У Європі все частіше трапляються масштабні повені: у чому причина природної аномалії

В останні роки все частіше фіксується виснажлива літня спека, але дослідники відзначають і іншу природну аномалію: повені в Європі стали більш руйнівними, а їх число збільшилося. Клімат планети змінюється, привносячи щось нове в кожен регіон. Для Європи це стали періодично повторювана літня спека і почастішали повені. Наскільки все змінилося?

Історія багатьох європейських держав досить добре задокументована, тому в руках дослідників виявився багатий матеріал, який дозволив з’ясувати, як часто траплялися повені в минулі історичні епохи і наскільки все змінилося в наші дні. Вчені проаналізували повені, які сталися за останні 500 років у найнесприятливіших паводкових регіонах. Було виділено приблизно 100 місць, де річки під час розливу виходили з берегів і призводили до затоплень сільськогосподарських угідь і поселень. Вчені зробили колосальну роботу, вивчивши дані про 10 000 повеней і виділивши ряд закономірностей. Так, наприклад, з’ясувалося, що в європейській історії існували періоди протяжністю 20-50 років, які відрізнялися частими повені і які збігалися з незначним похолоданням клімату. Вони змінювалися такими ж по протяжності періодами, коли все було благополучно і люди не страждали від буйства стихії. При цьому дослідники відзначають, що повені спостерігалися не по всій Європі, а в кожен період відзначалися в одному регіоні, наприклад, в Скандинавії або на території Піренейського півострова. Зрідка повені охоплювали всю Центральну Європу або всю Східну. Але в останні десятиліття ці закономірності стали порушуватися.

Вчені відзначають, що з 1990 по 2016 рік від повеней страждала Центральна і Західна Європа — це дуже великий регіон, і раніше таких великих за площею повеней не спостерігалося. Збільшилася як частота повеней, так і їх інтенсивність. Більш того, всі ці катаклізми відбуваються не на тлі похолодання, а на тлі потепління клімату.

Вчені використовували комп’ютерне моделювання, щоб з’ясувати, з чим пов’язані часті і сильні повені. Швидше за все, мова йде не про зміни в циркуляції атмосфери, а про велику кількість вологи, яка потрапляє в повітря в результаті нагрівання поверхні океану і випаровування води, формуючи низку потужних північноатлантичних циклонів. Рухаючись в східному напрямку, вони обрушуються на Європу, приводячи до підвищення рівня води в річках, як на Заході, так і в центрі регіону. Попередні висновки такі: зайвий прогрів океані в районі Північної Атлантики призводить до того, що в Європі все частіше спостерігаються інтенсивні опади, що призводять до повеней. Що стосується Східної Європи, то тут вплив атлантичних змін майже не простежується — потужні циклони витрачають всі свої сили під час просування на схід.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *