9 дитячих казок, чий зміст вас вразить, коли ви його дізнаєтеся

Казки — це відображення культури, менталітету і традицій конкретної нації. Іноді ми навіть не замислюємося про особливості сюжету або героїв, а вони можуть сказати дуже багато про що.

Казка-брехня, та в ній натяк: дійсно, в цих історіях найчастіше зашифровані лайфхаки і побутові секрети, народна вікова мудрість або філософські погляди. Іноді вчинки персонажів можуть здатися дивними або нелогічними з сьогоднішньої точки зору, але якщо дізнатися сенс сюжету, все відразу встане на свої місця.

9 знайомих з дитинства казок з прихованим посланням-ці знахідки можуть вас здивувати і змусять задуматися.

1. Хатинка Баби-Яги стоїть на кордоні царства мертвих

Баба-Яга — одна з найскладніших і неоднозначних фігур в слов’янській міфології. За однією з версій, вона відповідає Харону, який переправляє душі людей з цього світу в “той”. Коли герой потрапляє до загадкової Старої, вона чує “людський дух”, а герою потрібно з різних причин потрапити в Царство Мертвих (отримати ініціацію, дістати скарб або врятувати кохану). Щоб проникнути туди, він отримує від Баби-Яги обмивання і ритуальну їжу. Тоді він стає готовий до небезпечної подорожі.

2. Баба-Яга — символ жіночої ініціації

За деякими іншими версіями, Баба-Яга є провідником зі світу дитинства в світ дорослих, з питаннями статевих відносин і здатністю давати нове життя. Перед укладенням шлюбу наші предки часто влаштовували ряд випробувань для майбутніх молодят-почасти ці ритуали перегукуються з тим, на що прирікає добрих молодців і червоних дівчат казкова героїня.

3. Василіса Прекрасна — справжня відьма

Спочатку слово ” відьма “означало ту, що “відає”, тобто знає таємниці роду і володіє силою. Василіса Прекрасна відмінно підходить на роль відьми. Вона проходить ряд ініціацій, які дозволяють їй розкрити свої магічні здібності, після чого отримує доступ до необхідних артефактів.

4. Сон мертвої царівни — необхідна для заміжжя умова

Практично у всіх культурах дівчині необхідно було “померти”, щоб відродитися вже дорослою заміжньою жінкою. Про це ж говорить біле (Похоронне) плаття нареченої, плач в день весілля і спеціальні ритуали, які більш-менш детально відтворюють казку про царівну, яка померла або заснула надовго, а потім виявилася оживленою поцілунком.

5. Дівиця в будинку семи богатирів або гномів

“Коли Червона дівчина — будь нам мила сестриця” – цією фразою Класик словесності милосердно закамуфлював той факт, що в чоловічих будинках лісорубів або шахтарів дійсно завжди жила дівчина. Ця посада вважалася почесною, тому її могли відправити туди батьки або (в деяких випадках) законний чоловік. Жінка брала на себе ведення побуту і була для всіх дружиною, а її праця щедро оплачувався і дозволяла накопичити на солідне придане, наприклад.

6. Хто тягнув ріпку насправді?

У казки досить багато смислів-деякі дослідники вважають, що мова йде про правильний розподіл групових зусиль і про те, що спільно будь-яку справу зробити куди швидше і простіше. Інші помічають, що в майже незнайомих початкових варіантах були і батько з матір’ю, і якісь загадкові “ноги”, які могли перераховуватися досить довго — дитина, як правило, в результаті засипала разом з оповідачем при монотонному перерахуванні всіх персонажів.

7. Дівчина і дракон

Наші предки приносили дівчат в жертву страшним істотам абсолютно добровільно, щоб захистити своє село або місто від лих і напастей — взяти для прикладу того ж Мінотавра з його лабіринтом як один з найдавніших зразків такої поведінки. Поява героя з мечем, який рятував невинну жертву, прийнято вважати пізнішим нововведенням — для того, щоб позначити можливість порятунку від чудовиська.

8. Казка про Колобка — урок з астрономії

Забавний хлібобулочний виріб, який катається по лісі, насправді є аналогом місяця – за однією з версій, кожна з тварин відкушує від Колобка по шматочку, так що лисиці залишиться тільки поживитися залишками. Після цього настає молодик – і новий цикл, а повний місяць припадає на випічку Колобка.

9. Плач діда і баби над розбитим золотим яйцем

Напевно, всі батьки стикалися з підступністю найпростішого дитячого питання: чому “Дід плаче, баба плаче” – адже буквально тільки що вони самі старанно намагалися розбити це злощасне яйце? Той факт, що це зробив маленька Мишка, є ключем до розуміння трагізму ситуації. Вважається, що мова йде про реінкарнацію і смерті — саме її символізує розбите золоте яйце, тому люди похилого віку і засмучуються.

Яку з казок ви хочете тепер перечитати знову? Може бути, ви знаєте таємниці інших історій для дітей, якими готові поділитися?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code