кон'юнктивіт

Кон’юнктивіт

Кон’юнктивіт: причини, прояви, діагностика

Кон’юнктивіт — це набряклість, почервоніння слизової оболонки очей і білкової оболонки. Він виникає, коли слизова оболонка, що покриває зовнішню поверхню очного яблука, дратується і запалюється.

Зазвичай причиною є вірусна або бактеріальна інфекція, але також можуть провокувати кон’юнктивіт і алергія, носіння контактних лінз, подразники навколишнього середовища і дефекти слізних проток.

Люди з конъюктивитом прокидаються і виявляють, що їхні очі роздратовані і покриті кіркою клейких виділень. Хоча ця проблема з очима може доставляти незручність і бути дуже заразною, вона рідко викликає які-небудь серйозні пошкодження.

Лікування залежить від типу кон’юнктивіту. Деякі типи проходять без медичного лікування, в той час, як інші вимагають антибіотиків. У більшості випадків кон’юнктивіт проходить протягом декількох днів.

Особливості анатомії: причини запалення

Кон’юнктивіт впливає на кон’юнктиву, захисну оболонку, яка покриває повіки і відкриті білі ділянки очі. Кон’юнктива розташовується на верхній частині склери, білкової частини ока і внутрішньої частини століття. Рогівка прозора, куполоподібна поверхню, що покриває зіницю і радужку, не покривається кон’юнктивою.

Функція кон’юнктиви полягає в тому, щоб тримати повіку і очне яблуко вологими. Запалення мембрани робить кровоносні судини більш помітними, що надає білку очі червоний або рожевий колір.

Зазвичай кон’юнктивіт викликають вірусні або бактеріальні інфекції. Алергічні реакції, носіння контактних лінз, різні подразники (миючі засоби, частинки грязі і диму, домішка хлору в басейні) і дефекти в області слізних проток також можуть спровокувати кон’юнктивіт.

Типи патології

Близько 70% випадків кон’юнктивіту припадають на інфекційний кон’юнктивіт. Це означає, що вони викликані бактеріями і вірусами. Найбільш поширені вірусні патології. Інфекційний кон’юнктивіт вкрай заразний, тому необхідно вжити заходів обережності, щоб запобігти його поширення.

Близько 30% випадків кон’юнктивіту є неінфекційними. Вони можуть бути результатом алергії, частково заблокованих слізних проток або різних місцевих подразників в оці, включаючи контактні лінзи.

Вірусний і бактеріальний кон’юнктивіт може впливати на один або обидва ока. Алергічний кон’юнктивіт вражає обидва ока.

Фактори ризику

Контакт з людиною, що страждають вірусної або бактеріальної формою кон’юнктивіту, є основним фактором ризику. Як правило, після появи перших симптомів люди з кон’юнктивітом заразні протягом 7-14 днів.

Вірусний і бактеріальний кон’юнктивіти поширені серед дітей дошкільного віку.

При неинфекционном кон’юнктивіті підвищується ризик впливу алергенів або погано прилеглих контактних лінз.

Симптоми патології

Симптоми кон’юнктивіту включають свербіж, почервоніння, сльозотеча, в очах з’являється відчуття печіння, зір розмито, підвищується чутливість до світла, з’являються невеликі виділення в куточках очей, білі або зеленуваті. Буває, що повіки склеюються, коли людина прокидається після сну. Якщо ви виявили ці симптоми, слід негайно звернутися до лікаря.

Діагностика кон’юнктивітів

Якщо з’явилися ознаки, схожі на симптоми кон’юнктивіту, лікар огляне очі, можливо, візьме зразок виділень ватним тампоном. Лабораторні дослідження дозволяють виявити бактерії, віруси, що викликають кон’юнктивіт, хоча в цьому звичайно немає необхідності.

Потрібно повідомити лікаря, як довго тривали симптоми, як вони проявлялися, чи були будь-які виділення в куточках очей. Потрібно розповісти лікарю про те, чи ви носите контактні лінзи, чи використовуєте якісь очні ліки, крем навколо очей.

Крім того, потрібно обов’язково повідомити лікаря, якщо очі болять, або якщо зір розмито, це може означати більш серйозну проблему.

Якщо лікар підозрює, що кон’юнктивіт викликаний алергією, він може відправити пацієнта на алергологічне обстеження.

Тест на алергію проводиться нашкірно і використовується для визначення речовин, що викликають симптоми алергії. Екстракт алергену наносять на ділянку шкіри у вигляді подряпин або підшкірних ін’єкцій, щоб він надав вплив. Потім проводиться оцінка реакції шкіри.

Якщо ділянки стають червоними і зудять, це вказує на присутність речовин, які викликають захисну реакцію імунної системи. Шкірна реакція може проявлятися свербежем, набряком у місці нанесення.

Лікування патології

У більшості випадків гострий кон’юнктивіт відносно легко піддається лікуванню, в тому випадку, якщо рано звернутися до лікаря. Терапія кон’юнктивіту істотно залежить від причин, які його викликали.

Бактеріальний кон’юнктивіт можна лікувати антибіотиками, які вбивають бактерії. Антибіотики зазвичай приймають у формі очних крапель або очних мазей, але вони також можуть застосовуватись у формі таблеток. Очні краплі або мазь зазвичай наносять на внутрішню сторону століття кілька разів в добу, курс триває до тижня. Інфекція повинна зникнути протягом тижня, поліпшення настає через кілька днів.

Потрібно приймати ліки протягом періоду, встановленого лікарем, навіть якщо симптоми припинилися. Якщо перестати приймати антибіотики на ранній стадії, бактерії, що викликають інфекцію, можуть розвинути стійкість до антибіотика, що ускладнить лікування в подальшому.

Хоча серйозні ускладнення виникають рідко, бактеріальний кон’юнктивіт може іноді вражати рогівку і порушувати зір, тому важливо пройти курс лікування повністю.

Вірусний кон’юнктивіт не можна лікувати антибіотиками. Антибіотики не впливають на віруси; вони використовуються для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вірусна інфекція у більшості випадків протікає протягом чотирьох-семи днів. Потрібно утримувати очі і руки в чистоті. Холодний компрес може допомогти полегшити симптоми.

Алергічний кон’юнктивіт можна усунути ліками і за рахунок роз’єднання з алергенами. Ліками від алергічного кон’юнктивіту можуть бути очні краплі або таблетки.

Зазвичай застосовуються антигістамінні, протинабрякові, нестероїдні антизапальні препарати або стабілізатори алергічних (опасистих клітин). Вони зменшують прояви алергії. Лікар може призначити ліки цих категорій.

Алергени, які можуть стати провокаторами, включають хімікати в мылах, ліках, косметиці та інших продуктах. Трава, пилок амброзії, лупа тварин і пилові кліщі є дуже поширеними алергенами.

Якщо кон’юнктивіт викликаний подразником в оці, потрібно промити око протягом п’яти хвилин теплою водою, щоб змити подразнюючу речовину з ока. Після промивання роздратування повинно пройти швидко. Якщо цього не відбувається, потрібно звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *