Артеріальна гіпертензія

Артеріальна гіпертензія

Кожен раз, коли людина перевіряє свій кров’яний тиск, він отримує два числа, наприклад, значення тиску в 130/85. Ці цифри говорять вам про те, як сильно кров тисне на стінки артерій, коли вона тече по судинах тіла. Більш висока цифра, яка називається систолічним тиском, вказує на силу, що давить на кровоносні судини, коли серце скорочується. Нижня цифра, яка називається діастолічним тиском, показує силу, коли серце розслаблюється.

Норми тиску: спосіб життя

Незалежно від того, чи є людина картковим гравцем або тенісистом, здорове кров’яний тиск знаходиться нижче 120/80. Між здоровими і хворими цифрами немає єдиної кордону, але більшість лікарів погоджуються з тим, що серед людей до 59 років показник артеріального тиску вище 140/90 є високим кров’яним тиском, у людей 60 років і старше показник 150/90 вимагає медичного контролю.

В цих діапазонах і серце, і артерії занадто сильно напружуються для прокачування крові по судинах. Цей стан називається гіпертонією, гіпертензією, або високим кров’яним тиском, і воно зачіпає приблизно одного з трьох дорослих людей в країні.

Навіть якщо артеріальний тиск становить 120/80, людина все одно повинен стежити за ним. Згідно з рекомендаціями Національного інституту серця, легенів і крові (NHLBI), якщо кров’яний тиск коливається між 120-139/80-89, стан вважається предгіпертензією.

Цій категорії пацієнтів потрібно регулярно займатися спортом, їсти багато фруктів і овочів і вести здоровий спосіб життя, щоб кров’яний тиск не піднімався ще сильніше. А дослідження, опубліковані в «Архіви внутрішньої медицини», дають ще більше підстав серйозно ставитися до предгипертензии. За даними досліджень, близько 9% смертей щороку, а також 6,5% випадків перебування в стаціонарах провокуються предгіпертензією.

Чи небезпечна гіпертензія?

Гіпертензія є основною причиною деяких із найбільш небезпечних захворювань в нашій країні. Порівняно з людиною з нормальним артеріальним тиском, у людей з гіпертензією ймовірність розвитку серцевих захворювань більш ніж в два рази вище, а ймовірність інсульту в шість разів вище. Високий тиск може викликати сліпоту, а також серйозно пошкодити нирки.

Що викликає гіпертензію?

У жінок високий кров’яний тиск розвивається під час вагітності або із-за дисбалансу гормонів, у всіх людей — за серйозних захворювань, таких як запалення нирок, ураження судин, атеросклероз. Але у більшості людей гіпертензія не може бути пов’язана з однією причиною. Лікарі знають, що деякі фактори роблять артеріальну гіпертензію набагато більш ймовірною. Сімейна історія гіпертонії подвоює шанси на формування артеріальної гіпертензії.

Високий кров’яний тиск також частіше зустрічається у літніх людей. Кожен, хто не займається спортом, має надлишкову вагу, п’є занадто багато алкоголю або, в деяких випадках, їсть занадто багато солі, схильний до ризику розвитку гіпертензії.

Всупереч поширеній думці, кава не сприяє гіпертонії, принаймні, у жінок. Дванадцятирічну дослідження, в якому взяли участь більше 150 000 жінок, опубліковане в Журналі Американської Медичної асоціації (JAMA), показало, що ні кави з кофеїном, ні кава без кофеїну не сприяють тривалій гіпертензії і, як не дивно, вживання кави може фактично зменшити її ризик.

Однак дослідження попередило, що інші напої з кофеїном, такі як безалкогольні напої і чай, мабуть, збільшують ризик гіпертонії.

Стрес може тимчасово підвищити кров’яний тиск. Наприклад, деякі люди відчувають короткочасне підвищення тиску, коли вони відвідують кабінет лікаря. Коли справа доходить до контролю артеріального тиску, стрес є набагато менш важливим фактором, ніж дієта або фізичні вправи.

Однак, якщо людина постійно відчуває сильний стрес, корисно вивчити такі заходи по зниженню стресу, як йога, прогресивна релаксація і медитація.

Як визначити наявність гіпертензії

Багато людей з артеріальною гіпертензією навіть не знають, що вона у них є. Артеріальний тиск звичайно підвищується поступово, і пацієнт навряд чи помітить якісь симптоми, навіть якщо тиск підніметься до небезпечного рівня.

Ось чому важливо регулярно перевіряти тиск, навіть якщо людина почуває себе добре. Якщо у пацієнта завжди було нормальний кров’яний тиск, треба перевірятися у лікаря кожні два роки. Якщо останнє значення було занадто високим, або якщо вік, спосіб життя або сімейна історія ставлять людину під загрозу захворювання, потрібно перевіряти тиск і загальний стан здоров’я не рідше одного разу на рік.

Як потрібно підтримувати нормальний кров’яний тиск?

Якщо у пацієнта вже виставлена артеріальна гіпертензія, або потрібно просто знизити тиск, деякі зміни в здоровому способі життя можуть мати велике значення в стабілізації стану:

Потрібно залишатися активним. Будь-які регулярні вправи, які прискорює серцебиття, наприклад, швидка ходьба, можуть знизити кров’яний тиск і зміцнити серце. Артеріальний тиск трохи піднімається під час тренування, але в підсумку знижується під час відпочинку.

Однак силові вправи, такі як підняття важких речей, можуть призвести до тривалого підвищення артеріального тиску. Якщо потрібно нарощувати силу, важливо використовувати помірні ваги. Якщо людина довго не займався спортом, потрібно порадитися з лікарем.

Їсти менше насичених жирів. Якщо людина любить гамбургери, сир і незбиране жирне молоко, застосування низькокалорійної дієти з низьким вмістом холестерину, ймовірно, знизить кров’яний тиск, принаймні, трохи.

Що ще більш важливо, перехід на більш здорову дієту виразно допоможе запобігти закупорці артерій і серцеві напади. «Хороші» жири, такі як оливкове масло і омега-3 жирні кислоти в рибі, корисні для серця.

Відмова від шкідливих звичок. Сигарети можуть пошкодити серце і артерії і значно збільшити ризик серцевого нападу та інсульту. Людина, якій вдається знизити кров’яний тиск, але який все ще курить, виграв тільки половину битви.

Підтримувати здоровий вагу. Кров’яний тиск має тенденцію підвищуватися в міру утворення зайвої ваги. Огрядні люди з гіпертензією можуть зменшити свій тиск на 5 мм. рт.ст на кожні два втрачені кілограми.

Їсти більше свіжих овочів і фруктів. Більшість фруктів і овочів містять калій, мінерал, який знижує кров’яний тиск. Апельсиновий сік, томатний сік, банани та картопля мають високий вміст калію; деякі дослідження показали, що вживання двох бананів в день може значно знизити кров’яний тиск. У добу рекомендується близько 400 г плодів.

Урізати сіль. Ця порада не для всіх. Близько 58% людей з високим кров’яним тиском чутливі до кількості солі. Решта навряд чи знизять свій тиск, з’ївши менше солі. Найкращий спосіб дізнатися, чи чутливий человк до солі, — це поговорити з лікарем про те, щоб спробувати дієту з низьким вмістом солі протягом двох тижнів, щоб дізнатися, падає тиск.

Потрібно пам’ятати, що запаковані страви, консерви і фаст-фуди, можуть бути набагато більшими джерелами солі у вашому раціоні, ніж солонка.

Мінімум алкоголю. Один алкогольний напій, близько 100 г вина в день може знизити кров’яний тиск і захистити серце, але вживання більшої кількості підвищить кров’яний тиск. Федеральні агентства охорони здоров’я кажуть, що розумним обмеженням є дві порції алкоголю в день для чоловіків і одна в день для жінок.

Порція визначається, як кількість алкоголю в 0.33 л звичайного або світлого пива, 100 г вина і 30 г міцних напоїв. Алкоголізм сам по собі також може бути причиною гіпертонії.

Відслідковувати свій тиск. Люди з гіпертонією повинні стежити за своїм станом. Якщо є тяжка артеріальна гіпертензія, потрібно періодично використовувати домашній монітор артеріального тиску. Повторюючи вимірювання в розслабленій обстановці, визначається середнє тиск і оцінюється, працюють зміни способу життя.

Потрібно лікування депресії або хронічної тривоги. Відомо, що депресія і неспокій можуть більш ніж подвоїти ризик розвитку високого кров’яного тиску. Необхідні препарати седативної плану і немедикаментозні антистресові заходи.

Як лікується гіпертонія?

Перш ніж виписати рецепт на ліки, лікар, ймовірно, спробує вирішити проблему з високим тиском за рахунок зазначених вище рекомендацій: порадить регулярно займатися фізичними вправами, скинути зайву вагу і скоротити кількість насичених жирів, алкоголю і, можливо, солі.

Якщо кров’яний тиск залишається високим, можливо, прийшов час подумати про прийом ліків. Обов’язково обговорити зі своїм лікарем можливі побічні ефекти і лікарські взаємодії. Всі препарати від гіпертонії завжди повинні супроводжуватися переходом на здоровий спосіб життя. Займаючись спортом і правильно харчуючись, можливо контролювати свій артеріальний тиск, не приймаючи ліки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code