Холтер (моніторинг серця ) — опис процедури і показання

Холтерівське моніторування призначають за медичними показаннями. Як проходить моніторинг серця по Холтеру, що це дає лікарю і пацієнту, важливо знати до проведення процедури. По суті це те ж ЕКГ, але знімаються його показання датчиками протягом доби.

Що таке холтер серця

Добовий моніторинг за методом Холтера відноситься до важливих діагностичних процедур. Датчики, що закріплюються на тілі пацієнта, записують на комп’ютері електричну серцеву активність протягом доби. Для цього всі дроти від датчиків приєднані до портативного пристрою, який пацієнт носить при собі увесь час обстеження.

Розшифровку Холтер моніторингу серця на наступний ранок робить фахівець, і пацієнт за отриманими результатами розуміє, що це таке за обстеження, яку інформацію воно принесло лікаря.

Призначають таку діагностику зазвичай кардіолог або аритмолог. Коли звичайне ЕКГ показує, що серце пацієнта працює без відхилень від норми, але людина продовжує скаржитися на неприємні симптоми і біль, лікарі бачать, для чого потрібен Холтер моніторинг серця, що це таке за дослідження, і які дані фахівець передбачає від нього отримати.

Показання холтерівського обстеження

Відсутність інформативних показників на звичайному ЕКГ, продовження скарг хворої людини на задишку, болі, перебої в ритмі серця, стають першими причинами, за якими кардіолог призначає процедуру, пояснює, як підготуватися до її проведення.

Основні симптоми при призначенні Холтер – моніторингу:

 • ниючі болі в області серця з палінням;
 • стійка тахікардія при низькому артеріальному тиску;
 • часті запаморочення при підйомі з ліжка, в русі;
 • задишка незрозумілого походження;
 • часті непритомності, переднепритомні стани.

При цьому ЕКГ показує норму роботи серця, а симптоматика продовжує наростати. У такій ситуації кардіологи призначають проведення моніторингу за методом Холтера. Дослідження не проводиться в жіночі дні.

Як проводиться обстеження

Процедура проведення обстеження за методом Холтера проста. Пацієнту треба роздягнутися до пояса, медпрацівник при необхідності збриває на шкірі волосся в місці кріплення датчиків, знежирює ці місця спиртовим розчином. Потім на підготовлені місця медсестра закріплює одноразові електроди, схожі з тими, що застосовуються на звичайній ЕКГ.

Кожен електрод проводами кріпиться до зчитувального пристрою на батарейках, як видно на фото. Воно записує електричну серцеву активність і зберігає дані у вбудованій пам’яті.

холтер що це таке

Пристрій зчитування закріплюють на тілі людини поясом, його можна носити в кишені, якщо це зручно в одязі. Стає зрозуміло, як проходить процедура.

З встановленими датчиками пацієнт проводити день в звичайному режимі. Іноді лікар просить пацієнта в якийсь час виконати фізичні вправи, або зайти на полегшену тренування в зал ЛФК. Холтер моніторинг серця оцінює реакцію організму на фізичне навантаження, час відновлення. Лікар просить вести щоденник дня, де обстежувана людина зазначає, що він робив, в який час.

У щоденнику відзначаються:

 • прийом ліків;
 • прийом їжі;
 • час денного відпочинку і нічного сну;
 • емоційні зриви;
 • різні за активністю дії – прогулянка, перегляд телепередач.

Якщо в ході дослідження пацієнт відчуває запаморочення, напад тахікардії, це все треба вносити в щоденник із записами точного часу. Всі дії протягом дня записуються з точною вказівкою часу.

Ранок наступного дня пацієнту знімають датчики і прилад, одноразові електроди викидають, пристрій лікар підключає до комп’ютера, щоб переглянути і розшифрувати отримані показники.

Як підготуватися до процедури

Особлива підготовка не потрібна. Треба попередити лікаря, які ліки і в який час приймає пацієнт, дізнатися, чи можна виконувати звичну гімнастику або заняття в тренажерному залі. Треба буде протягом дня стежити, щоб в рухах не відклеювалися електроди, не від’єднувалися дроти від приладу фіксації даних.

В день дослідження пацієнту треба дотримуватися правила:

 • одягати одяг з натуральних тканин. Кращий варіант-обтягуюча футболка, під нею електроди не зможуть відкріпитися від тіла. В ній бажано і спати вночі. Синтетичні тканини електризуються, це спотворює показання приладу;
 • одяг вище пояса не може містити елементів з різних металів; треба на цей день зняти сережки, ланцюжки, кільця;
 • не допускати переохолодження і перегрівання приладу;
 • не приймати з приладом душ і пропустити заняття в басейні;
 • не можна покласти прилад на вібруючу поверхню;
 • перебувати далеко від електротехнічного обладнання;
 • відмовитися від використання ноутбука, відключити мобільний телефон, не підходити близько до мікрохвильової печі;
 • не проходити в цей день фізіопроцедури, рентгенівське обстеження;
 • лягаючи відпочивати, прилад треба покласти поруч так, щоб уві сні не придавити його.

Якщо обстеження проводиться дітям, то за виконанням правил підготовки та проведення дослідження обов’язково стежать батьки.

Холтер і ЕКГ серця — що краще

Добове моніторування по Холтеру дає великі показники роботи серця протягом доби, зі зміною умов і дій пацієнта. Завдяки цьому методу кардіологи отримують відомості, яких не дає звичайна ЕКГ.

В ході простий електрокардіограми пацієнт спокійно лежить, апарат не бачить змін діяльності серця в хвилюванні, з фізичним навантаженням. Саме ці показники дають розгорнуту клінічну картину хвороби, виявляють будь-які патології серця. ЕКГ дає відомості про порушення ритму, харчування серця, проходження електричних блокад, якщо вони відбулися під час запису даних.

холтер екг

Моніторинг за Холтером більш достовірний і інформативний метод, що має великий параметр аналізу протягом доби, або до 7 днів, якщо таке обстеження призначено лікарем. Реєстратор Холтера фіксує непостійні порушення роботи серця. Гідність нових моделей приладів Холтера – додатковий контроль артеріального тиску протягом доби.

Обидва методи виявляють патології міокарда. Відмінність методик пояснює доцільність їх використання в різних ситуаціях. Тому ЕКГ вважається ексрес-методом оцінки стану пацієнта, а добовий моніторинг – найбільш інформативною методикою обстеження людини.

Протипоказання

Дослідження функцій серця за методом Холтера – безболісне і безпечне. Не має ніяких протипоказань. Єдиний медотвод – гостре запальне ураження поверхні шкіри на грудній клітці.

Вид

Сьогодні використовуються кілька видів моніторингу по Холтеру:

 1. Фрагментарний, реєструє аритмію, проводиться амбулаторно. Відчуваючи погіршення самопочуття, пацієнт натискає кнопку пуску рекордера, він починає запис ЕКГ. Цей же апарат використовується в режимі постійної дії.
 2. Реєстратори постійного запису. Підключаються пацієнтові від 1 до 3-х діб. Аналізують функції шлуночкового комплексу, мають вбудовану функцію передачі даних фахівцеві діагносту для швидкої розшифровки.
 3. Імплантуються реєстратори, провідні запис кілька місяців.

Найчастіше використовується реєстратор постійного запису, який кріпиться на тілі пацієнта від 1-го дня до тижня.

холтерівське моніторування

Безпека процедури

З реєстратором Холтера контролюють роботу уживленого раніше кардіостимулятора, його використовують у вагітних і годуючих жінок, він інформативний в дитячому і літньому віці, з будь-якими супутніми захворюваннями. Ні в якій ситуації не викликає побічних ефектів. Відсутній ризик ураження електричним струмом від реєстратора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *