Дисбіоз піхви діагностика

Дисбіоз піхви — симптоми, діагностика та лікування бактеріального вагінозу

Вагінальна мікрофлора кожної жінки відрізняється індивідуальними особливостями. Дисбіоз піхви — порушення стабільного складу, дисбаланс мікробної флори органу. Цей стан часто протікає безсимптомно, може призвести до розвитку захворювань репродуктивної сфери жіночого організму.

Причини виникнення дисбіозу піхви

Піхва — порожнистий трубчасто-м’язовий орган, частина жіночої статевої системи. З’єднує зовнішні статеві органи жінки з маткою. Піхва населяють близько 300 видів мікроорганізмів. Це набагато менше, порівняно з кишечником, ротової і носової порожнини.

 

Дисбіоз піхви

Мікрофлора піхви здорової жінки зберігає відносну сталість. До 98% складу припадає на палички Дедерлейна та інші корисні мікроорганізми. Сапрофитные бактерії використовують для живлення мертві клітини з порожнини піхви. Лактобактерії перетворюють глікоген, що виробляється клітинами плоскоклітинного епітелію слизової оболонки під впливом естрогену, в молочну кислоту. Відбувається зниження рН вагінального секрету до 3,8–4,4.

Кисле середовище піхви перешкоджає розвитку патогенів.

Антимікробну дію також мають інші виділяються нормальною мікрофлорою речовини: бактеріоцини, пероксид водню, оксид азоту. Високий рівень естрогену у жінок в дітородному віці сприяє потовщенню і зміцнення стінки піхви, що ускладнює впровадження патогенних мікробів.

Спочатку до паличок Дедерлейна відносили тільки вид Lactobacillus acidophilus vaginalis. Пізніше було доведено, що захисну функцію виконують і інші види бактерій. Основні представники здорової частини мікробіоти піхви — 4 види лактобацил (Lactobacillus).

Вагінальний дисбактеріоз (дисбіоз) — порушення нормального якісного і кількісного складу мікробіоти органу.

Відбувається зниження кількості паличок Дедерлейна, істотно змінюється кислотність середовища. Зникає захисний ефект, посилено розмножуються умовно-патогенні бактерії.

Деяка частина потенційно хвороботворних мікробів завжди присутній у секреті піхви. Приблизно 2% складу вагінальної мікрофлори припадає на умовно-патогенні мікроорганізми: гриби, стрептококи, стафілококи, гарднереллу, мікоплазму. Зазвичай вони нешкідливі, так як корисні бактерії складають їм конкуренцію. Завдяки переважанню лактобацил, стримується розвиток патологій.

Симптоми і ознаки

Жіночий організм не завжди справляється із змінами вагінальної мікрофлори. Проте клінічні ознаки дисбіозу найчастіше виявляються випадково. Симптоми дисбактеріозу піхви при гострому перебігу процесу проявляються більш яскраво. Хронічний дисбіоз протікає безсимптомно у 20-37% жінок.

 

Дисбіоз піхви симптоми

Нормальні вагінальні виділення — прозорі або молочно-білого кольору, без запаху. Білі мають нейтральну реакцію, не подразнюють слизову оболонку. Дисбіоз супроводжується постійними виділеннями сіро-білого кольору, майже завжди з «рибним» запахом. При хронічному перебігу процесу білі набувають кремоподібну консистенцію, колір змінюється на жовтувато-зелений.

Почервоніння, набряк слизової, вагінальний свербіж, печіння, розлад сечовипускання — нехарактерні ознаки дисбіозу.

При трихомоніазі зеленуваті виділення, пінисті, вонючі, при грибкової інфекції — білі, в’язкі, не мають запаху. На статевих губах і стінки піхви з’являється білуватий наліт. Бета-гемолітичний стрептокок викликає появу зеленувато-жовтуватих виділень, які не пахнуть рибою.

Діагностичні заходи

Симптоми вагінального дисбіозу виявляються у кожної другої пацієнтки гінекологів. Для підтвердження діагнозу потрібно гінекологічне обстеження.

 

Дисбіоз піхви діагностика

Діагностика включає в себе виявлення та оцінку наступних ознак:

 • Характерний колір, запах, консистенція виділення.
 • Визначення рН піхви. Кислотність середовища визначають за допомогою спеціальних тест-смужок. При дисбактеріозі значення рН перевищує показник 4,5.
 • Позитивний результат амінного тесту. На вагінальний секрет діють розчином лугу (КОН, 10%). Поява рибного запаху — ознака дисбіозу.
 • Наявність «ключових» клітин у вагінальному мазку. Мікроскопія в умовах лабораторії дозволяє виявити клітини епітелію, усіяні бактеріями, допомагає оцінити кількісний склад мікрофлори.

Діагноз бактеріальний вагіноз ставлять у тому випадку, якщо у пацієнтки є не менше трьох симптомів зі списку.

Аналіз Фемофлор — комплексне дослідження мікробіоти урогенітального тракту жінки. Методика дозволяє діагностувати дисбіоз і виявити інфекційні агенти у вагінальному секреті. В лабораторії визначають кількість мікроорганізмів (загальну бактеріальну масу), виявляють сапрофитные, умовно-патогенні та патогенні мікроорганізми. Скринінг проводиться відносно 16 мікробів.

Бактеріальний вагіноз при вагітності

Кількість лактобацил може не тільки зменшуватися, але і збільшуватися під впливом гормональних зрушень в організмі вагітної. Якщо відбувається потовщення епітелію, то збільшується накопичення глікогену і чисельність лактобактерій. У дуже кислому середовищі корисні мікроорганізми не можуть розмножуватися далі.

Бактеріальний вагіноз у вагітних

 

Гормональні зміни є однією з причин появи або погіршення симптомів дисбіозу піхви при вагітності.

Бактеріальний вагіноз — патологічний дисбаланс вагінальної мікрофлори. Відбувається посилений ріст анаеробних бактерій. Збільшуються колонії Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Klebsiella. Вважається, що поява біоплівки гарденереллы — основна передумова розвитку бактеріального вагінозу. Відсутність терапії інфекційних захворювань урогенітального тракту може стати причиною передчасних пологів.

Лікування дисбіозу піхви

Організм жінки здатний самостійно компенсувати зміни, що відбуваються при дисбактеріозі. Однак при зниженні імунітету, гормональному дисбалансі та інших проблемах зі здоров’ям, «хороші» бактерії повністю витісняються патогенами.

як лікувати дисбіоз піхви

 

Лікування дисбіозу піхви — двоетапне. Спочатку необхідно придушити розвитку умовно-патогенної флори. Призначається антибактеріальна терапія згідно з результатами аналізу мазка. Використовуються місцеві препарати: свічки, гелі Кліндаміцин, Далацин Клиндацин.

Медикаменти з метронідазолом для лікування гарднереллеза у жінок:

 • Трихопол (вагінальні таблетки);
 • Розамет або Розекс (крем);
 • Метрогіл (гель);
 • Флагіл (свічки).

Від свербіння, печіння і болю допомагають місцевий антисептик хлоргексидин. Активна речовина міститься у вагінальних супозиторіях і розчині Гексикон.

Якщо вагінальний дисбактеріоз поєднується з грибковою інфекцією, то призначаються антимикотические препарати Клотримазол, Ністатин (креми та супозиторії). Протигрибкове лікування тривале, у разі необхідності триває кілька місяців.

На другому етапі проводиться відновлення нормального складу вагінальної мікробіоти. Застосовуються гормони, імуномодулятори, антигістамінні препарати для корекції наявних імунних і гормональних порушень.

Місцеві засоби, що містять молочну та інші кислоти, пробіотики, що використовуються для нормалізації мікрофлори та значення рН піхви. Лікарські форми і назви медикаментів: гель Лактогель, свічки Ацилакт, Фемилекс, Біфідумбактерин, вагінальні таблетки Вагінорм-С. Такі препарати можна використовувати навіть під час вагітності та лактації. Крім того, призначаються пробіотики для прийому всередину.

У першій половині вагітності протипоказаний прийом антибіотиків всередину. Використовуються дозволені місцеві засоби — безпечні, які діють швидко. Системну антибактеріальну терапію можна провести в другій половині вагітності.

Харчування й дієта

Склади мікрофлори кишечника і піхви відображають загальний стан організму. Необхідно дотримуватися здорового раціону. Існує багато продуктів, які сприяють зміцненню загального та місцевого імунітету, підтримці нормального складу мікробіоти.

 

Дисбіоз піхви дієта

Дієта впливає на гормональний статус. Баланс гормонів в організмі жінки важливий для підтримки здоров’я інтимної сфери, нормалізації складу мікрофлори піхви. Запобігання дисбіозу піхви допомагає дієта з низьким вмістом жиру і рафінованих вуглеводів.

Рекомендується вживати в їжу:

 • продукти, багаті вітамінами А і Е (печінка, рослинні масла, морква, шпинат, батат);
 • фрукти і овочі, що містять підвищені кількості вітаміну С (солодкий перець, ківі, цитрусові);
 • цинксодержащие продукти (устриці, яловичина, баранина, курка, бобові, цільні зерна).

Натуральний йогурт містить пробіотики в основному лакто — і біфідобактерії. Вживання продукту сприятливо впливають на баланс кишкової мікробіоти, яка істотно воздействкет на вагінальну мікрофлору. Нормалізація якісного і кількісного складу бактерій, що населяють товсту кишку, знижує ймовірність попадання і розвитку мікробних патогенів у піхву. Зберігається рівень рН, необхідний для існування паличок Дедерлейна, придушення інфекційних агентів.

Часник — сильний антисептик, природний антибіотик і протигрибковий засіб. Споживання зубков у свіжому вигляді, а також додавання подрібненої прянощі в страви, допомагає підтримувати мікрофлору ротової порожнини, кишечника, піхви і шкіри в хорошому стані. Після вживання прянощі з’являється неприємний запах з рота. Можна позбутися від дискомфорту: почистити зуби, випити молока, пожувати корінь петрушки.

Регулярне включення в раціон кефіру, кислого молока, йогурту, квашеної капусти сприяє нормалізації кишкової флори, що корисно для боротьби з дисбіозом піхви.

Поліфеноли у складі чаю, багатьох фруктів і овочів підтримують імунну систему, покращують обмін речовин, стимулюють приплив крові до ШЛУНКОВО-кишкового тракту, статевих органів. Хороше кровопостачання — запорука нормальної роботи організму, хорошого стану кишечника, самоочищення піхви.

Можливі ускладнення

Відсутність або мала кількість паличок Дедерлейна підвищує ймовірність розвитку умовно-патогенної флори, відкриває ворота для проникнення інфекції. В першу чергу, зростає ризик ураження органів малого таза.

 

лікування дисбіозу

Бактеріальний вагіноз підсилює сприйнятливість до захворювань:

 • передається статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД;
 • вірусу папіломи людини (ВПЛ);
 • генітального герпесу (ВПГ 2 типу;
 • вульвовагінального кандидозу.

Бактеріальний вагіноз під час вагітності створює загрозу викидня і передчасних пологів, розриву сечового міхура, ранової інфекції, післяпологового ендометриту.

Профілактика

Факторами ризику змін піхвової флори є зниження місцевого імунітету, гормональний дисбаланс, використання для інтимної гігієни сильно лужного мила, шкідливого для лактофлори, прийом антибіотиків. Хоча вагінальний дисбактеріоз звичайно добре піддається лікуванню, краще не допускати несприятливих змін мікрофлори піхви.

 

Дисбіоз піхви

Після спорожнення кишечника слід протирати туалетним папером промежину в напрямку від піхви до заднього проходу, щоб запобігти поширенню бактерій з прямої кишки в статеві органи.

Не слід зловживати антисептиками, запашним милом, ароматизованої туалетним папером. Не можна застосовувати для промивання статевих органів і шкіри господарське мило. Нижня білизна рекомендується прати в теплій воді, пропрасовувати гарячою праскою після прання. Слід уникати носіння стрінгів, вузьких штанів.

Захищений секс — найкраща профілактика трихомоніазу та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *