Алергічний стоматит: симптоми і лікування

Алергічний стоматит являє собою запальний процес, що розвивається в слизовій оболонці ротової порожнини у відповідь на контакт з будь-яким алергеном. В основі розвитку такого захворювання лежать імунопатологічні реакції, обумовлені повторним впливом речовини, на яке є підвищена чутливість. Дана патологія нерідко має важкий перебіг і досить непросто піддається лікуванню.

Поширеність алергічного стоматиту серед населення дуже висока. Він займає одну з лідируючих позицій серед всіх алергічних захворювань з боку ротової порожнини. При цьому будь-якої залежності від віку чи статі не простежується. Варто зауважити, що найчастіше така патологія є результатом контакту з провокуючим фактором зовнішнього середовища. Однак іноді вона може виступати в якості прояву іншої наявної хвороби, наприклад, многоморфної еритема або склеродермії.

Виникнення алергічного стоматиту може бути пов’язано, як з безпосереднім контактом слизової оболонки ротової порожнини з алергеном, так і з його проникненням в організм. Найбільш часто дане захворювання виступає як прояв системної алергії, наприклад, на продукти харчування, лікарські препарати, пил і так далі. Дещо рідше таке запалення розвивається при використанні зубних паст або засобів для полоскання рота, на які є підвищена чутливість. Крім цього, нерідко в якості провокуючого фактора виступають протези зубів, що встановлюються в ротову порожнину.

Існує ряд моментів, які значно підвищують ймовірність формування такої патології. Помічено, що алергічний стоматит значно частіше виникає у людей, що мають які-небудь проблеми з шлунково-кишковим трактом, наприклад, гастрит або панкреатит, а також у осіб з різними ендокринними порушеннями, наприклад, з цукровим діабетом. Наявність карієсу або хронічного тонзиліту також створює сприятливі умови для розвитку цього патологічного процесу.

Варто зауважити, що тяжкість запалення в слизовій оболонці ротової порожнини багато в чому залежить від того, чи є у людини будь-які супутні алергічні захворювання. У осіб з бронхіальною астмою, екземою або атопічним дерматитот лікування даного патологічного процесу проводиться значно довше. Як ми вже говорили раніше, алергічний стоматит може протікати і спільно з іншими системними патологіями. Як приклад можна привести системний червоний вовчак.

Класифікація і симптоми алергічного стоматиту

симптоми алергічного стоматиту

В класифікацію даного захворювання включені кілька його різновидів: катаральна, катарально-геморагічний, бульозна, ерозивний і виразково-некротична. Найбільш легкої і сприятливим в плані прогнозу є катаральний різновид. Він характеризується розвитком поверхневого запального процесу, що супроводжується набряком і гіперемією слизової оболонки. Симптоми катарально-геморагічного різновиду точно такі ж. Однак при огляді виявляється петихіальнаий геморагічний висип.

Бульозний різновид супроводжується утворенням на слизовій оболонці ротової порожнини напружених міхурів, всередині яких міститься серозна рідина. Такі бульбашки можуть розкриватися, а на їх місці залишаються болючі ерозії, покриті фібрином. При ерозивному різновиди в роті з’являються множинні везикули, які також лопаються з формуванням ерозій. Найважчим є виразково-некротичний різновид. У ротовій порожнині виявляються ерозовані поверхні і виразкові дефекти, які покриваються сірим некротичним нальотом.

Крім цього, такий патологічний процес може протікати у вигляді сповільненої або негайної алергічної реакції. Відмінність полягає в тому, що симптоми алергії негайного типу з’являються безпосередньо відразу після контакту з провокуючим фактором. При алергічній реакції сповільненого типу клінічна картина формується за умови повторного впливу алергену. Найчастіше це зустрічається при алергії на зубні протези. Людина може ходити з ними кілька місяців, а потім у неї раптово розвивається запальний процес.

Клінічна картина при алергічному стоматиті може бути найрізноманітнішою. Це безпосередньо залежить від того, в якому різновиді він протікає. При катаральному різновиді хвора людина скаржиться на відчуття сухості в роті, дискомфорті і хворобливості під час їжі, відчуття свербежу та поява незвичайного присмаку в ротовій порожнині. Аналогічні прояви зустрічаються і при катарально-геморагічному різновиди.

Бульозний різновид супроводжується більш вираженою хворобливістю. Особливо інтенсивною вона стає при утворенні ерозій. При цьому клінічна картина може доповнюватися симптомами, що вказують на загальну інтоксикацію організму, наприклад, помірним підвищенням температури тіла, загальною слабкістю і нездужанням. Найяскравішими проявами характеризується виразково-некротичний різновид. Хвора людина скаржиться на дуже сильний біль у роті, підвищене виділення слини, високу лихоманку і збільшення під нижніми щелепами лімфатичних вузлів.

Діагностика і лікування запалення

лікування алергічного стоматиту

Дане запалення діагностується на підставі огляду хворої людини і додаткових методів дослідження. Вони представлені хіміко-спектральним аналізом слини, визначення водневого показника (pH), гальванометрією і біохімічним аналізом слини. Крім цього, необхідно провести ряд алергологічних проб.

Для лікування алергічного стоматиту в першу чергу необхідно усунути провокуючий фактор. Застосовуються антигістамінні препарати, антисептичні та місцевоанестезуючі засоби, а також топічні глюкокортикостероїди і ранозагоювальні препарати.

Профілактика алергічного стоматиту

З метою профілактики даного захворювання необхідно уникати контакту з речовинами, на які є алергія, дотримуватися гігієни ротової порожнини, а також своєчасно усувати наявні проблеми з зубами і яснами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *