“Ідеальна дружина” — чому ця концепція більше не актуальна?

Як повинна була виглядати ідеальна дружина в різний час в історії — і як йдуть справи сьогодні?

Буквально вчора жінці досить було вдало вийти заміж – і все, всі проблеми по життю вирішені. Сьогоднішні погляди на жінку в шлюбі, на щастя, змінилися: заміжжя вже не здається єдиним варіантом. Більш того, в деяких випадках воно не розглядається взагалі: суспільство перестає сприймати жінку виключно в ролі дружини і матері. Як змінювалося уявлення про ідеальну дружину з часів античності до наших днів?

Еволюція образу щасливої жінки: з чого все починалося і до чого прийшло в результаті?

1. Жінка в стародавніх культурах: мати

У стародавніх єгиптян і шумерійців жінка була, в першу чергу, матір’ю — але в деяких випадках могла і управляти державою, як, наприклад, знаменита Хатшепсут. Втім, цей приклад скоріше підкреслює загальне правило: з матріархату, характерного для первісного суспільства, людство відразу потрапило у зворотний бік — у світ, який управляється чоловіками.

2. Від античності до середньовіччя: від відносної свободи до жорсткості християнства

Стародавні греки і римляни досить легковажно ставилися до шлюбу як до інституту регулювання відносин, досить почитати кілька міфів — боги там поводяться дуже вільно. З іншого боку те, що було дозволено Юпітеру, як відомо, далеко не завжди було можливо для простих смертних. А потім сталося християнство з його жорсткими принципами-і шлюб став єдино можливою умовою для будь-яких любовних зв’язків.

3. Середньовіччя-XIX століття: дружина народжує дітей, працює і прикрашає чоловіка собою

Практично у всіх станах було прийнято шукати дружину чоловікові, серед дівчат влаштовувалися справжні конкурси краси. Канони і принципи відбору в різний час змінювалися, але в цілому залишалися єдиними. Потенційна обраниця чоловіка повинна була бути скромною, здоровою, красивою, володіти легким характером і хорошим приданим.

Остання обставина дивує неймовірно: мало того, що дівчина повинна вписуватися в жорсткі рамки понять краси, так вона ще й зобов’язана забезпечити загальний з чоловіком побут хоча б на перший час. Зрозуміло, нічого без згоди і дозволу чоловіка в житті жінки не траплялося. У селян жінка працювала з малолітнього віку, у аристократів повинна була прикрашати собою батьків — а потім і чоловіка.

4. Кінець XIX-середина XX століття: жінка продовжує думати про сім’ю, дітей і чоловіка

У деяких країнах тільки до кінця XIX століття у жінки з’явився власний паспорт — але розпоряджався ним найчастіше чоловік, тому приймати рішення все одно доводилося тільки з його дозволу. Нормальна жінка повинна була піклуватися про чоловіка, дітей і побут — і ні про що інше не думати. Таланти потрібно було забувати або приділяти їм вільний час, якого практично не було. Правда, ідеальна картина виявилася трохи змащеною на час Другої світової війни – тоді жінкам довелося багато в чому замінити пішли на війну чоловіків.

5. 1950-ті: жінка щаслива бути домогосподаркою, це стає маркером успішності чоловіка

Після війни світу було дійсно потрібно повернути віру в традиційні патріархальні цінності. Жінка повинна була демонструвати щастя від ведення домашніх справ, саме тоді виникло поняття housewife — буквально “домашня дружина, домогосподарка”. На тлі тих нещасних, які були змушені працювати, щоб забезпечити виживання своєї сім’ї, жінки зі статусних сімейств могли дозволити собі сидіти вдома і займатися тільки їм. Цій пропаганді були присвячені фільми і постери — досить згадати картинки в стилі pin-up.

6. 1960-90-ті: вже не тільки дружина і мати

Як би не намагалися феміністки заявляти про те, що їх діяльність приносила плоди з початку минулого століття, на ділі щось почало змінюватися тільки ближче до 1970-м: тоді ідеї патріархату вперше стали піддаватися сумніву і критиці. У багатьох країнах починає формуватися образ іншої жінки-вона не тільки може бути щаслива в шлюбі, але і активно цікавиться політикою, наукою і мистецтвом.

7. 1990 — ті-середина “нульових” : час супермоделей і “трофейних дружин”

У “золоті ” роки багатство стало прийнято демонструвати всіма можливими способами-від коштовностей, літаків і розкішних машин до найкрасивіших жінок світу. Тим, хто був простіше, залишалося задовольнятися дівчатами рангом нижче — але в будь-якому випадку статусним і престижним було володіти молодою і красивою дружиною, яка виставлялася напоказ, немов приз в гонці чоловічого марнославства.

Паралельно відбувалося зростання фемінізму і руху на підтримку ЛГБТ, які так чи інакше призвели до змін у свідомості суспільства, які ми всі пожинаємо зараз.

8. Середина “нульових” – 2019: самодостатня і самостійна жінка, яка захоплена якоюсь справою

Трохи більше десяти років тому жінка остаточно перестала сприйматися виключно додатком і придатком до сім’ї і чоловікові. Стало трендовим виводити в світ дружин, які і самі можуть вивести кого завгодно і куди завгодно, якщо захочуть. Раптом виявилося, що найпомітніші чоловіки сучасності одружені зовсім не на красунях запаморочливої зовнішності, а на цілком звичайних жінках, на місці яких цілком могла б опинитися будь-яка з нас. Взяти того ж Цукерберга для прикладу – його дружина Прісцилла Чин цілком успішно будувала кар’єру без будь-якої допомоги чоловіка-мільярдера.

9. Наші дні: кожна сама вирішує, яким способом бути щасливою

Мабуть, зарано давати занадто оптимістичні прогнози, але в одному можна бути впевненими — настає час, коли жінка може сама вирішувати, якою їй бути “ідеальною”: матір’ю чи, дружиною чи, або ким завгодно ще, ким їй хочеться стати прямо зараз. Будь-яке обмеження здається надмірним і зайвим, будь-які рамки викликають бунт і протест-і це добре.

Залишається дочекатися, коли бажання жінок вибирати вільно зустрінуться з можливостями — реальними, а не просто задекларованими, і ось тоді можна буде говорити про те, що людство прийшло до справжнього рівності і гармонії.

Як ви вважаєте, в наш час можна говорити про “ідеальних дружин”, або це поняття пропахло нафталіном і про нього пора забути?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *