туалет на дачі

Дачний туалет дешево і красиво своїми руками

Однією з найбільш важливих споруд на заміській ділянці є туалет. Вуличний варіант не завжди зручний, але у такому розташуванні є і свої плюси. Далі ми розповімо, як своїми руками поетапно побудувати туалет на дачі, надамо зрозумілу інструкцію з кресленнями, розмірами, фото і відео.

Особливості та нюанси

Будівництво простого дачного туалету – нескладне завдання, однак варто враховувати ряд нюансів, щоб споруда була зручною в експлуатації. Важливо приділити увагу плануванню і проектування – необхідно продумати все-від розташування туалету до його типу (за принципом роботи) і зовнішнього вигляду самого будиночка.

Місцерозташування варто вибирати таким чином, щоб воно було зручним для сім’ї і не викликало дискомфорту мешканцям по сусідству. Також необхідно відразу визначитися, вбиральня з выгребом чи ні – у разі її наявності необхідно продумати вільний під’їзд до будівлі машини-асенізатора.

як побудувати туалет на дачі
Туалет на території ділянки.

Норми безпеки

Вибираючи місце під клозет, необхідно відштовхуватися не тільки від особистих побажань по зручності, але також брати до уваги санітарні норми, які регулюють розташування подібних споруд на ділянці.

 1. Віддаленість від джерела води – мінімум 30 м. До водосховища потрібно витримати відстань в 30 м.
 2. Віддаленість від будівель для гігієни (літній душ, лазня та ін) – 8 м.
 3. Віддаленість від господарських будівель, призначених для утримання тварин – 4 м.
 4. Віддаленість від дерев і чагарників – 4 і 1 м, відповідно.
 5. Віддаленість від житлових споруд – мінімум 5 м, але краще зробити більшу відстань.
 6. Від сусідських споруд необхідно витримати відстань в 1 м.

Від глибини залягання підземних вод буде залежати, який тип клозету будувати – якщо вода стоїть на рівні вище 2 м, можна зводити конструкції без вигрібної ями. Якщо ж глибина 2,5 м і більше, допускається будувати туалети з выгребом, в т. ч. люфт-клозети.

Крім перерахованих, є додаткові критерії для вибору місця під вбиральню. Так, необхідно враховувати напрям вітрів – так вдасться уникнути поширення запаху у дворі.

туалет на дачі креслення
Розташування туалету на ділянці.

 

Важливо! Якщо планується будівництво туалету з вигрібною ямою, попередньо проект необхідно узгодити з санітарно-епідеміологічною станцією. Умови встановлення споруди можуть відрізнятися в регіонах, але в будь-якому випадку, злив відходів у землю буде розцінюватися як порушення закону.

Різновиди

Перш ніж ми розповімо, як покроково спорудити дачний туалет своїми руками з фото з кресленнями, варто розібратися в різновидах.

В цілому всі сільські туалети можна розділити на дві групи: з выгребом і без нього. У першому випадку утилізацію відходів виробляє ассенизаторская машина. У другому випадку утилізація відходів здійснюється іншими шляхами. Розглянемо детально з фото характеристики туалету на дачі без вигрібної ями і з вигрібною ямою, які можна спорудити своїми руками.

З вигрібною ямою

Це найбільш широко використовувана різновид вуличних туалетів. Схема даного туалету проста – в землі робиться поглиблення зазвичай до 2 м, над яким зверху встановлюється невеликий будиночок. Відходи можуть або ферментіроваться і розкладатися в ямі самостійно, або відкачуватися за допомогою спеціальної машини.

туалет на дачі креслення
Пристрій туалетe з вигрібною ямою.

Різновидом є люфт-клозет – він також має вигрібний резервуар. Відмінність полягає в тому, що люфт-клозети зазвичай встановлюють всередині опалювального приміщення, їх вигрібна яма знаходиться за межами фундаменту житла і має люк для прочищення. Також вони обладнані вентиляційною трубою.

туалет на дачі своїми руками
Пристрій люфт-клозету.

Важливо! Люфт-клозет – це капітальна споруда, місце розташування якої не змінюється. Тому до нього обов’язково необхідно робити під’їзд очисної машини.

Пудр-клозети

Як видно з назви, відходи в такому типі туалетів присипаються очисним речовиною, як-би «припудриваются». Дана конструкція не передбачає вигребу, тому може встановлюватися на ділянках з високим рівнем залягання води, коли інші типи туалетів не можливі.

Як присипку можна використовувати різні наповнювачі:

 • торф;
 • зола;
 • сухе листя;
 • суха грунт;
 • тирсу;
 • суміш різних видів.

Інша назва таких туалетів – сухі. Також вони називаються компостными, бо як відходи, перемішані з наповнювачем, збирають в компостні купи, де вся ця суміш переробляється і утворює цінні добрива.

будівництво туалету на дачі
Схема пудр-клозету.

Важливо! Присипка наповнювачем необхідна після кожного відвідування вбиральні!

Торф’яний

Цей тип туалету часто відносять до категорії пудр-клозетів і біотуалетів. Зовні виглядають як унітаз, внизу якого (відразу під сидінням) розташована накопичувальна ємність для відходів, а в задній частині корпусу – ємність для торфу. Такий туалет компактний, зручний, може встановлюватися як в окремому будиночку на вулиці, так і у відведеній кімнаті в приватному будинку.

Кожен раз після походу в туалет необхідно використовувати торф’яну присипку. При заповненні резервуара його потрібно спорожняти – скидати відходи в компостну яму. Через два роки, коли закінчиться цикл розкладання, вийде відмінне добриво.

як зробити туалет на дачі
Торф’яний туалет пристрій і вид.

У разі такого типу клозету не обійтися без вентиляції – для цього необхідно облаштовувати труби різного діаметру, в залежності від кількості людей, що експлуатують туалет.

Біо і з хімічним наповнювачем

Біотуалети виглядають як невеликі кабінки або унітази, в яких для переробки людських відходів використовуються спеціальні біовещества. В туалетах з хімічним наповнювачем, відповідно, для переробки відходів використовується хімічна речовина. Це накладає заборону на подальше використання випорожнень в якості компосту.

як побудувати туалет на дачі
Влаштування біо-туалету.

З чого будувати

Для спорудження клозету використовуються різні матеріали. Так, якщо це споруда з вигрібною ямою, для її будівництва може застосовуватися бетон і бетонні криничні кільця, цегла. Досить поширений варіант – використання накопичувальних ємностей, зразок бочок з пластику або металевих резервуарів – це дуже зручне рішення, так як такі ємності спеціально призначені для контакту з відходами, виробляються у різних розмірах. Іноді обладнають яму навіть з автомобільних покришок – але такий туалет підходить тільки для дуже рідкісного використання, наприклад, при відвідуванні дачі тільки у вихідні.

Матеріал самого будиночка також може бути різним:

 1. Дерево. Дерев’яний будиночок виглядає привабливо і естетично, конструкція з дощок проста у споруді, відрізняється порівняно невеликою вагою. Деревина здатна додатково нейтралізує неприємні запахи. Така споруда довговічна, хоча при необхідності дошки екологічно можна утилізувати.
 2. Цегла. Це капітальна споруда з великою вагою, тому під неї потрібно робити фундамент. Для більш комфортного використання потрібно утеплення, наприклад, пінопластом.
 3. Профнастил. Основна особливість матеріалу – легкий вагу. Конструкція зводиться дуже швидко і легко.
 4. Фанера. З цим матеріалом просто працювати, його можна використовувати для оформлення туалетів з каркасом з профілю або бруса. Але обов’язково необхідно обробляти матеріал складами проти загоряння, а також засобами від комах, грибків.

На фото нижче ви можете бачити проекти, які обійдуться дешево в облаштуванні і виглядають красиво:

туалет на дачі фото
Туалети з дерева, фанери і цегли.

Габарити змий конструкції можуть бути різними – максимально допустимих параметрів немає, ви їх обираєте самостійно. Головне, щоб і дорослим, і дітям було зручно користуватися вбиральнею.

Проте для певних типів клозетів все ж є якісь рекомендації. Так, пудр-клозети рекомендується робити 1*1,4 м, з висотою стель близько 2,2 м. Якщо передбачається вигрібна яма, бажано зробити її глибиною не менше 2 м, діаметр може бути різним, зазвичай це близько 1 м.

Виготовлення

Коли під туалет вибрано ділянку, ви визначилися з типом системи утилізації відходів, а також придумали, який буде наземна конструкція туалету – можна приступати до процесу. Далі ми розповімо і покажемо на фото і відео, як поетапно побудувати туалет з вигрібною ямою на дачі своїми руками, використовуючи креслення з розмірами.

В цілому процес можна поділити на такі кроки:

 1. Викопуємо вигріб.
 2. Закладаємо фундамент.
 3. Споруджуємо будиночок.

Для роботи будемо використовувати наступний креслення (параметри ви можете змінювати під свої потреби):

туалет на дачі креслення
Креслення.

Вигрібна яма

Для роботи можуть знадобитися наступні інструменти:

 • лопати;
 • рівень і рулетка;
 • ручний бур;
 • молоток;
 • шуруповерт;
 • шліфмашинка;
 • брухт/бур;
 • лобзик.

З матеріалів будемо використовувати:

 • пісок;
 • цемент;
 • щебінь;
 • арматура металева сітка;
 • щільна поліетиленова плівка.

Інструкція з облаштування ями:

 1. Визначте форму вигребу згідно з проектом туалету. Зазвичай це кругла або квадратна форма, може бути прямокутною.
 2. При використанні накопичувального резервуара правильно визначте його розташування – вхідний отвір має розташовуватися на місці стульчака, друге – виходить за межі споруди. У такому разі вигріб риється по формі ємності, додаючи по 30 см з кожної сторони.
 3. На дно вигребу міститься товстий дренажний шар з великих каменів, цегли.
 4. Зміцнюємо стінки вигреба. З цією метою фіксуємо до них сітку-рабицю і арматурну сітку. Для закріплення можна скористатися металевими штирями.
 5. Стінки бетонуємо шаром 5-10 см і чекаємо повного висихання. Після оштукатуриваем.
 6. Зверху встановлюємо плиту перекриття – вона буде служити фундаментом.
 7. Зверху на яму укладаємо дерев’яні бруси, попередньо просочені захисним розчином. Можна замість них використовувати бетонні стовпи. Ці конструкції потрібно поглибити за рівень землі.
 8. Поверхня застеляється поліетиленом, під люк і сидіння залишаються отвори і обробляються опалубкою.
 9. Зверху на плівку викладаємо гратчастий каркас, заливаємо все бетоном і чекаємо висихання. Готове, залишається побудувати будиночок.
туалет на дачі з цегли
Влаштування ями.

Якщо планується побудувати простий, дешевий туалет для рідкісного використання, яму можна облаштувати покришками. Покроковий алгоритм дій простий:

 1. Вирийте поглиблення за формою покришок, додавши 20 см в діаметрі.
 2. Дно посипте щебенем, шаром 20 див.
 3. По центру викладіть покришки одна на іншу, верхня повинна рівнятися з грунтом.
 4. Простір з боків засипте піском і гравієм, ретельно ущільнюючи шари.
 5. Споруджуємо фундамент. По периметру вириваємо поглиблення на 0,5 м. Заповнюємо його піском і щебенем з 10 див.
 6. Перекриваємо поліетиленовою плівкою.
 7. Створюємо каркас. Для цього використовуємо цеглини, заливаючи цементом, або арматуру з цементом.
 8. Після висихання бетону його потрібно обштукатурити, покрити руберойдом і поставити будиночок.
Яма з покришок.

Якщо вигріб облаштовується за допомогою бочки, алгоритм дій ідентичний.

Вигріб з бочки.

Будиночок

Тепер приступаємо до досить творчої частини – спорудження будиночка. Розповімо і покажемо покроково на фото з кресленнями процес виготовлення дачного туалету своїми руками.

Порада: постарайтеся робити конструкцію максимально легкої, щоб грунт з максимально довго не просідав.

Конструкція будиночка може бути самої різної – «теремок», «курінь», «млин», «будиночок».

Види туалетних будиночків.

На фото нижче зображено межі простої конструкції теремка.

туалет на дачі креслення
Креслення будиночка туалету.

Для споруди «куреня» використовуйте наступні креслення:

туалет на дачі креслення
Креслення конструкції типу курінь.

Для простої схову («шпаківня») скористайтеся цим кресленням:

туалет на дачі креслення
Прямокутна туалетна кабінка.

Виготовлення максимально просте. За схемою необхідно зробити каркас із брусів, оббити його дошками. Далі укласти покрівельний матеріал, поставити вікна та двері. На завершення необхідно зробити внутрішню обробку, оклеив стіни шпалерами або пофарбувавши фарбою.

туалет на дачі
Дерев’яний туалет всередині.

Порада: сам стульчак необхідно придбати з пластику з прямим отвором. Встановлювати звичайні керамічні міські моделі можна через їх великої ваги, а також внутрішнього ухилу для змиву.

Таким чином, ви дізналися, як побудувати вуличний туалет на дачі своїми руками, використовуючи для цього креслення з розмірами, фото і відео. Як бачите, цей процес нескладний, але до облаштування варто підійти відповідально, адже споруда на довгий час визначить комфорт перебування на заміській ділянці.

Відео: дачний туалет своїми руками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *