Догляд за новонародженою дитиною: корисні поради

Одного разу наступає той день, коли довгі місяці очікування позаду і довгоочікувана зустріч мами і малюка, нарешті, відбувається. Емоції і почуття новоспеченої матусі складно описати словами. Але крім безмежного щастя виникає величезна відповідальність за життя і здоров’я маленької людини. Мама повинна забезпечувати догляд за новонародженою дитиною вже в перші дні життя малюка.

Молоді матусі, у яких з’явився перший малюк, часто лякаються вперше взяти малюка і покупати або провести інший догляд. Тому ще в пологовому будинку потрібно спостерігати за тим як медсестри виконують всі необхідні гігієнічні процедури і задавати питання неонатологові про те, що необхідно робити з тим, щоб малюк відчував себе комфортно і був здоровий. У статті розглянемо основні моменти догляду за новонародженою дитиною в перші дні життя в пологовому будинку і після виписки.

З пологового будинку додому

Як тільки малюк з’явився на світ, він потрапляє в турботливі руки медичного персоналу пологового будинку, які знають, що і як потрібно зробити, щоб дитина здорова, чиста, сита і спокійна спала на радість своїй мамі. А після виписки догляд за новонародженою дитиною в перші дні життя батьки самі і відразу починають здійснювати вдома. Що б це було можливо, до виписки мами з малюком потрібно підготуватися заздалегідь.

догляд за новонародженими дітьми

Що обов’язково повинно бути в будинку, де оселився малюк:

  1. Ліжечко зі зручним матрацом і дитячою білизною.
  2. Ванночка для купання.
  3. Махровий рушник.
  4. Набір пелюшок.
  5. Ватні диски, вата, зеленка, спеціальні ножиці для нігтів новонародженого.
  6. Градусник для повітря і води.
  7. Зволожувач повітря.

Малюк відразу повинен починати спати у своєму власному ліжечку. Білизна має бути за розміром ліжка і її необхідно міняти регулярно, стираючи і ретельно пропрасовуючи, особливо в перші дні життя малюка.

Купати в ванночки можна починати малюка вже на другу добу після виписки з пологового будинку. Температура води не повинна бути більше 30 градусів. У своїх рекомендаціях молодим мамам по догляду за новонародженою дитиною в перші дні життя лікар Євген Комаровський каже про те, що вода повинна бути навіть злегка холодною, близько 20 градусів. Мова йде про вечірнє купання перед сном. Починати потрібно з більш теплої води, поступово знижуючи градус. Це дозволить правильно загартувати дитину вже з самого народження. Він говорить про те, що купання проводиться не як гігієнічна процедура, а як якийсь момент розвитку і загартовування малюка.

догляд за новонародженим
Обробка пупка зеленкою

При виписці лікарі дають рекомендацію купати малюка в слабкому розчині марганцівки або у відварі череди, чистотілу. Потрібно пам’ятати, що марганцівка сушить шкіру і нею захоплюватися не варто. Відвар трав можна додавати у ванну з кип’яченою водою. У міру дорослішання малюка можна кип’ячену воду замінювати на звичайну проточну.

Важливим моментом у догляді є пупок, які буде гоїтися деякий час після виписки. Його потрібно обробляти зеленкою кожен день до того моменту, поки він не заживе. Зазвичай в перший же день після виписки до малюка приходить дільничний лікар педіатр, він проконсультує маму з будь-яких питань, а протягом деякого часу медсестра дитячої поліклініки буде приходити кілька разів на місяць і стежити за ростом дитини.

Що стосується повітря в кімнаті, то воно повинно бути досить вологим. Для цього потрібен зволожувач повітря. Особливо якщо малюк з’являється на світ в осінньо–зимовий період, коли в самому розпалі опалювальний сезон.

догляд за новонародженою дитиною
Обробка очей у новонародженого

Багато рекомендують провести хорошу дезінфекцію в кімнаті, куди привезуть малюка, протерши всі поверхні спиртом. Цього робити не потрібно, досить простого вологого прибирання і провітрювання кімнати.

До речі провітрювати кімнату малюка потрібно регулярно, навіть взимку. Це можна робити поки мама з немовлям відправляються на прогулянку.

Загальні рекомендації з догляду за немовлям

Коли малюк вже влаштувався вдома і все стає на свої місця і набуває розмірений і звичний ритм, вже не так хвилююче виконувати всі щоденні процедури з догляду. А спочатку навіть просте умивання і сповивання дитини, особливо первістка, змушує молодих батьків похвилюватися.

Що стосується гігієни, то сьогодні для полегшення догляду за немовлятами пропонується безліч варіантів різних підгузників, які дозволяють малюкові залишатися сухим і чистим деякий час, а мамі дають можливість відпочити. Але, тим не менш, будь–який самий кращий підгузник потрібно вчасно міняти.

Мити при цьому малюка можна простою водою під краном, а от якщо трапився стілець, то необхідно підмивати малюка з милом.

Купати у ванні малюка потрібно кожен день, але без використання засобів для купання. Раз на тиждень потрібно мити йому голівку із застосуванням дитячого шампуню.

як доглядати за новонародженою дитиною
Купання немовляти

На голові у малюків зазвичай утворюються кірочки, які можна зчищати з використанням дитячого масла і щіточки для волосся. Це можна робити перед купанням, а після промити голівку шампунем.

Нігті новонародженій дитині не можна підстригати, якщо він не шкарябае ними себе. У перший час вони обламуються самі, досягаючи певної довжини, але якщо малюк травмується ними, то потрібно мати спеціальні дитячі безпечні ножиці, які допоможуть впоратися з малесенькими нігтиками.

Прогулянки для малюка важливі вже в найперші дні. Зазвичай лікар при виписці з пологового будинку дає рекомендації з цього приводу. Варто до них прислухатися і виконувати все так, як було рекомендовано. Якщо немає протипоказань, то гуляти можна починати вже на другу добу після виписки. Перша прогулянка не повинна бути довгою, особливо у холодну пору року. Потім поступово, день за днем час прогулянки збільшують. Гуляти потрібно чим більше тим краще, якщо немає морозу. Одягати дитину на прогулянку варто по погоді. Не кутати, але й не давати йому мерзнути на вулиці.

як доглядати за новонародженим

У перші дні важливо перед тим, як взяти малюка на руки ретельно їх вимити і зняти ту одежу, в якій дорослий був на вулиці.

Принципи гігієни. Догляд за хлопчиками і дівчатками

У загальному і цілому догляд за новонародженою дитиною в перші дні життя, будь то хлопчик чи дівчинка нічим не відрізняється. Всім однаковий режим, розпорядок атмосфера в кімнаті. Купання, гуляння і прибирання кімнати з обов’язковим провітрюванням і зволоженням все необхідно для малюків обох статей.

Пупок обробляється однаково і заживає у всіх малюків у визначені терміни. Але є одна відмінність по статевій приналежності в догляді за новонародженою дитиною в перші дні життя, коли на світ з’явилася дівчинка, то для неї потрібні особливі правила гігієни. Маляток потрібно підмивати особливим чином. Її потрібно тримати на руці спинкою вниз, так що б вода спочатку потрапляла на статеві органи, потім на попку. Підмивання для дівчаток спереду на зад – обов’язкова умова для того, щоб б не занести інфекцію в статеві органи.

догляд за немовлям з перших днів

Після підмивання дитини треба промокнути ніжну шкіру пелюшкою або дитячим рушником. Дати малюкові погуляти голяка, що б шкіра подихала. Раніше радили використовувати присипку або дитячий крем на складочки в області пахової зони і сідничок, але сьогодні лікарі рекомендують залишати шкіру просто вимитою і висушеною.

В іншому все однаково. Умивати дитину потрібно кожен день. Можна протирати ватним диском, змоченим в кип’яченій воді. Чистити вушка дітям до одного року потрібно тільки зовні, якщо сірка зібралася на виході. Для гігієни носика можна використовувати тонкі гульки, скручені з вати. Сьогодні є спеціальні пристосування для аспірації вмісту з носика. Вони продаються в аптеці. Але без особливої необхідності ними користуватися не обов’язково. Якщо носик погано очищається, то можна закапати кілька крапель морської води і видалити слиз аспіратором.

Ще один не маловажливий аспект догляду за новонародженим дітьми – масаж. Для немовлят припустимі лише легкі погладжування по спинці, ніжок і ручок в напрямку від стоп і долоньок до тіла. Після загоєння пупкової ранки можна робити масажні погладжуючі рухи на животику за годинниковою стрілкою, такий напрямок рухів масажу фізіологічний. Це пов’язано з будовою кишечника. Це зменшить жмути, нормалізує роботу кишечника дитини. Більш того тілесний контакт мами сприяє емоційному зближенню і розвитку малюка.

Догляд за новонародженою дитиною в перші дні життя це дуже важливий момент і щоб зробити все правильно можна подивитися відео. Тут відображені всі принципи догляду за шкірою новонародженого малюка і описана послідовність всіх необхідних процедур.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *