Різні сорти колеусу

Колеус: посадка і догляд у відкритому грунті, види і сорти

Завдяки красивому, строкатому листі колеус став популярною садовою і кімнатною рослиною. Селекціонери також проявили інтерес до цієї квітки і завдяки їх роботі сьогодні є багато нових сортів. Серед них сорт «Веснянки» з яскравими оранжевими плямами, «Сатурн» з контрастним забарвленням по краях, «Дрегон Блек» з листами фіолетового кольору і багато інших. Сьогодні ми розповімо, як посадити колеус у відкритому грунті, і як доглядати за цією рослиною.

Вибір і підготовка місця

Колеус світлолюбна рослина, але тривале перебування на яскравому сонці призводить до втрати яскравості. Листя колеуса стають блідими. Тому місце для рослини вибирають добре освітлене, підійде легка півтінь. На обраній ділянці не повинно бути застою вологи і близького залягання ґрунтових вод. Грунт повиннен бути легким і родючим.

 • легка півтінь;
 • без близького залягання ґрунтових вод;
 • родючий грунт.
Колеус Блюме
Колеус Блюме

При підготовці посадкової ями потрібно внести пісок і перегній у співвідношенні 1:2, можна додати половину склянки деревної золи.

Посадка

Посадка колеуса у відкритий грунт проводиться в теплу пору, коли грунт прогріється до +13 градусів. Догляд за рослиною нескладний, однак, вимагає деяких знань.

У середній смузі колеуси розсаджують в кінці травня або після 10 червня. Лунки роблять на відстані 20-30 см один від одного.

Колеус дуже популярний завдяки яскравому забарвленню своїх листків

Рослини обережно виймають з контейнерів і висаджують в підготовлені лунки. Рослини рясно поливають і прикривають нетканим матеріалом, щоб дати можливість колеусам адаптуватися до нових умов. Приблизно через тиждень укриття знімають.

Варто пам’ятати, що висаджувати колеуси потрібно по фактичній погоді, так колеуси комфортно себе почувають при температурі від+15 градусів. Якщо показники опустилися до +7 C, квітка припиняє ріст.

Догляд

Полив. Колеуси поливають як тільки почне висихати поверхня грунту. Для гарного росту колеуса грунт потрібно завжди підтримувати в злегка вологому стані. У період тривалої посухи колеуси скидають листя. Колеуси необов’язково поливати строго під корінь, їм комфортно, коли вода потрапляє на листя.

Насіння колеуса
Насіння колеуса

Підживлення. У фазі швидкого зростання колеуси підгодовують 1 раз в 10 днів. Для цього використовують мінеральний комплекс для декоративно–листяних квітів. При цьому віддають перевагу комплексів з мінімальним складом азоту, так як при великій кількості цього елемента листя колеуса бліднуть.

Формування куща. Щоб кущики виглядали пишно і красиво, потрібно прищипувати верхівки рослин на 1-2 см. Перші кілька разів квіткові стрілки, що з’явилися обрізають. Це необхідно щоб рослина нарощувала зелену масу і коріння. Під час усього вегетаційного періоду, щоб отримати пишні кущі колеуса, прищипують кілька разів.

Розсада колеуса
Розсада колеуса

У перший раз це стосується тільки головного стебла, а в подальшому і бічних пагонів.

Розмноження

Отримати молоді колеуси можна двома методами:

 • посадкою насіння;
 • живцями.

Вирощування з насіння

Схожість насіння колеуса досить висока. На розсаду насіння висівають в кінці березня, в південних регіонах посадку можна проводити відразу у відкритий грунт. Контейнери наповняють універсальним субстратом. Зверху насипають тонкий шар піску. Далі необхідно знезаразити грунт. Для цього грунт з піском поливають крутим окропом або розчином марганцю. Після того, як субстрат охолоне на поверхню викладають насіння і трохи присипають їх піском.

Висаджування рослини у відкритий грунт

Тепер посадки зволожують з пульверизатора, накривають плівкою і розміщують в затемненому місці. До появи молодих рослин грунт підтримують у вологому стані. Щоб не допустити появи цвілі, раз в день скло або плівку знімають на 15-20 хвилин.

При температурі +20-25 градусів сходи з’являються на 7-10 день, в залежності від сорту колеуса. Як тільки з’являться паростки, тару з посадками переносять на підвіконня або інше світле місце. Для подальшого розвитку розсади, температурні показники знижують до +17 градусів. На 3-4 тижні молоді колеуси розсаджують в окремі стаканчики.

Всі важливі етапи вирощування колеусу з насіння:

 • посадку насіння проводять в кінці березня;
 • грунт знезаражують;
 • насіння розкладають по поверхні грунту, трохи пересипаючи піском;
 • посадки прикривають склом і ставлять у темне місце;
 • при появі сходів ящики з розсадою ставлять у світле місце;
  знижують температуру до +17 C;
 • через місяць після появи сходів, колеуси розсаджують по окремих склянках;
 • в кінці травня або на початку червня рослини висаджують в квітники.

Посадка живців

Живці колеуса можна отримати при обрізанні дорослої рослини. Держак повинен бути не менше 10 см. Нижню пару листя акуратно видаляють, а сам держак поміщають у вологий субстрат.

Щоб живці швидше прижилися, використовують порошок корневін або гетероауксин. Посаджений держак накривають банкою або зрізаної пластиковою пляшкою. Укорінення живців колеуса відбувається при температурі + 20 градусів.
Приблизно через 10 днів у живців з’являються коріння і рослини можна висаджувати в квітник.

 • розмір живця не менше 10 см;
 • перед посадкою видаляють нижні листки;
 • держак обробляють стимулятором;
 • після посадки рослину накривають банкою;
 • температура в приміщенні повинна бути близько +20C;
 • через два тижні укорінений живець можна висаджувати у відкритий ділянку.
Колеус «Golden Bedder»
Колеус «Golden Bedder»

Хвороби і шкідники

Як і багато рослин на дачних ділянках колеус може хворіти і піддаватися нападу комах. Іноді неправильний догляд може стати причиною таких проблем:

 1. У колеуса оголена нижня частина стебла. У молодому віці у рослини не прищипнули головне стебло. Для виправлення цього недоліку потрібно прищипнути центральні і бокові пагони.
 2. Листя колеуса змінюють забарвлення, стають блідими. Рослина довго перебувала на сонці. Для вирішення цієї проблеми рослину поміщають на кілька днів у тінь.
 3. Колеус скидає листя. Рідкісний полив, грунт часто пересихає. Якщо підтримувати грунт у вологому стані, рослина відновиться.
 4. Рослина дуже витягнута. Недолік або повна відсутність сонця. Для усунення цієї проблеми колеус пересаджують в більш сонячне місце.
Цвітіння колеуса
Цвітіння колеуса

Для колеус наступні небезпечні шкідники:

 • павутинний кліщ. Дрібна комаха, яка живиться соком рослин. На рослині видно тонку павутинку. При великому скупченні цих комах рослини швидко гинуть. Проти кліщів використовують препарати «Актеллік», «Фітоверм» «Вермитек»;
 • попелиця. На колеуси найчастіше нападає зелена попелиця. Це комаха живиться клітинним соком, виділяючи отруйну речовину. Листя колеуса скручуються, деформуються, молоді пагони гинуть. Від попелиці використовують обприскування розчином тютюну або господарського мила, з препаратів використовують «Децис», «Арріво», «Конфідор»;
 • білокрилка. Виявити кліща можна на нижній частині листа. Уражене білокрилка рослина швидко втрачає життєві сили і гине. Від цих комах використовують клейові пастки і такі препарати, як «Актара», «конфідор», «Іскра».
Різні сорти колеусу
Різні сорти колеусу

Догляд в зимовий час

Влітку можна посадити колеус у відкритий ґрунт, а на зиму пересадити його в горщик і доглядати за ним в будинку до нового сезону.

Для цього восени квітку викопують і поміщають в горщик з дренажним отвором. Після пересадки рослину поливають, і заносять додому. У перші дні колеус тримають у тіні, потім виставляють на сонячне вікно. Вдалим розташуванням для колеуса є південно–західне вікно.

Якщо кущ старий, то в кінці серпня або вересні з нього беруть живці і висаджують їх в будинку. Таким чином, можна зберегти для наступного року вподобаний сорт колеуса.

Колеус в ландшафтному дизайні
Колеус в ландшафтному дизайні

Сам по собі колеус виглядає дуже красиво, однак у спільних посадках квітці необхідно підбирати пару. Колеус прекрасно гармонує з самшитом, иберисом, шавлією, овсяницею. Сорти з різнокольоровими листям можна висадити на тлі хост, сріблястою цинцинарии. Посадка колеуса у відкритому грунті не становить труднощів, протягом усього літа за рослиною потрібен мінімальний догляд. Ця красива квітка може стати головним акцентом будь–якої клумби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *