чорноплідна горобина корисні властивості

Корисні властивості чорноплідної горобини

Користь чорноплідної горобини давно відома народних цілителів. Лікарська рослина століттями застосовується для здоров’я. Його корисні і лікувальні властивості актуальні при різних захворюваннях, однак, як і кожне засіб, що застосовується в консервативній і нетрадиційній медицині, в надлишковій кількості воно може принести і шкоду.

Трохи про рослину

Про те, що вживання чорноплідної горобини приносить користь для здоров’я, можна судити навіть за її офіційною назвою. У перекладі з грецької “аронія” означає “корисний плід”.

Сімейство рожевих, до якого відноситься чорноплідна горобина, поширена практично по всьому світу, крім холодних областей земної кулі, до нього відноситься і звичайна горобина.

Повсякденною назвою аронія зобов’язана подібності суцвіть з плодами своєї близької родички. Хоча вона і завезена з Північної Америки, але плоди дуже схожі за формою і розташуванню на соплодии, і на перший погляд різниця між ними тільки в кольорі ягід.

Про те, що вживання препаратів з аронії може принести користь для здоров’я, в Європі і Росії дізналися тільки через два століття після того, як культура була завезена з місць споконвічного зростання. Але її багатий склад, як виявилося згодом, може принести і шкоду за наявності в організмі певних патологій або недотриманні курсового застосування з вивіреною дозуванням.

чорна горобина фото

Користь чорноплідної горобини – в її багатому природному складі, і в деяких випадках її лікувальні властивості перевищують показники інших рослин, рекомендованих для отримання вітамінів, мікроелементів, біологічно активних з’єднань:

 1. Наявність багатого набору вітамінів, потрібних людському організму, що перевищує аналогічні лікувальні властивості моркви з її бета-каротином, чорної смородини, цитрусів – відомих джерел вітамінів Р і С.
 2. Аронія може принести чималу користь для здоров’я, будучи цінним джерелом мікроелементів, для отримання яких пацієнтам доводиться вживати полівітамінні комплекси. Вона займає друге місце в рейтингу після фейхоа, набагато випереджаючи ягоди малини та аґрусу, раніше неперевершених постачальників йоду для пацієнтів з ендокринними патологіями.
 3. Крім йоду, проведені дослідження складу ягід чорноплідної горобини показали досить значну присутність молібдену, бору, фтору, заліза та марганцю.
 4. Корисними для здоров’я можуть стати містяться в аронії дубильні сполуки, пектини, яких в ній більше, ніж в яблуках, відомий природний антиоксидант – яблучна кислота.
 5. В ягодах чорноплодки невелику кількість калорій, і це незважаючи на присутність в ній глюкози, сахарози і сорбіту, який можуть вживати навіть люди з цукровим діабетом.

Корисні властивості чорних ягід легко пояснити, якщо згадати, що природа концентрує їх в плодах як потенційний запас для продовження роду. До осені в них накопичується все необхідне для проростання насіння, яке зазвичай зникає птахами, залученими нетривіальним смаком ягід, і виділяється з послідом.

Однак потенційна шкода теж відзначена при проведених дослідженнях. У складі плодів рослини виявлено амігдалин – з’єднання мигдальної кислоти, яке і надає їм притаманну гірковатість. Правда, останнім часом амігдалин посилено рекламується як засіб від онкологічних процесів під комерційною назвою «Паетрил», і його протиракову дію клінічно доведено. Але можливий і шкоди від його присутності, оскільки при певних умовах з нього можуть звільнятися токсичні ціаніди.

чорна горобина властивості

Сфера застосування

Застосування ягід чорноплідної горобини давно перестало ставитись до вузьких напрямів нетрадиційної медицини. Їх застосовують відомі косметичні бренди для виготовлення лікувальної косметики. Вітамінний склад сприяє відновленню і стимуляції гіалуронової кислоти, що сприяє омолодженню шкіри і реабілітації втраченого з віком тургору клітин.

Навіть наявність дрібних кісточок стало аргументом на користь аронії – їх ніжна властивість використовується в приготуванні миючих дерму пілінгів і скрабів для видалення ороговілих лусочок з поверхні.

 1. У нетрадиційній медицині аронія використовується для оптимізації здоров’я судин. Вона здатна врегулювати вироблення шкідливого холестерину, перешкоджати його відкладенню на стінках судин завдяки зменшенню рівня кислотності в шлунку і поліпшення роботи видільної системи. Корисні властивості чорноплодки не тільки уповільнюють розвиток атеросклерозу, але і відновлюють пошкодження на стінках судин, а саме в них і починається формування атеросклеротичних бляшок.
 2. Зменшуючи газоутворення в кишечнику, відновлюючи звичну моторику в ШКТ, лікувальні властивості аронії дозволяють зупинити діарею, відрегулювати наявні розлади функціональності. За рахунок протисудомної дії цілющих ягід зменшується больовий синдром при патологіях органів травлення. Імумономодуляторні лікувальні властивості дозволяють зміцнити імунітет, полегшити його роботу у боротьбі з патогенними мікроорганізмами. Тому узвар з цілющих ягід можна приймати як ліки в період застуд або проносу.
 3. Цим корисні властивості чорноплідної горобини не обмежуються. Вона зміцнює нервову систему, відновлюючи тим самим нормальний режим сну і відпочинку, знижує артеріальний тиск, оновлюючи і змінюючи склад крові, впливаючи на органи кровотворення і виводячи з організму зайву рідину завдяки сечогінній дії.

Екстракт чорноплідної горобини використовують в приготуванні гіпотензивних, сечогінних, жовчогінних препаратів, включають до складу ліків, що призначають при ендокринних і обмінних патологіях, в гепатопротекторні фітотерапевтичні засоби.

Безперечна користь аронії підтверджена численними клінічними дослідженнями, які проводили провідні фармацевтичні компанії перед випуском у світ лікарських засобів з її участю. Однак від вживання чорних ягід може бути, як і від будь-якого цілющого зілля, і шкоду.

Обережність з рослинною панацеєю

Приймаючи навіть найшкідливіше фітотерапевтичні засіб, іноді пацієнти отримують несподівані негативні наслідки замість очікуваного поліпшення. Можна відрегулювати підвищений тиск і викликати гіпотонію, перевищивши дозування. Спровокувати тромбофлебіт при підвищеній в’язкості крові. Викликати тривалий запор, якщо немає діареї, а компот або настій приймається для інших цілей.

аронія фото

Жовчогінні властивості замість очікуваного очищення печінки можуть нанести шкоду – спровокувати міграцію конкрементів при ЖКБ, здатну закупорити жовчні протоки або викликати гострий холецистит.

Шкоду для здоров’я потенційно може бути від неправильного або непомірного вживання. Деякі пацієнти з рослинними засобами звертаються за принципом: чим більше, тим краще, забуваючи, що в них містяться всі корисні і всі небезпечні компоненти, які є в рослині. Тому всі такі препарати приймаються тільки з лікарського схвалення.

Бонус

Чорноплідна горобина – цілюща рослина з безліччю корисних властивостей та цінних компонентів, однак перед тим, як вживати її за самопризначенням, потрібно здійснити наступні заходи:

 1. Проконсультуватися з лікарем на предмет протипоказань в анамнезі.
 2. Отримати його схвалення і з’ясувати точне дозування і форму вживання.
 3. При відсутності перешкод приймати в належний час і регулярно.
 4. Курсове лікування дублювати тільки з вказаною періодичністю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *