Лікування циститу медичними препаратами

Цистит — гостре або хронічне запалення слизової сечового міхура, найчастіше виникає в результаті бактеріальної інфекції. Можливими причинами розвитку запалення є також віруси, грибки, паразити, тривале споживання певних ліків (в основному імунодепресантів), опромінення та інші.

Причини виникнення циститу

Деякі з найбільш поширених чинників, які збільшують ризик розвитку захворювання:

 • жіноча стать: через анатомічних особливостей уретри у жінок (коротше і ширше, ніж у чоловіків), полегшується проникнення різних патогенів;
 • вагітність: збільшена матка тисне на сечовий міхур і сечові шляхи, що призводить до затримки сечі (особливо у другому і третьому триместрах);
 • низька інтимна гігієна;
 • цукровий діабет: наявність глюкози в сечі створює сприятливе середовище для росту бактерій;
 • стрес;
 • знижений імунний захист: у результаті природженого або набутого імунодефіциту, частих захворювань, грипу, при прийомі антибіотиків і кортикостероїдів;
 • нирковокам’яна хвороба;
 • менопауза: зниження ступеня жіночих статевих гормонів послаблює захист організму і робить його сприйнятливим до подібних інфекцій;
 • при гіпертрофії передміхурової залози: у чоловіків рідко розвивається цистит, але якщо він є, то частіше спостерігається з різними за тяжкістю ускладненнями.

Захворювання характеризується специфічними клінічними проявами, що включають часті позиви до сечовипускання, хворобливе сечовипускання невеликими порціями, біль у нижній частині живота (близько лобкової кістки), печіння і дискомфорт під час сечовипускання, позиви вночі.

Клінічні ознаки зазвичай проявляються різко і значно погіршують комфорт пацієнтів.

Як лікувати цистит швидко і ефективно

Незалежно від форми хвороби, лікування циститу необхідно, і рекомендується порадитися з лікарем, щоб визначити причини, які призвели до цього недугу.

Терапія при інфекційному циститі зосереджена на знищення етіологічних агентів (етіотропне лікування проти збудника).

Препарати

Найбільш часто використовуються антибіотики і хіміотерапевтичні засоби належать до групи хінолонів, сульфонамідів, бета-лактамних антибіотиків, фосфоміцину. Тривалість антибіотичного курсу визначається індивідуально для кожного пацієнта, залежно від симптомів і етіологічних причин інфекції, найчастіше протягом трьох-семи днів.

засоби від циститу

Фторхінолони — це синтетичні хіміотерапевтичні препарати з надзвичайно широким спектром дії і відносно низькою токсичністю. Вони діють бактерицидно (вбивають бактерії), демонструють відмінний розподіл в організмі і досягають високих концентрацій у різних органах і структурах, включаючи простату, нирки і сечу.

Основними препаратами, використовуваними при урологічних захворюваннях, є норфлоксацин, ципрофлоксацин, спарфлоксацин, левофлоксацин. Вони використовуються з підвищеною обережністю для пацієнтів з тяжкою нирковою недостатністю, вагітними жінками і в дитячому віці.

ліки від циститу для жінок

Сульфонаміди являють собою групу хіміотерапевтичних засобів з бактеріостатичним ефектом (пригнічують розмноження бактеріальних збудників) і широким спектром дії. Їх рідко використовують при інфекціях сечових з-за високого ризику побічних реакцій.

​Ці препарати проникають в запалені зони і перешкоджають утворенню фолієвої кислоти, необхідної для розмноження чутливих патогенів.

лікарство від циститу

Вони особливо ефективні при інфекції, викликаної хламідіями, гонококами, стрептококами, кишковою паличкою, але менш активні проти псевдомонадов. Часто призводять до гастроінтестинальних розладів, фотосенсибілізації, шкірних висипань, нефротоксичності, гематологічних розладів.

Бета-лактамні антибіотики являють собою великий клас препаратів, при циститі в основному використовуються пеніциліни широкого спектру дії (наприклад, азлоциліном) і цефалоспорини, особливого першого (цефалексин, цефазолін) або другого покоління (цефуроксим, цефамандол).

таблетки від циститу для жінок

Їх вводять парентерально при важких формах циститу і розвилися ускладнень або перорально при легких проявах симптоматики. Вони роблять бактерицидну дію, але ефективні лише відносно чутливих до них мікроорганізмів, в основному позитивних при фарбуванні за Грамом. Вони злегка токсичні і рідко призводять до розвитку побічних реакцій.

Існують одноразові препарати у вигляді порошку для розчинення у воді, що містять фосфоміцин. Препарат високоактивний і ефективний, але з підвищеною обережністю застосовується для пацієнтів з порушенням ниркової функції.

кенефрон

Для досягнення оптимального ефекту рекомендується вживати на голодний шлунок (або через кілька годин після їжі) після спорожнення сечового міхура, переважно ввечері перед сном.

Препарати, що містять нітроксолін (зазвичай у формі капсул), також підходять для лікування гострих або хронічних інфекцій сечовивідних шляхів, включаючи цистит. Стандартна доза становить одну капсулу три рази в день, а тривалість терапії визначається лікарем. Такі препарати також підходять і для профілактики проти розвитку повторних інфекцій.

Спазмолітики приводять до розслаблення гладких м’язів сечового міхура і сечовивідних шляхів, що полегшує відтік сечі. Використовуються лікарські засоби, що містять деякі з наступних спазмолітиків:

 1. Flavoxate.
 2. Бутилскополамин.
 3. Оксибутинін.
 4. Дротаверин.

препарати при циститі

Вони ефективно усувають м’язові спазми, причому їх дія, зазвичай виявляється протягом однієї години після прийому.

Вживання спазмолітиків не рекомендується при гіпертрофії передміхурової залози, нетриманні сечі, міастенії, паралітичний ілеус, активної кровотечі, ниркових і печінкових захворюваннях.

Для полегшення болю використовуються анальгетики (парацетамол, ібупрофен), а для протидії розвивається запальної реакції застосовуються протизапальні засоби (наприклад, ібупрофен).

Спазмолітики також знімають біль, але основна відмінність полягає в механізмі дії різних груп.

Ібупрофен та його аналоги з групи нестероїдних протизапальних засобів — активно борються з болем, запаленням та підвищеною температурою (при важких інфекціях, крім локальних проявів у сечовому міхурі і сечовивідних шляхах, також розвиваються і системні ознаки, такі як підвищення температури тіла).

Такі препарати також підходять для вагітних жінок, у тому числі і в період лактації. Короткострокові курси терапії (симптоматичне полегшення стану) не несуть серйозного ризику розвитку побічних реакцій.

Ряд фітопрепаратів набирають все більше популярності в боротьбі з симптомами циститу. Незважаючи на те, що багато даних проведених клінічних досліджень суперечливі, багато людей вважають за краще довіряти засобам з природи, особливо при легких проявах гострого циститу.

Деякі з найбільш популярних, широко розрекламованих і улюблені багатьма жінками фітопрепаратів, містять наступні трави:

 • ведмежий виноград: використовується при різних захворюваннях видільної системи з-за своєї дезинфікуючої, сечогінної і знеболюючої дії;
 • брусниця: запобігає затримку бактерій у слизовій оболонці сечового міхура, має діуретичним ефектом і сприяє видаленню і вимивання бактеріальних агентів, має протизапальну, антисептичну і сечогінним ефектом;
 • петрушка: тонізує гладкі м’язи, сприяє видаленню накопичення сечі і особливо підходить при затримці рідини та гіпертрофії простати;
 • хвощ польовий: надає протизапальну дію і допомагає швидко загоїти рани і виразки в тканинах.

народні засоби при циститі

Рекомендується пити багато рідини (від двох до трьох літрів), в основному вживати воду або несолодкий чай, уникати кави, газованих напоїв і алкоголю. Дієта і режим харчування також впливають на цистит.

Необхідно підтримувати гарну інтимну гігієну, але не перестаратися, так як занадто часте використання мила, інтимних гелів і дезінфікуючих засобів може мати зворотний ефект і порушити вагінальну флору, що надалі значно полегшить проникнення бактерій та інших патогенних мікроорганізмів і вразить сечовипускальний канал і сечовий міхур.

Лікування циститу необхідно навіть при легких формах захворювання, головним чином для запобігання розвитку різних за тяжкістю ускладнень (таких, як пієлонефрит), а також хронічного процесу або частих рецидивів хвороби.

Для запобігання розвитку інфекції у пацієнтів з групи ризику рекомендується профілактика простудних захворювань, підтримка хорошої гігієни, регулярна фізична активність, правильне харчування, споживання достатньої кількості рідини та використання харчових добавок, що містять бромелайн, вітамін С, вітамін Е, вітамін В6.

При появі перших симптомів захворювання негайно проконсультуйтеся з лікарем, оскільки своєчасна діагностика і лікування цього стану значно знижують ризик розвитку ускладнень і наслідків у довгостроковій перспективі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *