Чи варто починати роботу в Prozorro у липні 2020 року?

Вже понад два місяці українські державні тендери існують у площині нової редакції Закону «Про публічні закупівлі». Деякі з нововведень лише починають застосовуватись до реальних процедур, а деякі — вже надійно закріпились у практиці й стали частиною повсякденного життя. Отже, настав час розібратись, чи є сенс для підприємця проходити реєстрацію у Прозорро починати працювати у системі в липні 2020 року.

Причина №1: практика АМКУ

Що відбувається із будь-якою складною системою після раптового змінення правил гри для всіх її учасників? Спочатку завжди буває трохи хаосу, поки гравці перебудовують власні звички відповідно до нових реалій. Так само, хоча і у дуже скромних масштабах, відбулося і після того, як 19 квітня 2020 року почали діяти норми нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі».

Найголовнішим питанням, яке розглядали юристи, задіяні у галузі закупівель — як все це вплине на практику прийняття рішень Колегією з оскарження Антимонопольного комітету України? Всі спеціалісти уважно вивчали кожен крок цього контролюючого органу, а саме — за послідовністю прийнятих рішень та тлумаченням норм.

Ні для кого не є секретом, що значна частина успіху у закупівлях для постачальника — це вміння захищати власні інтереси. Так от, саме від практики АМКУ залежать сама можливість такого захисту у типових ситуаціях та здатність прогнозувати результати звернення. Станом на кінець червня юристи констатують, що практика прийняття рішень за новими правилами — склалася. І тепер можна з упевненістю розрізняти ситуації, коли скарга доречна, а коли — лише витратить час та гроші. А на додачу — за перемогу у такому зверненні повертатимуть гроші, витрачені на подання скарги.

Причина №2: аномально низька ціна

Друга важлива причина почати працювати на майданчику Прозорро саме зараз — це фактична реалізація функціоналу виявлення аномально низької ціни. Але як саме це може допомогти постачальникові? Адже така норма насамперед створена для виявлення й відхилення сумнівних пропозицій.

Тут ключовий фактор — унеможливлення більшості випадків демпінгу, оскільки система автоматично блокуватиме підозрілі пропозиції, які сильно відрізняються як від середньої ціни від інших учасників, так і від очікуваної вартості. А постачальнику, який запропонував замалу ціну — доведеться аргументувати й обґрунтувати її протягом доби. До того ж зменшиться кількість тендерів, результати яких скасовані через те, що переможець просто пропустив один нулик під час торгів.

Причина №3: збереження обсягів

Зараз увесь світ відчуває на собі економічні наслідки карантину, спричиненого пандемією вірусу COVID-19. В Україні карантин знімуть ще не скоро, а деякі підприємці вже зараз не знають, що з цим робити. Проте державні закупівлі можуть стати тим самим рятівним кругом, який допоможе знаходити свого споживача навіть у період падіння економіки та зменшення попиту. Тому зареєструватись у Prozorro та почати працювати у ньому в липні — дійсно гарна ідея.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *