неврома мортона

Як лікувати неврому Мортона і що це таке

Розростання нервової тканини, розташованої на підошві ноги, між 3-и і 4-м пальцями, називається невромою Мортона. Що це таке? Це фіброзне доброякісне новоутворення зазвичай вражає одну ногу, рідко – обидві відразу.

Клінічна картина

Прогресування патології при невроме Мортона дає сильні болі – що це таке і як лікувати знають невропатологи, ортопеди, хірурги.

При цьому захворюванні порушується нервова провідність, пропадають рефлекси. Неврома Мортона по МКБ 10 закодована під шифром м 20.1, коли патологія викривляє великий палець, або під кодом м 77.4, якщо розвивається метатарзалгія стопи. Різні види прояву невроми Мортона вимагають різного терапевтичного підходу.

Зовнішні прояви невроми Мортона

Захворювання проявляється у вигляді потовщення нерва на підошві, це супроводжується сильними болями, різко обмежує людину в пересуваннях. Коли у лікарів з’являється підозра на розвиток метатарзалгии Мортона, це говорить про пухлинному новоутворенні нервової тканини, що викликає сильні болі в плеснових зчленуваннях.

Таку форму невроми лікують онкологи, незважаючи на те, що новоутворення вважається доброякісним.

неврома мортона cимптоми

При ураженні підошовного нерва, що відповідає за нервову провідність в пальцях, неврологи виділяють певні форми патології:

 • стопа Мортона, відрізняється недостатнім розвитком метатарзальної кісткової тканини, через що другий палець приймає форму молотка;
 • міжпальцева неврома на підошві – патологія в чистому, «хрестоматійному» вигляді.

Як лікувати неврому Мортона, доведеться дізнатися на прийомі у невропатолога. Відзначається, що найчастіше неврома вражає ноги молодих жінок. Невропатолог визначає патологію в міжпальцевому просторі у третього пальця. Тут наростає ущільнення тканин з сильними болями.

По анатомії на цій ділянці стопи нерв ділиться на гілки, що прямують до бічних поверхонь пальців, біль розходиться саме в цих напрямках. За відгуками пацієнтів, які зіткнулися з невромою Мортона, вони вже знають, що це таке і як лікувати патологію, щоб не довести хворобу до операції.

Захворювання не загрожує життю людини, але приносить йому дискомфорт, сильні болі, обмеження рухів. Треба своєчасно звертатися до лікарів, проводити необхідну діагностику, лікувати неврому, щоб уникнути хірургічного втручання.

неврома мортона cимптоми

Причини ураження підошовного нерва невромою Мортона

Зайве навантаження на стопи – основний фактор, що провокує розвиток невроми Мортона на підошовному нерві.

Основні причини розвитку патології:

 • звичка ходити на високих підборах;
 • зайва маса тіла, що призводить до постійних навантажень на ступні ніг;
 • порушення постави;
 • довгий інфекційне захворювання;
 • потреба довго стояти або довго ходити, пов’язана з виробничою необхідністю;
 • спортивні заняття, основа яких – упор на ступні.

Пізніше звернення до лікаря призводить до розвитку серйозних ускладнень. Дискомфорт і болі в ногах приносить багато незручності, і не треба їх терпіти, треба вчасно йти на прийом до невролога, хірурга.

Вважається, що своєчасно діагностовану неврому Мортона, коли лікарі переконуються, що це таке, можна вилікувати і в домашніх умовах. Це захворювання є досить поширеним, розроблені терапевтичні, неврологічні та хірургічні тактики лікування.

неврома мортона лікування

Групу ризику становлять пацієнти з діагностованими захворюваннями:

Ці захворювання ведуть до обмеження нервових закінчень, через що утворюються набряки, відбувається патологічний ріст оболонки нервових волокон. Їм стає складно вміщатися між зв’язками ступні.

Симптоми невроми Мортона

Початок захворювання проявляється слабким відчуттям здавлювання в зоні 3-го і 4-го пальців. Вже такий симптом повинен насторожити людину, показати йому, що в роботі ноги стався збій. При подальшому розвитку хвороби симптоми поступово наростають.

Основні симптоми:

 • болі, печія, втрата чутливості в області 3-го і 4-го пальців;
 • сильні болі в ступні, у всіх пальцях;
 • зміна ходи;
 • оніміння ніг;
 • важко ходити на високих підборах, при зміні взуття дискомфорт проходить.

Запущене захворювання характеризується болями навіть у спокої. За відгуками пацієнтів, вони порівнюють ходьбу в незручному взутті, ніби йдеш по вістрям каменів.

неврома мортона cимптоми

Діагностика та лікування невроми Мортона

Перший крок пацієнта – похід до терапевта, він оглядає стан ноги, ставить діагноз. Підозрюючи патологію, терапевт направляє на консультацію до невролога, ортопеда, ревматолога, судинного хірурга.

Діагностується неврома Мортона обстеженнями:

 • пальпація;
 • рентгенографія;
 • КТ, МРТ;
 • УЗД.

За результатами обстеження лікарі направляють лікування на те, щоб прибрати тиск на уражені нервові тканини. Пацієнт для цього змінює свій стиль взуття, вибирає моделі з розширеними носами, невеликим каблуком.

Консервативне лікування включає місцеві блокади Ібупрофену, Диклофенаку, Індометацину, Кетарола, Німесуліду. Важкий стан ноги вимагає обколювання гормональними препаратами, тут використовуються Дексаметазон, Гідрокортизон. Лікування хвороби Мортона медикаментами заспокоює болі тільки місяці через 3 після терапії.

неврома мортона мазь

Лікують неврому фізіопроцедурами:

 • магніт;
 • електрофорез;
 • УВТ;
 • масаж;
 • голковколюванням.

Якщо хвороба знаходиться в занедбаному стані, її прогрес зупиняють тільки операцією. Хірурги пропонують розкрити плесновий канал, розсікти або видалити неврому. Всі операції проводяться під загальним наркозом.

Хірургічні методи:

 1. Видалення невроми.
 2. Розсічення зв’язки, після цієї операції ймовірні рецидиви.
 3. Видалення невроми Мортона лазером.
 4. Абляція невроми Мортона радіочастотним методом.

Рідкісні випадки запущеної хвороби вимагають штучно зламати кістки, щоб змістити її і звільнити здавлені нервові тканини. Така операція проводиться без розрізів, з рентген-контролем.

Неврома і невринома

Невринома наростає на клітинах нервових оболонок в периферичних зонах, на їх ровах, корінцях. У практиці невропатологів і хірургів зустрічаються поодинокими пухлинами або множинним потовщенням нервів. Ці утворення схильні переходити в форму злоякісної саркоми, чим і відрізняються від невроми.

Симптомами вони практично не відрізняються, різниця утворень показується тільки на діагностиці КТ, МРТ, УЗД. Тоді за лікування захворювання беруться онкологи. Невриноми проявляються щільними вузликами на дрібних нервових закінченнях. На найменший дотик відповідають різкими стріляючими болями. Їх розвиток повільний, супроводжується парестезією і в рідкісних випадках паралічем. Що це таке – невринома Мортона, і як її лікують, пацієнти дізнаються у онколога.

На ранніх стадіях утворення невриноми її лікують консервативно, з використанням тієї ж схеми, що і при терапії невроми, з тими ж препаратами. Радикальний метод видалення новоутворення використовується, коли лікарське лікування не дає ефекту.

неврома мортона народні методи лікування

Народні засоби лікування невриноми

Як доповнення до медикаментозної терапії, і після операцій лікарі рекомендують використовувати засоби народних цілителів. Але попереджають, що вони дають тільки тимчасове позбавлення від болю.

Рецепти цілителів:

 1. Полинові примочки. Свіжо зірване листя і м’які стебла полину розтирають в кашоподібну масу накладають на місце сильних болів, фіксують пов’язкою. Тримають до висихання.
 2. Змазування гусячим і нутряним свинячим жиром. Невелика кількість жиру втирають в місце болю, накладають пов’язку з зігріваючим ефектом. Можна залишати пов’язку на ніч. Вранці жир не змивають, а акуратно перуть його залишки вологою теплою тканиною.
 3. Гаряче розтирання. Готують суміш: сіль, суха гірчиця, пекучий перець в рівних пропорціях. Заливають 250 мл горілки, настоюють добу. На ніч розтирають ступню, надягають теплі шкарпетки.

Застосовують народні засоби в лікуванні невроми Мортона з дозволу лікаря. Компреси зігріваючого властивості не дозволені при гнійних і запальних процесах.

Тепер ви знаєте, що це за захворювання і як його лікувати — головне звернутися до лікаря вчасно!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *