червона ікра корисні властивості

Червона ікра: користь і шкода для здоров’я

В теперішні часи червону ікру прийнято вважати делікатесним продуктом. Але не так вже й давно ажіотаж до цього продукту був не такий великий, на Далекому Сході ікра широко використовувалася у харчуванні, але не у людей, а у їздових собак. Завдяки унікальному і корисному складу продукт заміняв тваринам білки м’яса, тим самим забезпечуючи організм всіма життєво важливими компонентами. Вперше червону ікру стали використовувати в харчуванні людини в Японії. Саме в цій країні вперше почали заготовляти великі запаси червоної ікри. Пізніше до вживання корисного продукту приєдналася Україна, а також і інші країни. У справжні дні червона ікра, користь і шкода якої вже доведено і обґрунтовано, є популярним продуктом на святковому столі.

Види червоної ікри

У справжні дні на прилавках магазинів можна побачити червону ікру, яку виробляють наступні види риб — кета, лосось, кижуч, нерка, форель. За своїм живильним властивостям ікра всіх різновидів благородних риб однакова, єдина відмінність полягає в розмірах ікринок.

 • Найбільшу ікринку має риби чавича, діаметр одного зернятка досягає діаметра до 7 мм. В продуктових магазинах знайти ікру чавичі практично неможливо, так як риба занесена в Червону книгу і не використовується для виробництва продуктів харчування.
 • Трохи меншим діаметром мають ікринки кети, вони в діаметрі мають розмір до 5 мм. В старі часи червону ікру кети називали «Царською» за її зовнішній вигляд і чудовий червоно-янтарно відтінок. Але ікра кети володіє особливими смаковими якостями, тому не багатьом людям доводиться по смаку. Зараз ікру кети більше використовують для прикраси святкових страв, ніж для регулярного споживання.
 • Самою популярною і в Україні, і в деяких інших країнах є ікра горбуші. Цей вид червоної риби широко використовується для виробництва продуктів харчування, тому найчастіше у магазинах можна зустріти ікру горбуші. Діаметр ікринок горбуші дорівнює 5 мм, а ікринки мають яскраво-оранжевий колір.
 • Ікра нерки вважається дуже рідкісною. На жаль, в ці роки відбувається масове винищення цього виду червоної риби, тому ікра нерки вважається особливим делікатесом, який відрізняється високою ціновою вартістю. Ікринки нерки дрібні — вони в діаметрі мають лише 4 мм.
 • Найменший розмір ікринок має червона риба форель. Діаметр ікринок дорівнює всього-то 2 мм. В останні роки ікра форелі набуває популярності і сміливо займає лідируючі позиції серед продажів.
 • Риба кижуч також має дрібні ікринки, але продукт рідко використовується в їжу, так як ікра кижуча досить гірка на смак.

Користь червоної ікри безцінна, але тільки в тому випадку, якщо продукт продається якісний і свіжий. В інших варіантах ікра може завдати організму істотної шкоди.

Склад

Завдяки багатому складу, червона ікра заслуговує особливої уваги. Склад червоної ікри різних видів риб ідентичний. Чому ж багата червона ікра?

 • Вітаміни — А, Е, Д.
 • Мінеральні компоненти — йод, кальцій, фосфор.
 • Поліненасичені жирні кислоти.
 • Білок.
 • Фолієва кислота.

На вміст білка в складі червоної ікри припадає більша частина (близько 32%). Цей компонент легко засвоюється організмом, значно перевершуючи за всіма властивостями тварини і молочні білки.

Що стосується енергетичної цінності для організму, то червона ікра калорійність має порівняно невелику. На 100 гр. свіжого продукту визначено близько 230-250 кілокалорій. Кількість калорій в деякій мірі залежить від різновиду риб. Калорії в червоній ікрі цілком можуть використовуватися в дієтичному харчуванні, плюс до всього, у складі продукту повністю відсутні вуглеводи, що робить червону ікру популярним дієтичним продуктом.

Сама по собі червона ікра не здатна викликати збільшення ваги організму, але часто цей продукт використовується у вигляді добавки до бутербродів, тому надмірне споживання булочок з червоною ікрою цілком може призвести до погіршення фігури.

Корисні якості

Щоб отримати максимум користі, рекомендується їсти ікру невеликими порціями. В одній ікринці природою закладаються всі життєво важливі інгредієнти, які необхідні для розвитку зародка риби. Завдяки цим якостям користь ікри для здоров’я людини неоціненна.

Чим корисна червона ікра?

 • Профілактика атеросклерозу;
 • Зміцнення імунітету;
 • Зміцнення і стабілізація кісткової системи;
 • Формування нормальної зорової функції;
 • Профілактика і лікування серцевих і судинних захворювань — червона ікра протистоїть утворенню тромбів у кровоносних судинах;
 • Профілактика і лікування рахіту;
 • Лікування шкірних захворювань;
 • Стабілізація роботи нервової системи і головного мозку.

Дуже велику користь приносить жінкам червона ікра при грудному вигодовуванні. Червона ікра годуючим мамам показана, як продукт, що збільшує лактацію і робить якість грудного молока ідеальним.

Шкода та протипоказання

Здавалося б, такий корисний продукт практично повністю позбавлений негативних якостей. Але це не так. Дуже важливо дотримувати рекомендовані пропорції споживання червоної ікри, так як надмірне її кількість може спричинити негативні процеси в організмі. Фахівці рекомендують їсти червону ікру не більше 2-х ч. ложок за один прийом їжі. Протягом усього дня можна вжити до 5-ти ч. ложок продукту.

Основна шкода червоної ікри полягає в тому, що сіль у складі продукту здатна при попаданні в організм затримуватися, що викликає порушення обміну речовин.

Якщо в якості бутербродів з червоною ікрою використовується білий хліб, то подібне поєднання стає дуже важким для сприйняття організму. Більше того, такі бутерброди негативно впливають і на стан фігури.

Існує кілька простих основ у вживанні червоної ікри, при дотриманні яких, нашкодити організму практично неможливо:

 1. Не можна поєднувати червону ікру з білим хлібом — це призводить до порушення роботи обміну речовин.
 2. Надмірне вживання продукту призводить до затримки солі в організмі.
 3. Червона ікра, неякісно виготовлена, представляє загрозу для здоров’я людини.
 4. В червоній ікрі у великій кількості міститься холестерин, тому з обережністю її необхідно їсти людям, страждаючим серцево-судинними недугами.
 5. У тих людей, які страждають схильністю до набряків, червона ікра в раціоні повинна бути в мінімальних пропорціях.
 6. Утриматися від вживання смачного делікатесу слід аллергетикам, а також людям, що мають захворювання сечовидільної системи.
 7. Термін зберігання червоної ікри промислового виробництва — 1 рік, за умови, що цілісність банки не порушена.
 8. Після розтину червону ікру можна зберігати більше 3-х діб.
 9. Щоб уникнути окислення продукту, після розтину залізної ємності, його необхідно перекладати в пластмасовий або скляний контейнер. Зберігати червону ікру в залізній банці заборонено.

Як вибрати смачну і якісну червону ікру?

Так як продукт є популярним, а коштує чималих грошових коштів, то нерідко на прилавках магазинів можна зустріти підробку. Як вибрати червону ікру?

 • Продукт рекомендується купувати тільки в металевій тарі. Якщо червона ікра набувається в скляній ємності, то необхідно впевнитися, що вона не перебувала під впливом прямих сонячних променів. В пластмасових контейнерах купувати червону ікру не рекомендується.
 • Тара обов’язково повинна бути герметичною, на ній повинні повністю бути відсутнім зовнішні сліди дефектів.
 • На поверхні банки обов’язково вказується сорт червоної ікри і вид риби, з якої вона виготовлена.
 • Краща якість забезпечує виробництво червоної ікри за Гостом, при цьому на банці повинні бути зазначені ще і термін придатності продукту, а також дата його виробництва.

Як визначити червону ікру на якість і свіжість після розтину банки?

 • Ікринки в банку не повинні бути злиплими;
 • Зерна повинні бути приблизно одного розміру, обов’язково одного кольору, щільними і цілими.
 • Зерна ікри не повинні знаходитися у великій кількості рідини.
 • Всередині банки обов’язково мають бути відсутні непотрібні домішки, наприклад, цвіль, кров, бруд і т. п.
 • Смак якісної ікри — солонуватий, без присутності гіркоти.

При придбанні продукту дуже важливо вивчити склад: у ньому не повинно бути більше 2-х різновидів консервантів.

Червона ікра в домашніх умовах

Так як продукт є делікатесом, а, значить, має досить високу цінову вартість, то відмінним рецептом приготування доступного і корисного страви буде червона ікра в домашніх умовах.

Як зробити червону ікру?

Для початку, необхідно вибрати правильну червону рибу. Необхідно вибрати саме самку, так як тільки вона здатна виробляти ікру. Відрізнити самочку від самця просто: рибка відрізняється м’якими і плавними контурами тіла і більш світлим забарвленням плавців та луски.

Самку червоної риби можна визначити й по голові (якщо риба заморожена). Самочки мають округлу голову, а от у самців голова довгастої форми.

Для приготування червоної ікри підходить і свіжа та заморожена риба, яку перед приготуванням страви необхідно буде ретельно розморозити.

Як засолити червону ікру в домашніх умовах?

 1. З риби вийняти мішечки червоною ікрою.
 2. Розкрити цілісність ікорної плівки.
 3. Промити зерна ікри у воді.
 4. Звільнити кожну ікринку від поверхневих плівочок.
 5. Ще раз промити ікру і відкинути на друшляк.
 6. Приготувати розсіл: у літрі кип’яченої води розчинити близько 70-ти гр. солі.
 7. Опустити ікру в приготований розсіл і залишити на 20 хвилин.
 8. Після цього, ікру відкинути на друшляк, дозволити зайвої рідини стекти.
 9. Потім перекласти продукт в скляну ємність і додати 2 ч. ложки рослинної олії.
 10. Перемішати.
 11. Ікра готова.

Приготувати червону ікру, користь і шкода якої безцінні, досить просто. Але важливо пам’ятати, що такий продукт не підлягає тривалому зберіганню. Час зберігання — не більше 2-х діб, при цьому продукт потрібно зберігати в холодильнику.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *