чим лікувати ангіну

Чим ефективно лікувати ангіну у дорослих і дітей

Ангіна – гостре запалення піднебінних мигдалин. Вона отримала назву від латинського кореня “здавлювати”. Є кілька відпрацьованих методик, що дозволяють провести лікування швидко і ефективно за умови, що запальний процес не поширився на інші сегменти глоткового кільця або не є загостренням хронічного тонзиліту.

Чим лікувати у дорослих і дітей ангіну медикаментозно, в будь-якому випадку вирішує лікар: препарати або антибіотики призначаються з урахуванням різних обставин.

Що таке гострий тонзиліт

Ангіна – захворювання, що зветься ще Гіппократом і Авіценной як стан, при якому настала асфіксія, звідси й етимологія назви (здавлення). Швидко і ефективно можна проводити тільки лікування катаральної ангіни, вона часто зустрічається у дітей, що супроводжується болем при ковтанні і субфебрильною температурою.

Препарати і антибіотики в цьому випадку призначають не завжди – при невеликому почервонінні мигдалин обмежуються постільним режимом і ополіскувачами. Якщо на мигдалинах присутній плівка гнійного нальоту, питання про прийом антибіотиків вирішує лікуючий лікар.

Проте термін “ангіна” тільки вказує на ймовірні наслідки, які захворювання набуває в нелікованому стані. Насправді і гострий тонзиліт лише вказує на локалізацію запального процесу в мигдаликах, а він може захоплювати регіонарні лімфатичні вузли.

Термін “гострий тонзиліт” – поєднання основ латинських слів “мигдалина” і “запалення” – теж не зовсім точно відображає суть захворювання, якщо врахувати, що запалюватися може лімфатичне глоткове кільце.

Швидко і ефективно лікування препаратами вдається провести при катаральній ангіні (іноді достатньо застосування народних засобів і регулярного полоскання), але є й інші види ангіни, при яких лікування може бути складним і тривалим.

Фолікулярна

Основні симптоми – висока температура і сильний біль у горлі, з часом ускладнюється цефалгією і в деяких випадках – іррадіацією больового симптому в область вуха.

Нехарактерними проявами запального процесу можуть бути діарея, радикулопатія в попереково-крижовому відділі, у дітей – спленомегалія, нудота і блювання, викликані інтоксикацією.

Почервоніння неба і гнійні висипання у вигляді точок на мигдалинах (так звані пробки) розвиваються з обох сторін. Тривалість протікання – більше тижня, швидко і ефективно можна вилікувати тільки приймаючи спеціальні препарати для зняття гнійно-запального процесу, знищення провокатора, зняття негативної симптоматики.

Лакунарна

Цей вид ангіни супроводжується дуже високою температурою і інтенсивним больовим симптомом, який розвивається в горлі з-за великих гнійних ділянок на обох мигдаликах – праворуч і ліворуч. При коректному лікуванні і знанні патогенного агента проходить через 8-10 днів.

Вважається, що лакунарна ангіна – закономірний наслідок фолікулярної: фолікули, що ігноруються дорослим або не помічені у дитини, лопаються після інтенсивного нагноєння і утворюють плівку на запалених мигдалинах.

Фібринозна

Розвивається після протікання катаральної, фолікулярної чи лакунарної, незмінно супроводжується підйомом температури, інтоксикацією з вираженими проявами. Отруєння організму токсинами, що виробляються патогенним агентом, може одразу призвести до важкого стану, в деяких випадках – навіть до ураження головного мозку.

Флегмонозна

Зустрічається досить рідко, тому що в більшості випадків лікування ангіни починається вчасно і не дає розплавлятися ділянці мигдалини, ураженої гнійним запаленням. Однак, якщо такий стан настав, швидко і ефективно вилікуватися не вийде. Потрібно приймати сильнодіючі препарати, призначені отоларингологом.

Пацієнт через небезпечного одностороннього процесу, тримає голову у вимушеному положенні, у нього висока температура, висока ступінь інтоксикації, він не може повноцінно рухати м’яке небо, жувати, язичок і мигдалина зміщуються в одну сторону.

Етіологія

Для дитини розвиток будь-якого виду ангіни небезпечно не тільки імовірними ускладненнями, але і патогенним агентом, присутність якого викликає гостре запалення мигдаликів:

 1. Крім поширених стафілококової і стрептококової, теж не дуже просто протікаючих захворювань, зустрічається скарлатинозна (збудник – стрептокок групи А), дифтерична, що викликається на бацилу Лефлера.
 2. Вірусна, яка з’являється на фоні присутності в організмі вірусу кору, герпесу, ентеровірусу Коксакі.
 3. Грибкова, відома як мікоз глотки – ураження тканин може викликатися грибком роду кандіда, лептотриксами, актиноміцетами.
 4. Причиною розвитку цих хвороб можуть бути спадкові патології системи кровотворення та онкологічні захворювання – агранулоцитарна і моноцитарна. Часто зустрічаються і при лейкозах різної етіології на значних стадіях розвитку.
 5. Ангіна у дитини може протікати і в змішаній формі – наприклад стоматитна, коли причиною захворювання стають кілька провокаторів різного виду – грибок і вірус, вірус і приєдналася бактеріальна інфекція.
 6. Гострий тонзиліт може розвиватися і як наслідок алергічної реакції на певний подразник, до якого в організмі пацієнта є реакція несприйнятливості.
 7. Популярні сайти заповнені рейтингами препаратів, в основному антибіотиків, які, на думку авторів публікацій, допоможуть швидко і ефективно провести лікування тонзиліту.

Однак ніхто з них не згадує, що деякі види антибіотиків можуть виявитися марними: бактерії і віруси здатні виробляти резистентність до чинного активної речовини препарату. У цьому випадку ліки не тільки не допоможе вилікувати пацієнта в домашніх умовах, але і посилить стан інтоксикації, діючи на печінку.

Варіабельна терапія

Вирішувати, як швидко і ефективно привести пацієнта до одужання і уникнути ймовірних ускладнень, може тільки ЛОР-лікар. Первинна ангіна може лікуватися в домашніх умовах, тому що запалення зачіпає тільки глоткове кільце.

Вторинна – це не окреме захворювання, а симптоматичне прояв патологій кровотворення або результат проникнення в організм інфекції. В даному випадку треба лікувати основну причину, але зробити це швидко і ефективно можна, тільки достовірно визначивши, яка саме патологія стала причиною розвитку ангіни.

ліки від ангіни

Проводиться ряд лабораторних досліджень, виставляється діагноз, для лікування призначаються певні препарати: антимікотичні – при грибковій, антибактеріальні – при ураженні бактеріями, антибіотики – при певній формі та значній стадії.

Фармацевтична промисловість пропонує різні лікарські форми. Є ліки, які призначають тільки дорослим, тому що в дитячому віці вони протипоказані.

Є конкретно дитячі форми, малоефективні для пацієнтів старшого віку з-за низької концентрації чинного активної речовини. Цілком очевидно, що в домашніх умовах можна швидко і ефективно вилікувати тільки первинну ангіну на ранньому етапі, поки вона не набула загрозливого характеру.

Різноманітні методи

Лікування починається з ізоляції хворого, тому що деякі форми легко передаються повітряно-крапельним, контагіозний шляхом, через спільно використовувані побутові предмети. Пацієнт повинен обов’язково дотримуватися постільного режиму, перебувати в кімнаті з чистим повітрям, без пилу, у свіжій постелі.

Препарати при катаральній ангіні можуть використовуватися цілеспрямовані, що діють безпосередньо на місце розвитку запалення:

 1. Льодяники і пастилки для розсмоктування з вмістом лікарського засобу, продуктів бджільництва і рослинних компонентів. Потрібно уважно вивчити протипоказання і врахувати можливість розвитку алергічних реакцій, особливо якщо мова йде про фітотерапевтични препарати. Найпопулярніші засоби – Фарингосепт, Септолете, Фалиминт, Себедин. Кількість пастилок і льодяників у день визначає лікар, орієнтуючись на вік пацієнта та інтенсивність запалення.
 2. Лікарські спреї дозволяють рівномірно розподілити антисептичний або анасептичний склад за ураженою поверхнею. Вони надають практично миттєве дію, знеболюють і полегшують стан хворого. При катаральній ангіні зазвичай використовуються засоби рослинного походження, однак виражені симптоми гострої краще лікувати спреями з антибіотиками. Якщо точно відома провокуюча причина, то для лікування підбирається ліки відповідної групи.
 3. При фолікулярній та лакунарній ангіні спрею недостатньо, але його можна використовувати у якості допоміжного засобу для полегшення негативної симптоматики. Поширені види – Анти-ангін, Новосепт, Стопангін, Аерозоль Тантум Верде як протизапальний засіб при ангіні вірусного походження. Для лікування грибкової ангіни потрібні засоби, що володіють доведеною активністю проти грибка, який став причиною поразки.
 4. Антибіотики, до яких деякі пацієнти вдаються відразу, не використовуючи ні місцеві, ні народні, при коректному призначенні дійсно допомагають позбавитися від запалення швидко і ефективно. Однак вони призначаються тільки при гнійній ангіні. При початковій стадії катаральної ангіни нераціонально використовувати таблетки або ін’єкції препаратів, які можуть вплинути на ослаблений організм в будь-якому напрямку – впливати на печінку, знищити корисну мікрофлору кишечника, додати до проявів інтоксикації специфічні лікарські побічні ефекти.

препарати від ангіни

Прості і доступні засоби

У дитини, і у дорослого можна усунути запальний процес при ангіні, використовуючи методи, напрацьовані десятиліттями і чудово проявили себе в лікуванні ангіни. Полоскання з ромашкою, календулою, розчином з сіллю і йодом, шавлією, комбінованим відваром з протизапальною дією.

Для зниження температури можна використовувати малину і чорну смородину – рясне питво обов’язково при ангіні, а з цими ягодами, в будь-якому вигляді, буде корисно навіть як джерело вітаміну С.

Всім відомий спосіб – тепле молоко з медом і вершковим маслом. Можна проводити інгаляції, ставити компреси на горло: сольовий, з відварною картоплею, з капустяним листом, горілчаний.

Основні рекомендації – не прийом антибіотиків і не кілограми інших таблеток. При перших ознаках ангіни починають полоскання, дають вітаміни в будь-якому вигляді, пропонують рясне тепле питво, дотримуються постільний режим. Якщо захворювання виявлено на більш пізній стадії і встигло трансформуватися, неодмінно звертаються до лікаря: тільки він може врахувати всі нюанси призначення ліків, вік пацієнта і тяжкість стану, сумісність і побічні дії медикаментів.

Бонус

Ангіна – небезпечне захворювання, яке може важко переноситися в дитячому віці і у дорослого теж привести до ускладнень, тому лікування потрібно починати негайно:

 1. Звернутися до лікаря для обстеження і ретельно виконувати його рекомендації.
 2. Застосовувати перевірені народні засоби – інгаляції, компреси, полоскання.
 3. Давати хворому місцеві засоби для полегшення стану.
 4. Антибіотики застосовувати тільки при гнійних формах, неодмінно з схвалення лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *