ентеровірусна інфекція у дітей

Лікування ентеровірусної інфекції у дитини

Ентеровірусна інфекція (ЕВІ) — це не одне захворювання, а загальна назва групи патологічних станів, які можуть розвинутися у дитини. Відповідно, їх симптоми та лікування будуть розрізнятися залежно від конкретного захворювання. Головне, вчасно пройти діагностику і почати терапію.

Що таке ентеровірус?

До ентеровірусів відносяться всі віруси, які проникають в організм людини через ШКТ. З них небезпечними вважаються близько 70 різновидів. Однак потрібно враховувати, що віруси постійно мутують, їх кількість поступово збільшується.

До кишкових вірусних інфекцій відносять збудників:

 • поліомієліту (3 різновиди);
 • Коксакі типів А (24 види) і В (6 типів);
 • ЕСНО (34 варіації);
 • некласифіковані.

Ентеровіруси складаються з ланцюжка РНК в білковій оболонці і визначаються при лабораторних дослідженнях за специфічними антигенами. Один з них характерний виключно для кишкових вірусів, а другий – для специфічного різновиду.

Причини зараження та шляхи передачі

Необхідність знати симптоми і лікування ентеровірусних інфекцій у дітей, методи профілактики пов’язана з тим, що вони дуже поширені. При цьому частота зараження людей щороку збільшується, якщо вірити даним ВООЗ. Це пов’язано з тим, що ентеровіруси дуже живучі.

Вони залишають заражений організм з каловими масами, а потім можуть виявитися:

 • на шкірі рук;
 • у воді;
 • на продуктах харчування;
 • у ґрунті;
 • у повітрі.

Відповідно, вірус може передаватися практично будь-яким шляхом. При цьому всі ентеровіруси здатні виживати півроку в калових масах і до місяця в несприятливих умовах:

 • в замороженому вигляді;
 • під впливом кислот;
 • при обробці спиртовими розчинами аж до 70% концентрації.

З іншого боку, термічна обробка при температурі понад 50 °С, радіація, ультразвук і ультрафіолет легко знищують інфекції. В домашніх умовах для обробки поверхонь можна ефективно застосовувати хлорвмісні препарати, а знезаразити тканини організму допоможе перекис водню, перманганат калію.

Найчастіше вражаються діти віком від 2 до 10 років через недотримання правил гігієни і недосконалість імунітету. Немовлята рідше інфікуються завдяки антитілам, які передаються разом з материнським молоком. У дітей старшого віку, підлітків і дорослих імунітет вже досить зріла, щоб протистояти ентеровірусів.

ентеровірусна інфекція у дітей лікування

Але треба враховувати, що, навіть без прояву симптомів і необхідності лікування, ентеровірусна інфекція зберігає здатність передаватися від носія до здорової людини. Тому Комаровський у своїх відео попереджає, що навіть видужалий пацієнт залишається небезпечним для оточуючих ще до 5 місяців, поки лейкоцити не знищать остаточно всі клітини вірусів в організмі.

Класифікація та форми хвороби

Виявлення симптомів та лікування ентеровірусної інфекції у дітей вимагають високого професіоналізму лікарів і обов’язкового використання методів лабораторної діагностики. Основна проблема полягає в різноманітності захворювань, які викликаються ентеровірусами. Лікарі їх поділяють на типові та атипові.

Так, у першу категорію потрапляють:

 • епідемічна міалгія;
 • герпетична ангіна;
 • ентеровірусна екзантема;
 • серозний менінгіт.

Що стосується атипових проявів активності кишкових вірусів, то до таких рідкісних форм відносять:

 • панкреатит;
 • поліомієліт;
 • міокардит;
 • гастроентерит;
 • цистит;
 • нефрит;
 • увеїт;
 • орхіт.

Вірус після проникнення в організм і розмноження на слизових ротової порожнини або шлунково-кишкового тракту може з кровотоком перенестися до будь-якого органу тіла, викликаючи специфічну симптоматику.

Симптоми та клінічна картина

Після інкубаційного періоду (2-10 днів), протягом якого вірус активно реплікується, збільшуючи чисельність збудників в організмі, швидко розвиваються симптоми ентеровірусної інфекції, характерні для будь-якої форми захворювання у дітей.

Зазвичай батьки починають лікування, як тільки помітять у дитини:

 1. Гіпертермію. Коли хвороба переходить у гостру стадію, перший характерний симптом — висока, до 40, температура. Зазвичай вона тримається до 5 діб і супроводжується ознобом.
 2. Розлад травлення. У дитини зникає апетит, з’являється нудота і блювота. Незважаючи на кишкову природу вірусу, порушення стільця може і не бути.
 3. Збільшення лімфовузлів. Це свого роду блок-пости імунітету. У них накопичується велика кількість лейкоцитів для масового знищення вірусів в одному органі. З-за цього і відбувається поява характерних запалених шишок.
 4. Загальне нездужання. Дитина відчуває слабкість, головний біль, запаморочення як реакцію на патогенну діяльність вірусів.

Однак цими загальними симптомами клінічна картина проявів ентеровірусної інфекції не обмежується. В залежності від форми захворювання у дітей може з’явитися висип по всьому тілу, як на фото пацієнтів з екзантемою, або слабкість м’язів і світлобоязнь, як при менінгіті. Відповідно, лікування призначається тільки після адекватної станом діагностиці.

Медичне обстеження і аналізи

В першу чергу дитину направляють до педіатра. Лікар проводить огляд дитини. Спираючись на епідеміологічну ситуацію в регіоні, історію хвороби, фахівець робить припущення і призначає консультацію вузького спеціаліста.

ентеровірусна інфекція у дітей симптоми

Також пацієнту видаються направлення на обстеження:

 1. Загальний аналіз крові. При ентеровірусної інфекції у дітей результати дослідження, що доповнюють помітні зовні симптоми, допомагають довести наявність вірусу в організмі і призначити відповідне лікування. Серед характерних змін: збільшення показника ШОЕ, концентрації нейтрофілів, еозинофілів, лейкоцитів і лімфоцитів.
 2. Паркан біоматеріалів. В залежності від форми хвороби в лабораторію здається сеча, кал, виділення з очей, носоглотки, шкіри. Вони досліджуються на наявність РНК-вірусу.
 3. Серологічні дослідження. Вони допомагають визначити реакцію імунітету по відношенню до вірусу.

Залежно від проявів хвороби може знадобитися додаткова диференційна діагностика. Тільки лікар може, наприклад, відрізнити:

 • герпангину від кандидозу або ураження вірусом герпесу;
 • серозний менінгіт від бактеріального ураження мозку, туберкульозу;
 • екзантему від краснухи та кору або навіть звичайної алергічної реакції.

Якщо, орієнтуючись виключно на симптоми, наприклад, висип або характерні болі, лікар неправильно призначить методи терапії, то є шанс, що надалі розів’ються ускладнення. Вони вже вимагають набагато більшого вкладення сил і фінансових коштів для одужання дитини.

Лікування ентеровірусної інфекції у дітей

Доктор Комаровський, розповідаючи про симптоми і лікування ентеровірусної інфекції, неодноразово згадує, що єдина подходяча терапія для дітей — це рясне пиття і очікування. На даний момент не існує достатньо ефективних противірусних засобів, незважаючи на всі рекламні гасла фармацевтичних компаній і запевнення педіатрів.

ентеровірусна інфекція у дітей лікування

Єдине, що можна зробити — дати організму самостійно перебороти ентеровірус:

 1. Дотримувати постільний режим.
 2. Забезпечити сприятливий мікроклімат: провітрювати у кімнаті, стежити за вологістю повітря. Можна навіть виходити на прогулянки, якщо немає лихоманки.
 3. Забезпечити регідратацію. Необхідно давати дитині багато пити, щоб уникнути зневоднення. А ще краще — використовувати спеціалізовані розчини.

Регідратація — найбільша проблема при ентеровірусної інфекції. Навіть на фото висип, супроводжує хворобу, неприємно. А по суті цей симптом означає, що дітям боляче ковтати. І змусити їх, проходячи лікування, багато пити, дійсно, складно.

Тому доктор Комаровський радить не перебирати з напоями і давати все, на що дитина згоден: соки, компоти, солодкі газованої води. Також можна давати йому морозиво, щоб послабити біль без медикаментів.

В принципі використання специфічних препаратів при ентеровірусної інфекції зводиться до симптоматичної терапії. При необхідності треба використовувати знеболюючі, жарознижуючі ліки, а також розчини для промивання носоглотки, ослаблення позивів до блювання. Інше організм зробить сам.

Можливі ускладнення ЕВІ

У більшості випадків батькам досить витерпіти 1-1,5 тижні, і ентеровірус буде переможений навіть недосконалим дитячим імунітетом. Однак захисні системи організму можуть бути ослаблені через вроджених патологій, перенесених хвороб, онкології або Сніду.

В цьому випадку інфекція може супроводжуватись різними ускладненнями:

 1. При менінгіт, менінгоенцефаліт, енцефаломіокардіті новонароджених можливі ураження головного мозку. Це призводить до розвитку психічних порушень, набряку тканин органу, епілептичних припадків.
 2. При герпангіні та інших ураженнях носоглотки можливий розвиток пневмонії, дихальної недостатності..
 3. Будь-яка форма зараження энтеровирусом при ослабленому імунітеті може генералізуватися, тобто вразити весь організм цілком. Інший варіант — приєднання вторинної бактеріальної інфекції, посилить стан пацієнта.

ентеровірусна інфекція у дітей профілактика

В цих випадках вже не йде мова про домашнє лікування і використанні порад лікаря Комаровського. Щоб врятувати дитині життя і вберегти від інвалідності, необхідно лягати в стаціонар.

Щеплення

Універсальної вакцини від ентеровірусів не існує. Враховуючи, що вчені знають кілька десятків серотипів вірусу, які постійно мутують, це неможливо, як з грипом. До того моменту, як виробляться антитіла до одного різновиду хвороби, вже з’явиться інша, і дитина заразиться.

Єдине виключення — щеплення від гепатиту і поліомієліту. Вони набагато ефективніше лікування уражених дітей і допомагають гарантовано уникнути ускладнень, якщо не була порушена технологія імунізації.

Відповідно, єдине, що можна зробити для профілактики ЕВІ, — зміцнювати імунітет дітей, а також стежити за дотриманням правил гігієни, щоб зменшити ризик контакту з вірусом і необхідності шукати фото симптомів для пошуку інформації про хвороби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *