бордоська суміш

Бордоська суміш: інструкція із застосування, як розводити

Бордоська суміш — один з найбільш ефективних і перевірених засобів у боротьбі з шкідниками і хворобами рослин. Ми розповімо, як розводити бордоську суміш і яке її застосування в садівництві. Цей препарат можна використовувати для плодових дерев і чагарників, для овочевих культур та для декоративних рослин.

Зараз з’явилося багато замінників бордоської рідини, наприклад, ХОМ, Купроксат, Абига–Пік та інші, але далеко не всі вони здатні захистити рослини від хвороб так добре, як це може бордоська суміш.

Склад бордоської суміші:

 • сульфат міді (мідний купорос) — токсична отрута для різних бактерій і грибів;
 • вапно негашене — є нейтралізатором окислювача, який допомагає рослинам уникнути опіків від застосування даного розчину.
бордоська суміш
Різновиди бордоської суміші

Застосування бордоської рідини

Бордоську рідину застосовують для лікування рослин від ряду захворювань, а також у профілактичних цілях проти багатьох збудників хвороб:

 1. Для таких культур, як яблуня, груша або айва бордоська суміш може використовуватися в якості засобу від плодової гнилі та парші, від чорного раку.
 2. Кісточкові культури, такі, як сливи, вишні, абрикоси або персики бордоська суміш рятує від коккомікозу, моніліозу, курчавості, плямистості.
 3. Ягідні кущі аґрусу, малини і смородини цим засобом обприскують для лікування антракнозу, іржі та плямистості.
 4. Для профілактики плямистостей садової суниці і малини також можна використовувати бордоську рідину.
 5. Для обробки пасльонових культур, наприклад, томатів і картоплі, готовий препарат може використовуватися для профілактики макроспоріозу і фітофторозу.
 6. Ріпчасту цибулю проти несправжньої борошнистої роси, іржі та гнилі обробляти бордоської рідиною можна лише ту, яку вирощується на ріпку. Якщо ж планується зрізати зелене перо, то використовувати цей засіб не можна.
 7. Буде ефективна бордоська суміш і для буряків. Тут це засіб допоможе проти несправжньої борошнистої роси, іржі та церкоспорозу.
 8. Бордоською рідиною проводять обробки гарбузових культур, таких, як диня, кавун або огірок. В цьому випадку препарат справляється з антракнозом, плямистістю листя і бактеріозом.
 9. Для декоративних чагарників і квітів засіб корисно в запобіганні і лікуванні плямистостей та іржі.
бордоська суміш
Бордоська рідина застосовується для догляду за рослинами

Мідь, що міститься в бордоській рідині, — це не тільки фунгіцид, але і корисний мікроелемент, в малих дозах необхідні рослинам для підвищення імунітету до різних грибкових хвороб.

Приготування бордоської суміші

Дуже важливо правильно приготувати засіб, так як в противному випадку можливе випадання осаду. Розводять розчин тільки в емальованому або пластиковому посуді, можна брати і скляний.

Ємності залізні, оцинковані та алюмінієві можна використовувати для приготування бордоської рідини.

Бордоська суміш суха
Бордоська суміш суха

Бордоська суміш 3%

У першій ємності розводять 300 г мідного купоросу і 1 літр гарячої води. В іншій посудині розводять 300-400 грамів вапна в 3-4 літрах гарячої води.

Потім кожен об’єм доводять до 5 літрів звичайною холодною водою. Вийшовше вапняне молоко пропускають через марлю, виливаючи його в чисте відро. Далі в цей розчин тонкою цівкою акуратно вводять розчин мідного купоросу. Необхідно все ретельно перемішати.

бордоська суміш розведення
Покрокове приготування 3% суміші

В результаті повинен вийти розчин яскравого блакитного кольору. Ніякого осаду у вигляді пластівців на дні посуду бути не повинно.

Бордоська суміш 1%

Щоб приготувати розчин такої концентрації, в одній ємності розводять в 1 літрі гарячої води 100 г мідного купоросу, доводять об’єм до 5 літрів холодною водою. Друга знадобиться ємність для розведення в 1 літрі гарячої води 120 грамів вапна. Обсяг також доводять до 5 літрів холодною водою.

Потім необхідно також обережно ввести невеликиим струменем розчин мідного купоросу у вапняне молоко, постійно помішуючи. Це засіб має вийти світло–блакитного кольору.

Щоб перевірити, чи не занадто багато міді в готовому препараті, можна в нього опустити звичайний залізний цвях. Якщо на ньому з’явиться червоний наліт, значить, розчин краще розвести вапняним молоком побільше, інакше листя рослин можуть отримати опіки.

бордоська суміш приготування
Приготування 1% суміші

Якщо готові суміші бордоської рідини купуються в магазині, то в таких упаковках має бути лакмусовий папірець, за допомогою якого перевіряється концентрація приготовленого розчину. Якщо папірець стане синім, то потрібно додати трохи мідного купоросу, а якщо індикатор придбає яскравий червоний колір, то потрібно влити в розчин ще вапняне молоко.

Приготовлена бордоська суміш не повинна зберігатися більше доби! Її необхідно використати відразу після приготування.

Обробка саду бордоської рідиною

Важливо знати, що 3% розчин можна застосовувати тільки до розпускання бруньок або восени, щоб викоренити самі злісні захворювання рослин. Цим же засобом знезаражують всілякі рани на деревах. В результаті такої обробки дерева і чагарники довго мають синій колір.

А ось 1% розчин бордосски можна обприскувати і по листю. Таку суміш використовують навесні і влітку в саду і на городі. Але застосування цього розчину повинно бути також обережним, деякі культури дуже чутливі до компонентів. Особливу увагу слід звернути на обробку кісточкових культур і винограду.

бордоська суміш обприскування
Розведеною бордоською рідиною обприскують дерева

Обприскувати рослини бордоською рідиною рекомендується в суху погоду в ранішні та вечірні години. У сильну спеку не варто проводити ці процедури. Під час обробки потрібно намагатися не потрапляти на ґрунт, так як мідь може накопичуватися в землі і стати в майбутньому причиною хвороб рослин.

Також потрібно знати, що вживати в їжу оброблені бордоською сумішшю фрукти або овочі можна, через кілька днів. Фрукти обробляють за 15 днів до збору врожаю, ягоди — за 25 днів, а овочі — за 20 днів до їх збирання.

Запобіжні заходи

Перед тим, як починати готувати розчин, необхідно убезпечити себе, потрібно надіти захисний одяг, респіратор, головний убір і рукавички. Бордоська суміш — препарат токсичний, не можна допускати його потрапляння в організм людини. А це може відбутися двома способами: при вдиханні і через кишечник.

Якщо засіб потрапив якимось чином в шлунок і кишечник, то це викличе низку неприємностей: може з’явитися слабкість, головний біль, блювання, біль у животі та відчуття спраги. При сильному отруєнні з’являються судоми, біль у серці.

Обробка томатів від фітофторозу

При вдиханні найдрібніших частинок розчину може з’явитися пропасниця, озноб, різке підвищення температури, біль у животі, кровотеча з носа, блювота.

Якщо токсини все ж потрапили в організм, не можна зволікати, необхідно зробити промивання шлунка розчином марганцівки (приготувати слабкий розчин). Потерпілому потрібно давати сечогінні і потогінні чаї, а от масло і молоко поки вживати не можна.

Обприскування проводять, переконавшись, що поруч немає тварин або людей.

Бордоська рідина — контактний препарат, більш дешевий щодо нових засобів, у деяких випадках — більш ефективний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *