що мешкають в озері, ніде більше не зустрічаються.

Якщо вірити розповідям місцевих аборигенів, то до 13 століття біля Байкалу проживали монголоязычные племена баргутов. Пізніше в районах Забайкалля почали розселятися буряти.

Згідно з офіційною версією, російською першовідкривачем озера був козак Курбат Іванов. Перші російськомовні поселення почали утворюватися тут на рубежі 17-18 століть.

Скеля Шаманка на острові Ольхон на Байкалі

Загадки озера Байкал

З Байкалом пов’язано багато легенд і таємничих історій. Одні вірять в те, що тут знаходиться знаменитий ящик Пандори, інші вважають, що води Байкалу зберігають зникле золото Колчака, а треті і зовсім стверджують, що над озером періодично літають загадкові об’єкти.

Вченим вдалося виявити на дні озера чимало метеоритів і дивних підводних каменів, розташованих лінійним чином. Не менш цікавий і крижаний покрив Байкалу, який має унікальну форму, не схожу ні на яку іншу. Крижані сопки зовні нагадують намети з отворами, розташованими із зворотного від берега боку.

Цікаво, що фотозйомка Байкалу з супутника зафіксувала темні кільця. Фахівці припускають, що вони утворюються внаслідок підйому глибинних вод і збільшення температури води.

Станом на сьогодні наукове співтовариство не може прийти до єдиного висновку щодо походження Байкалу. Деякі вважають його досить молодим, а інші, навпаки, стверджують, що озеро є старим.

Дослідження показують, що вік глибоководних частин коливається в районі 150 000 років, в той час як берегової лінії – не більше 8000 років.

Байкал не має ніяких очевидних ознак старіння, які простежуються у інших схожих природних об’єктів. Останнім часом з’явилася нова версія, згідно якої в майбутньому озеро може стати океаном.

Глибина Байкалу в порівнянні з глибинами Каспійського моря і озера Танганьїка

Рекреація і туризм на Байкалі

Найкращий період для відпочинку на Байкалі починається в середині липня і закінчується серединою серпня. В інший час тут переважає холодна і вітряна погода, хоча багатьох туристів це анітрохи не бентежить.

Варто відзначити, що навіть влітку на озері можуть дути холодні вітри і відбуватися різкі скачки температури.

Байкальська вода надзвичайно прозора

Найчастіше люди воліють відпочивати на Кругобайкальской залізниці, Піщаної бухті, селищі Листвянці, узбережжях Малого моря і Ольхона, а також неподалік від міста Сєвєробайкальськ.

Тому якщо у вас буде можливість відвідати озеро Байкал, то обов’язково скористайтеся нею. Ця поїздка запам’ятається вам на все життя.

Фото озера Байкал

Нижче ви можете подивитися кращі фото озера Байкал. Багато росіян, коли вперше знайомляться з цією визначною пам’яткою Росії, загоряються бажанням поїхати туди. Втім, це і не дивно.

озеро байкал фото

озеро байкал фото

озеро байкал фото
Берег Байкалу
озеро байкал фото
Бухта Зміїна в Чівиркуйській затоці (Бурятія)
озеро байкал фото
Чайки в Чівиркуйській затоці
озеро байкал фото
Захід сонця у Новому Енхелуке (Бурятія)
Мовляв і маяк «Байкальської гавані»
Берег озера Байкал в районі селища Великі Коти
Мис Скеля Шаманка на острові Ольхон
Байкал взимку поблизу Листвянки
Берег Байкалу біля села Суха
Зимовий Байкал

Тепер ви знаєте, чим примітне російське озеро Байкал. Якщо вам сподобалася ця стаття – поділіться нею в соціальних мережах та підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *